Attēlā redzams gibona skelets, kas parāda līdzības starp cilvēkiem un citiem pērtiķiem?
Apstiprinājums:
Attēls autentiski parāda gibona skeletu, ilustrējot līdzības starp cilvēkiem un citiem pērtiķiem.
Konteksts
Apstrīdētais attēls ir īsts un tajā redzams gibons, primāts, ko dēvē par “mazāko pērtiķi”. Cilvēki arī tiek uzskatīti par primātiem, bet pieder pie apakšgrupas, ko sauc par “lielajiem pērtiķiem”. Dzīvojošie hominoīdi parasti tiek sadalīti divās ģimenēs: Hylobatidae (giboni) un Hominidae (gorillas, čimpanzes un cilvēki).
Attēlā redzams skelets ar cilvēkam līdzīgu galvaskausu un rokām, kas stiepjas gandrīz līdz zemei, kāds tika kopīgots X (bijušais Twitter) aprīlī 2024. gadā, apgalvojot, ka “cilvēki ir pērtiķi”. Raksta tapšanas brīdī fotogrāfija bija saņēmusi vairāk nekā 830 000 skatījumu.
Cilvēki skatīsies uz šo skeletu un noliegs, ka cilvēki ir pērtiķi
Cilvēka prāta spēja melot sev ir apbrīnojama. pic.twitter.com/ykwd6hLW06
— CoolioArt (@Coolio_Art) 23. aprīlis, 2024
Komentāru sadaļā sociālo mediju lietotāji diskutēja, vai skelets patiešām atgādina cilvēku — un cik lielā mērā kopīgās īpašības liecina, ka “cilvēki ir pērtiķi”, kā ieraksts ierosināja.
Lai atrastu attēla avotu, tika veikta attēla reversā meklēšana. Tika atklāts, ka fotogrāfija tiek koplietota tiešsaistē vairāk nekā desmit gadus, tostarp Wikimedia Commons lapā.
Šajā lapā fotogrāfija tika aprakstīta kā neidentificētas gibona sugas skelets. Fotogrāfija tika uzņemta 2006. gada 20. septembrī, un paraugs it kā atradās Īrijas Nacionālās universitātes Galvejas Zooloģijas nodaļā. Tika sazināts ar iestādi, lai iegūtu vairāk informācijas par paraugu, un šis raksts tiks atjaunināts atbilstoši.
Līdzīgas gibona skeletu bildes var atrast citos uzticamos izdevumos un iestādēs, tostarp New Scientist, Edinburgas Universitātē un Londonas Universitātes koledžā.
Mēs esam novērtējuši šo apgalvojumu kā “Patiesu”, jo attēls autentiski parāda gibona skeletu, un gan cilvēki, gan giboni tiek uzskatīti par pērtiķiem.
Mums jāprecizē attiecības starp giboniem un cilvēkiem un ko tas nozīmē evolūcijas vēsturē. Lai gan cilvēki ir primāti — grupa, kas ietver pērtiķus un lielos pērtiķus — mūsu suga nav cēlusies no citiem šodien uz Zemes dzīvojošiem primātiem, saskaņā ar Smithsonian Nacionālo dabas vēstures muzeju.
Giboni tiek klasificēti grupā, ko sauc par “mazajiem pērtiķiem”, savukārt cilvēki pieder pie citas apakšgrupas, ko sauc par “lielajiem pērtiķiem”. Pērtiķi jeb dzīvojošie hominoīdi parasti tiek sadalīti divās ģimenēs: Hylobatidae (giboni) un Hominidae (gorillas, čimpanzes un cilvēki).
Pirms aptuveni 25 miljoniem gadu dzīvoja pērtiķu un maimiņu kopīgs radinieks, rakstīja Smithsonian savā Cilvēku izcelsmes vietnē.
2022. gadā aprakstītais fosils noteica, ka gibona suga bija DienvidĶīnas mežos vairāk nekā pirms 7 miljoniem gadu. Lai gan cilvēku evolūcijas precīzais laiks turpina attīstīties zinātniskajā sabiedrībā, 2021. gadā publicētie pētījumi liecināja, ka cilvēki no citiem pērtiķiem atdalījās kaut kad starp 6,5 miljoniem un 9,3 miljoniem gadu atpakaļ.
No šīs kopīgās senču līnijas attīstījusies daudzveidīga sugu dažādība, un vairākas agrīnās cilvēku sugas domājams dzīvoja vienlaikus. Tomēr šodien vienīgā izdzīvojuša agrīno cilvēku suga ir mūsu pašu Homo sapiens.
Lielos pērtiķus tā sauc par lielajiem ķermeņiem un labi attīstītajiem smadzeniem. Pērtiķus, tostarp cilvēkus, raksturo arī ārpus ķermeņa neredzamais aste. Giboni ir Hylobatidae ģimenē un ietver aptuveni 20 sugas.