Ebena Bajera dzīve un nāve
Ebens Bajers bija dzīvs 20. gadu burzmas iemiesojums. Ņujorkas tērauda ražošanas bagātības mantinieks Bajers izbaudīja visus vaļaspriekus un greznības, ko viņa bagātība un sociālais statuss ļāva. Viņš uzturēja greznas mājas visā Amerikas Savienotajās Valstīs, kolekcionēja mākslas darbus, piederēja sacīkšu zirgu stallis, bija medaļu ieguvējs šaušanā un pat uzvarēja nacionālajā amatieru golfa čempionātā 1906. gadā. Viņš bija arī slavens dāmu vīrs, iegūstot iesauku “Foxy Grandpa” no saviem klasesbiedriem Jeila Universitātē. Taču 1930. gada oktobrī šis burvīgais dzīvesveids pēkšņi beidzās, kad Bajers sāka zaudēt svaru un cieta no smagām galvassāpēm. Tad viņam sāka izkrist zobi. Divus gadus vēlāk Bajers nomira šausmīgi izkropļots, viņa kauli burtiski izjuka no iekšpuses. vaininieks bija populārs toniks, kas bija piesātināts ar radioaktīvo elementu radiju, ko Bajers patērēja katru dienu gandrīz divus gadus. Bajera šausminošā nāve izraisīja visu valsti pārņēmušu skandālu un noslēdza 20. gadsimta sākuma dīvaino apsēstību ar visu radioaktīvo.
Ebena Bajera karjera un nelaime
Ebenzers Makbernijs “Ebens” Bajers piedzimis 1880. gada 12. aprīlī, rūpnieka Aleksandra Bajera dēls. Vecākais Bajers savu bagātību nopelnīja, ražojot kaltu dzelzs caurules, un galu galā nodod savu biznesa impēriju savam dēlam. Savas īsās, bet veiksmīgās karjeras laikā Ebens Bajers arī vadīja Girard Iron Company un Westinghouse Electric and Manufacturing, kā arī uzturēja interešu sfēras ogļu, kuģošanas un banku nozarēs. Lai gan viņš tika slavēts kā dzīvotspējīgs un sportisks jaunietis, 1920. gadu beigās Bajers tuvojās 50 gadu vecumam, un viņa draugi novēroja, ka viņa sniegums vairs nebija tas pats – gan laukumā, gan ārpus tā. Tad, 1927. gadā, atgriežoties no Hārvardas-Jeilas futbola spēles, viņa vilciens pēkšņi apstājās, liekot viņam izkrist no sava guļamvietas un ievainot roku. Nākamajās nedēļās Bajers sūdzējās par muskuļu sāpēm, nogurumu un seksuālu disfunkciju, liekot viņam meklēt Pitsburgas ārsta C.C. Moijara padomu. Moijars ieteica Bajeram izmēģināt jaunu brīnumainu toniku: Raditoru.
Raditora popularitāte un briesmas
Raditors bija viens no simtiem radioaktīvo patēriņa produktu, kas plūda Amerikas tirgū 20. gadsimta sākumā. 1898. gadā franču zinātnieki Marija un Pjērs Kirī atklāja radiju, kas izstaroja neredzamu un noslēpumainu enerģijas formu: radioaktivitāti. Šis atklājums aizrauja sabiedrības iztēli, un uzņēmēji nekavējoties izmantoja cilvēku apsēstību ar visu radioaktīvo. Lai gan elementam bija vairākas likumīgas lietošanas iespējas, piemēram, pašizgaismojoši pulksteņu ciparnīcas un vēža terapija, lielos daudzumos radijs un citi radioaktīvie izotopi tika iekļauti apreibinoši daudzveidīgos apšaubāmos un bieži bīstamos produktos. Patērētāji varēja iegādāties “Revigatorus”, keramikas burkas, kas izklātas ar urāna rūdu, kas ūdeni piesūcināja ar radioaktīvo radona gāzi, kuras reklāmas literatūrā apgalvots, ka ūdens bez radioaktivitātes ir “atņemts no tā dzīvības elementa.” Radijs tika pievienots zobu pastai, vannas sālīm, sejas krēmiem, cigaretēm, maizai un svecītēm; pat varēja iegādāties radiju saturošus prezervatīvus papildus sparu guļamistabai. Tāpat kā elektrisko dziedināšanas līdzekļu trakums paaudzi iepriekš, šo produktu aizmugurējais loģika bija tāda, ka enerģijas avots tik spēcīgs kā radioaktivitāte noteikti ir veselībai labvēlīgs. Tomēr radija retums padarīja to par ārkārtīgi dārgu, un ne visi uzņēmumi varēja atļauties to iegūt. Tādējādi katram produktam, kas faktiski saturēja radiju, bija desmit citi, kas to nesaturēja vispār un vienkārši izmantoja terminus “radijs” un “radioaktīvs” savos mārketinga materiālos. Ironiski ASV Federālais Tirdzniecības komisija, kas vairāk uztraucies par nepatiesu reklamdarbību nekā sabiedrības drošību, pievērsies šiem pretendentiem, ļaujot pārdot tikai īstus radioaktīvos produktus. Un starp visveiksmīgakajiem un spēcīgakajiem bija Raditors.
