19. gadsimta vidū Austrijas impērija, kas stiepās vairāk nekā tūkstoš jūdzes (1600 km) no Itālijas līdz Ukrainai, bija pretrunu pilna vieta.
Iekšlietu ministra barona Aleksandra fon Bača valdīšanas laikā tika atcelti publiskie tiesas procesi, samazināta preses brīvība un ieslodzīti politiskie pretinieki. Tomēr viņa valdīšanas laikā tika atviegloti ekonomikas likumi, likvidētas iekšējās muitas nodevas un zemnieki tika atbrīvoti no feodālajiem pienākumiem.
Nikola Tesla dzimšana un agrīnā dzīve
Šajā laikā, mazā ciematā Smiljanā, kas atrodas impērijas militārajā robežzonā (tagad mūsdienu Horvātijā), piedzimis Nikola Tesla, piektā no pieciem bērniem. Teslas tēvs bija mācītājs, un ģimene drīz pārcēlās uz tuvējo Gospiću, kur atradās viņa draudze. 1870. gadā Nikola pārcēlās uz Karlovacas pilsētu, lai apmeklētu vidusskolu, kur viņš pirmo reizi iemīlējās elektrības zinātnē. Nākamajos gados jaunietim bija grūti – viņš saslima ar holēru un vairākkārt bija nāves priekšā. Pēc atveseļošanās viņš slēpās kalnos, lai izvairītos no iesaukšanas impērijas armijā.
Teslas izglītība un karjeras sākums
1875. gadā Nikola iestājās Imperatora-Karaļa Tehniskajā koledžā Gracā, kur sākumā viņam gāja ļoti labi. Tomēr līdz trešajam gadam viņam radās grūtības, un viņš pameta koledžu bez diploma, atstājot aiz sevis baumu, ka viņš noslīcis Mur upē. Patiesībā viņš šķērsoja robežu uz Slovēniju bez ziņas nevienam, pat savai ģimenei, un pieņēma darbu kā zīmētājs. Tomēr galu galā Tesla tika deportēts no Slovēnijas, jo viņam nebija uzturēšanās atļaujas, un tādējādi viņš atgriezās mājās tieši laikā, lai redzētu savu tēvu mirst mēnesi vēlāk 60 gadu vecumā 1879. gadā.
Tesla un telefona apmaiņa Budapeštā
Divus gadus pēc tam Tesla sāka strādāt pie vīrieša vārdā Tivadars Puškass Budapeštas telefona apmaiņas centrā Ungārijā. Iespaidojot savus priekšniekus, viņi drīz viņu paaugstināja par galveno inženieri, kur jaunais zinātnieks veica vairākus uzlabojumus viņu aprīkojumam.
Tesla un Kontinentālais Edisona uzņēmums
1882. gadā Puškass ieteica Teslu citam darbam Parīzē, strādājot Kontinentālajam Edisona uzņēmumam, uzstādot iekštelpu elektrisko apgaismojumu visā pilsētā.
Tesla un Edisona mašīnu darbnīcas
Tesla atkal iespaidoja savus darba devējus ar dizaina uzlabojumiem, un viņu sūtīja risināt problēmas citos Edisona uzņēmumos. Nākamais solis jaunajam inženierim bija liels solis. Teslas virsnieks Čarlzs Bačelors, ciešs Tomasa Edisona sabiedrotais, tika atsaukts uz Ņujorku un nolēma paņemt līdzi Teslu.
Tesla un Edisona naida mīts
Tesla stradaja Edisona mašīnu darbnīcā tikai sešus mēnešus. Šis īsais laika posms bieži tiek minēts kā pirmo lielo Teslas dzīves un karjeras mītu izcelsme – ka Tomass Edisons un Nikola Tesla naidojas.
Teslas atklājumi un finansiālais neatkarība
Tesla izgudroja Alternatīvo Strāvas Indukcijas Motoru – alternatīvu Edisona virzītajai Tiešo Stravu elektroenerģijas padeves metodei. Džordžs Vestinghauss, Vestinghausa uzņēmuma īpašnieks, uzticēja Tesla izgudrojumu, lai uzvarētu cīņu par enerģijas tirgu dominanci.
Tesla un Wardenclyffe tornis
Viens no visizplatītakajiem mītiem par Nikolu Teslu ir tas, ka viņš izgudrojis bezmaksas bezvadu enerģiju. Šis mīts izriet no Teslas slavenajiem Wardenclyffe torņiem Ņujorkas Šorehemas ciematā. Taču patiesībā Tesla nekad nav lietojis terminu “bezmaksas enerģija”, lai aprakstītu to, ko viņš darīja.
Tesla un “nāves stari”
Pirmais mīts ir tas, ka Tesla izgudrojis nāves staru. Tesla patiešam runaja par šo ieroci, ko viņš sauca par Teleforce, un teorizēja, ka tas var izmantot metala jonus ar lielu ātrumu.
Tesla un numeroloģija
Otrs mīts ir saistīts ar numeroloģiju (ticību okultajai vai pārdabiskai saiknei starp skaitļiem un notikumiem). Taču nav pieradumu, ka Tesla kaut kad būtu teicis šos vardus vai interesējies par numeroloģiju.
Tesla lielais darbs un mantojums
Nikola Teslas lielais darbs bieži tiek aizēnots ar savvaļas konspiracijas teorijam kas ap viņu vijas. Patiesiba ir tada, ka Tesla bija izcilas zinatnes un inzenierijas spejas cilveks ar talantigiem izgudrojumiem dazadas tehnologijas jomas.
Bonus Fakti
Runajot par Tomasa Edisona kļūdamiem, vai jūs kaut kad esat domajuši par terminu “bug” kļūdas kontekstaa datoru sistemu? Pirmais reģistrētais “bug” lietojums šajaa kontekstaa naca no paša Edisonsa.