ANO bija "nevēlīga" nosodīt Hamas, bet izteica bažas par pro-Palestīnas koledžas demonstrācijām?
2024 Pro-Palestīnas koledžas protesti Apvienoto Nāciju Organizācija Izraēlas un Hamas karš John Fetterman Politika

ANO bija “nevēlīga” nosodīt Hamas, bet izteica bažas par pro-Palestīnas koledžas demonstrācijām?

Ilgstošais un bieži asiņainais Izraēlas-Palestīnas konflikts

2023. gada 7. oktobrī palestīniešu militārā grupa Hamas veica nāvējošu uzbrukumu Izraēlai, kam sekoja Izraēlas atbilde, bombardējot Gazas joslu. Vairāk nekā 20 000 cilvēku, lielākoties palestīniešu, tika nogalināti tikai pirmajos divos kara mēnešos. Vardarbību virza savstarpējas naidīgās attiecības un teritoriālās ambīcijas, kas aizsākās jau pirms vairāk nekā simts gadiem. Internets ir kļuvis par neoficiālu šī kara fronti un ir pilns ar maldinošu informāciju, pret ko cīnās ar faktiem un kontekstu. Jūs varat palīdzēt. Lasiet jaunākos faktus. Iesniedziet apšaubāmus apgalvojumus. Kļūstiet par dalībnieku, lai atbalstītu mūsu darbu. Mēs atzinīgi vērtējam jūsu līdzdalību un atsauksmes.

ASV koledžu studenti izveido pro-Palestīnas nometnes

2024. gada aprīlī ASV koledžu studenti izveidoja pro-Palestīnas nometnes kampusos, lai izteiktu solidaritāti ar Gazas joslas iedzīvotājiem, kam ASV tiesībsargājošās iestādes reaģēja, aizturējot vismaz 1000 protestētāju visā valstī. Dažos gadījumos protestētāji apsūdzēja policiju vardarbīgas taktikas izmantošanā – apgalvojumi, kas izraisīja ANO augsta līmeņa vadītāja Volker Türk kritiku.

ANO Augstais komisārs cilvēktiesību jautājumos pauž bažas

ANO Augstais komisārs cilvēktiesību jautājumos izteica bažas, ka dažas tiesībsargājošo iestāžu darbības šķiet neproporcionālas to ietekmē.

ASV demokrātiskais senators Džons Fettermans reaģē

ASV demokrātiskais senators Džons Fettermans reaģēja uz šo paziņojumu ar ziņu sociālajos tīklos, apgalvojot, ka ANO “nav gatava nosodīt Hamas”, bet runā pret policijas darbībām pret pro-Palestīnas protestētājiem.

Vai augstākie ANO orgāni ir nosodījuši Hamas?

ANO Ģenerālā asambleja nav pieņēmusi formālu rezolūciju, nosodot Hamas. Tomēr dažas ANO Drošības padomes dalībvalstis ir paudušas savus nosodījumus.

ANO Ģenerālajai asamblejai ir 193 dalībvalstis, katra ar vienlīdzīgu balsi. Tiek kritizēts par reformu izvairīšanos, un politika asamblejā bieži tiek noteikta pēc spriedzes starp bagātākajām un nabadzīgajām valstīm.

Daži mēneši pēc neveiksmīgajiem ASV un Austrijas grozījumiem, 2024. gada martā, ANO Drošības padome pieņēma rezolūciju, kas pieprasīja nekavējošu pamieru Ramadana laikā, Hamas sagūstīto ķīlnieku nekavējošu atbrīvošanu un lielāku palīdzību Gazai. Tomēr daudzas Drošības padomes dalībvalstis ir nosodījušas Hamas uzbrukumus.

Kopumā ANO Drošības padome un Ģenerālā asambleja ir daudz dalībvalstu ar dažādu atbalstu formālam Hamas nosodījumam. Tomēr ģenerālsekretārs un cilvēktiesību komisārs ir skaidri nosodījuši Hamas darbības – papildus Izraēlas militārajai kampaņai, kas, pēc ģenerālsekretāra vārdiem, ir radījusi “nepārtrauktu nāvi un postu” Gazai.