Cilvēki pērk viltotas “kaķa acu mirdzuma” ziedu sēklas no Ķīnas, pamatojoties uz mākslīgā intelekta ģenerētām fotogrāfijām.
Apvainojums:
Fotogrāfijas rāda ziedu ar nosaukumu “kaķa acu spīdums”, kas izskatās pēc kaķēna sejas.
Ziedu fotogrāfijas tika izveidotas ar mākslīgo intelektu
2024. gada 17. aprīlī konts ar nosaukumu StorieSpot publicēja attēlus, kas it kā attēlo “kaķa acu spīdumu” ziedu Facebook grupā National Geographic Wild Planet. Grupai, kurai ir vairāk nekā 1,4 miljoni dalībnieku, šķiet, nav nekādas oficiālas saistības ar National Geographic. Saskaņā ar attēliem, zieds ļoti atgādina kaķēna seju.
Ieraksts bija: “Brīnišķīgi augi! Kaķa acu spīdums.” Tas saņēma vairāk nekā 80 000 patikšanu un 36 000 koplietojumu rakstīšanas brīdī.
Komentāros zem ieraksta lietotāji – daudzi no viņiem šķita vecāki – izteica interesi iegādāties sēklas, lai mēģinātu audzēt ziedu mājās.
“Gribētu šīs sēklas,” komentēja lietotājs. “Jūs varat iegādāties sēklas,” teica cits cilvēks. “ES Gribu DAŽAS SĒKLAS,” citu lietotāju komentārs bija rakstīts ar lieliem burtiem.
Cits lietotājs X (bijušais Twitter) publicēja ekrānuzņēmumu no vietnes, kas it kā pārdod ziedu. “Šis ir Kaķa Acu Spīdums .. tas ir bromeliāds. Ir grūti noticēt, ka tas ir īsts. Tas ir ļoti jauks un es esmu ļoti kārdināts to izmēģināt.”
Zieds ir viltus un daļa no krāpniecības
Diemžēl lietotājs, kurš teica “ir grūti noticēt, ka tas ir īsts”, bija taisnība. Kaķa acu spīdums (vai “spīdētājs”) nav īsts zieds. Tas arī nav nosaukts Cryptanthus bivittatus, kā apgalvoja LinkedIn lietotājs un citi. Ziedu attēli bija viltus. Tos izveidoja mākslīgais intelekts, saskaņā ar attēlu skenēšanu ar AI noteikšanas rīkiem vietnēs aiornot.com un isitai.com. Iespējams, ka Adobe Photoshop tika izmantots arī attēlu uzlabošanai.
Vēl viens zīme, ka zieds nav īsts, bija fakts, ka pirms 2024. gada nebija nekādu oficiālu ierakstu par ziediem vai augiem ar nosaukumu “kaķa acu spīdums”. Ja zieds, kas atgādina kaķēna seju, būtu nesen atklāts, tas būtu apspriests ziņās.
Krāpniecība norāda uz Ķīnu
Kaķa acu spīduma zieds ne tikai ir viltus, bet arī daļa no krāpniecības. Rakstīšanas brīdī sēklas ziedam tiek pārdotas vietnēs imseeds.com, gardenerstar.com, foundseed.com un dailyrosy.com. Vietņu domēnu reģistrācijas informācija norāda uz Ķīnu. Lūk, kā mēs to zinām: Meklējot četru vietņu domēnu nosaukumus vietnē ICANN.org, tiek parādīts organizācijas “Alibaba Cloud Computing Ltd. d/b/a HiChina (www.net.cn)” nosaukums un minēts “Hangzhou, Ķīna”.
‘Pokemon Anime Kitty Cat Flowers’
TikTok lietotājs Partly Sunny Projects (@partlysunnyprojects) iepriekš februāra video atzīmēja faktu, ka daži lietotāji šķietami iegādājās sēklas. Savā video viņa teica: “Ja jūs domājat, ka iegūsit kaut ko, kas ziedēs šos Pokémon anime kaķu ziedus, tas nenotiks.”
Cik daudz cilvēku nopirka sēklas?
Nav skaidrs, cik daudz lietotāju iekrita krāpniecībā un nopirka sēklas viltus kaķa acu spīduma ziedam. Uz Ķīnas vietnēm par pārdotajiem priekšmetiem redzamie skaitļi var nebūt uzticami.
Mēs atradām simtiem pabeigtu vai pārdotu sēklu sludinājumu vietnē eBay (arhivēta lapa). Turklāt var novērtēt lietotāju interesi vienkārši meklējot ierakstus, kas veicina sēklu pārdošanu. Piemēram, video (arhivēta lapa), kas publicēts Facebook 2024. gada 10. janvārī, reklamēja sēklu sludinājumu vietnē dailyrosy.com. Video ir skatīts vairāk nekā 3,3 miljonus reižu un saņemis vairāk nekā 10 000 komentāru, un tas ir vienkārši viens video vienam sludinājumam vienai sēklai vienam viltus ziedam no daudziem citiem viltus ziediem, kas tiek reklamēti tiešsaistē.
‘Milzums’ viltus ziedu sēklu krāpniecību
Kaķa acu spīdums tika arī iezīmēts ierakstā subreddit r/whatsthisplant vietnē Reddit februārī. Komentāros viens cilvēks teica par viltojumu: “Šis mākslīgais intelekts ir visur sociālajos medijos (it īpaši Facebook) un tūkstošiem cilvēku to uzņem domājot, ka tas ir īsts. Es nezinu, kāpēc tas mani dusmo, bet tas tā ir.” Cits lietotājs atbildēja: “Tas ir maldinošs, protams, tas tevi dusmo!”
Cits cilvēks piebilda: “Ir daudz negodprātīgu pārdevēju, kas pārdod vispārīgas neziedu sēklas kā viltus augu sēklas, izmantojot ar mākslīgo intelektu ģenerētus attēlus un Photoshop. Tie ir tikpat īsti kā zilas zemenes vai varavīksnes oranžas sēklas.”
Iespējams, labākais padoms attiecībā uz sēklu iegādi tiešsaistē nāca no lietotāja, kurš rakstīja: “Ieguldiet tikai uzticamu kompāniju vai patiesu cilvēku sēklas tiešsaistē/ forumos. Etsy/Amazon u.c. ir milzīgs skaits sēklu krāpniecību.”
Lai gan mums neizdevās atrast nevienu pašreizēju sludinājumu, kas reklamētu kaķa acu spīduma zieda sēklas Amazon un Etsy vietnēs, mums izdevās atrast sludinājumus abos portālos (arhivētas lapas), kas it kā piedāvaja sēklas citiem viltus ziediem, piem., zilajiem rožu krūmiem – kas nav īsta auga suga dabiski atrasta dabiski.