Raditora radītajs Viljams Džons Beilijs
Raditora radītajs bija Viljams Džons Beilijs – biznesmenis un ilggadējs krāpnieks no Bostonas. Lai gan viņš pabeidza tikai trīs semestrus pirms izstāšanās no skolas, Beilijs apgalvoja, ka ir absolvējis Hārvardas Medicīnas skolu un bieži sevi sauca par Doktoru Viljamu Beiliju. Savas krāsainas karjeras laikā Beilijs piedalījies vairākos krāpnieciskos biznesa projektos, tostarp Carnegie Engineering Corporation – automobiļu kompānijai, kas neražoja automobiļus – un “Las-I-Go for Superb Manhood”, kas bija domats impotences ārstnieciskai līdzeklis. Abos gadījumos Beilijs tika notiesāts par krāpšanu un ieslodzīts cietumā. 1923. gadā Beilijs pievienojas radija vilnim un dibina American Endocrine Laboratories Ņujorkas pilsētā, kuras galvenais produkts bija Radiendokrinators, radiju saturošs ādas plakstiņš paredzēts endokrīno dziedzeru stimulēšanai piem., vairogdziedzerim un virsnieriem. Vēlak Beilijs dibinaja citas radija bazi pamatotas kompanijas tostarp Adrenoray Company, Bioray Company, Thoronator Company un – līdz šim veiksmigakais – Bailey Radium Laboratories East Orange Ņujersejaa. Dibinats 1925.gada BRL galvenais produkts bija Raditors – toniks sastavets no triskart destilata udens piesatinats ar 1 mikrokuri – 37 000 sabrukumu sekunde – izotopiem Radijs 226 un Radijs 228. Reklamets ka “Muziga Saule” un “Dzivibas Atgriezanas Lidzeklis”, tas tika pardots ka aizsardziba pret vairak ka 150 slimibam tostarp letargiju un impotenci. Patiesiba reklamas buklets nosaukts Raditors Jaunais Medicinas Zinatnes Ierocis apgalvoja:
“Uzlabots asins piegade sutita uz iegurna organiem un tonizets efekts uz nervu sistemu kopuma rezultata liela uzlabojuma seksualajos organos.”
Beilijs pardod Raditoru vienas unces pudelites par $1 katru – aptuveni $15 sodien – nopelnot vinam skaistu 400% pelnu. Vienmer prataigs pardosanas agents Beilijs deva 16% atlaidi arstiem par katru devu ko tie parakstitaja pacientiem un piedavaja $1000 balvu jebkuram kas var pieradit ka vina produkts satur mazak neka noradito Radiju daudzumu. Neviens nekad to nedarija. Beilijs pardod vairak ka 400 000 pudelites Raditora padarot vinu par loti bagatu viri.
Ebena Bajera atkariba no Raditora
Pec 1927.gada vizites pie Dr.Moyar Ebens Bajers sak paradit divas pudelites Raditora diena un nekavejoties ieveroja uzlabojumu sav veselibai. Ziņojot ka toniks deva vinam “tonizetu sajutu” Bajers klust funkcionali atkarigs no Raditora un sak slavet to jebkuram kas grib klausities sutot kastes biznesa partneriem un draudzenem pat barojot Raditoru savam sacibu zirgam. Bet sis acimredzamais atgriesanas periods bija islaicigs un 1930.gada oktobri Bajers partrauc lietot Raditoru kad vinam sak izkrist zobi.
Raditora sekas uz Ebena Bajera veselib
Tagad zinams ka kad Radijs tiek uzņemts organisms to sajauc ar Kalciju un ieklauj to upura kaulos. Saja vieta Alfa un Gama starojums ko radijs izstaro tiek nogulsnets tieši upura audos radot nekrozi un audzeju veidošanos. Sis pats slimibas veids skar daudzas jaunas sievietes kas tika algotas lai uzgleznotu pašizgaismojošo radiju krasu uz pulksteņiem un rokas pulksteņiem ciparnicam. Sis sievietes biezi laiza otas galus lai tos asinatu liekot vinam absorbet lielas radija devas.
ASV Federla Tirdzniecibas Komisijas izmeklesana pret Bailey Radium Laboratories
Bet devas ko patereja Radium Girls bija mazakas salidzinot ar Ebenu Bajeru. Divu gadu laika Bajers patere aptuveni 1400 pudelites Raditora jeb 36 mikrogramus Radija – gandriz cetras reizes videji letala deva. Un efekti uz vina miesu bija baisi. 1931.gada ASV Federla Tirdzniecibas Komisija uzsaka izmeklesanu pret Bailey Radium Laboratories un aicinaja Bajeru liecinat izmeklesanas komitejas prieksa. Taču ta laika Bajers bija par slimu lai paradijos personigi tapec advokats Roberts Vinns tika nosutits uz vina Long Island mansion lai paņemtu vina pareizrakstu. Vinns velak atceras satraucošo ainas: “Sausminosaka pieredze greznaka vide but gruti iedomaties…[Es] atklaju vinu stavekli kas gruti aprakstams. Jauns pec gadiem un prata skaidrs vins varet tikko runat. Vina galva bija aptinta ar saitem. Vins bija izturis divas secigas operacijas kur visas augsejas zokla dala iznemot divus prieksejos zobus un lielaka dala apaksejas zokla bija noņemta. Visi atlikusie kaulaudu audos vina miesa lini izjuka un caurumi pat veidojas vina galvaskausa.”
Raditora beigas
Pamatojoties uz Bajera liecibu -un citiem ilgtermina Raditora lietotajiem- 1931.gada 19.decembri FTC izdeva paziņojumu pret Bailey Radium Laboratories liekot kompanijai: “…partraukt dazadas parstavibas lidz sim veiktas par Raditora terapeitisko vertibu un parstavet ka produkts Raditors ir nekaitigs.”
Viljama Beilija turpinajums
Beilijs neizvirza pretenzijas pret apsudzibam un nekavejoties sludina BRL slazdus bet neatlaidigs uznemejs lidz beigam vinš nekavejoties dibina jaunu kompaniju Radium Institute un turpinaja pardot radioaktivos krapsanas lidzeklus. Tomer 1937.gada vinš atteicas no radija un klust par partneri Lee Kelpodine Company Inc kas pardod tabletes no presetas aļgas.
Ebena Bajera naves sekas
Neskatoties uz baiso pieradi daudzi citi ari atteicas ticet ka Raditors ir kaitigs. Džems Vokers Ņujorkas pilsetas mers aktiva Raditora lietotajs sakuma pretojas brdinajumam partraukt dzert toniku kameras Dr.C.C.Moyar kurš bija parakstijis Raditoru Ebenam Bajeram teica savai liecibai FTC: “Apsudziba no Ņujorkas fizioterapeita ka simts Pitsburgas fizioterapeita pacientiem ir radija saindejums ir pilnigs meli.Esmu minetais fizioterapeits.Nekad