Grēnlandes haizivs, kas ir gandrīz 400 gadus veca, redzama vīrusu attēlā?
Apstiprinājums:
Kādā vīrusa attēlā redzams Grenlandes haizivs, kuru uzskata par 392 gadus vecu.
Kas ir patiesība
Attēlā redzamā haizivs patiešām ir Grenlandes haizivs, ilgmūžīga Arktikas suga, kuru pētīja 2016. gadā. Pētījuma laikā Kopenhāgenas Universitātes zinātnieki atklāja, ka šādas haizivis var dzīvot vairāk nekā 400 — pat 500 — gadus.
Kas nav noteikts
Nav zināms, vai attēlā redzamā haizivs ir tā pati, kuru pētījumā 2016. gadā novērtēja kā 392 gadus vecu, ar 120 gadu kļūdu robežu.
2024. gada pavasarī tika izplatīts attēls, kurā redzama Grenlandes haizivs, kas dzimusi pirms Revolūcijas kara.
“Šī ir 393 gadus veca Grenlandes haizivs, kas atrasta Arktikas okeānā,” apgalvoja Facebook ieraksts 2024. gada 2. aprīlī. “Tā klīst pa okeānu kopš 1627. gada. Tā ir vecākā zināmā mugurkaulainā dzīvnieka suga uz planētas.”
Mēs arī atradām citus sociālo mediju ierakstus ar šo apgalvojumu martā un aprīlī 2024, piemēram, X (agrāk Twitter), Reddit un TikTok. (Lielākajā daļā apgalvojumu haizivs vecums tika norādīts kā 392 gadi, nevis 393.) Ieraksti arī izplatījās sociālajos medijos augustā 2020:
Attēls bija variācija uz pazīstamu ierakstu, kuru mēs identificējām kā “lielākoties nepatiesu” 2018. gada decembrī. Mēs vērtējam jauno variāciju kā “maisījumu”, jo attēls, kas izplatījās 2020. gadā, patiešām bija Grenlandes haizivs fotogrāfija. Tomēr mums neizdevās noteikt attēlā redzamās haizivs precīzu vecumu, lai gan Grenlandes haizivs vecumu var novērtēt pēc tās garuma (par to vairāk zemāk).
Abi vīrusa mēmi radās no pētījuma, kas publicēts žurnālā Science 2016. gada augustā. Pētījumā zinātnieks Julius Nielsen, kurš toreiz bija doktorants Kopenhāgenas Universitātē, centās noteikt Grenlandes haizivs dzīves vēsturi, zinātniski sauktu par Somniosus microcephalus. Šie dziļo okeānu zivis ir aprakstītas kā “Arktikas jūru ikoniskas sugas” un joprojām ir vienas no noslēpumainākajiem radījumiem uz Zemes (skatiet Nacionālā okeanogrāfijas un atmosfēras administrācijas attēlu zemāk), galvenokārt sakarā ar to unikālo spēju izdzīvot vismaz 7200 pēdu dziļumos.
Kad pētījums tika paziņots 2016. gadā, daudzi galvenie mediji publicēja pētījumu un paziņoja, ka Grenlandes haizivs ir ilgstoši dzīvojoša mugurkaulaino dzīvnieku suga uz planētas. Gadiem ilgi pēc pētījuma publicēšanas dažādas fotogrāfijas variācijas un to vecums atkārtoti izplatījās dažādās formās. Apgrieztas attēla meklēšanas rezultāti atklāja 56 rezultātus, kas datēti atpakaļ līdz pat 2018. gadam. Pēc vēl vienas sociālo mediju popularitātes viļņa Nielsen decembrī 2017. gadā Instagram adresēja maldinošus apgalvojumus par attiecīgajai haizivei piešķirto vecumu:
Sociālie mediji šajos dienās ir traki par vecajiem Grenlandes haiziviem?? Visi šie ir tikai tie paši stasti, kas atdzimst no 2016. gada augusta un lūdzu ņemiet vērā, ka mēs neesam atraduši nevienu haizivi, kas būtu 600 vai 500 gadus veca…. mēs esam NOVĒRTĒJUŠI (nozīmē, ka tas nav apstiprināts), ka viena haizivs bija VISMAZ 272 gadus veca vai sīkāk sakot, ka šī haizivs bija starp 272-512 gadus veca ar 95,5% drošību (arī šis ir neapstiprināts novērtējums).
Trīs gadu projekta laikā, lai izpētītu Grenlandes haizivs bioloģiju, komanda izmantoja radiokarbona datēšanu, lai noteiktu 28 eksemplaru vecumu, kas bija nejauši noķerti kā blakus nozvejas dažu gadu laikā. Secinājumi liecinaja, ka lēni nobriestoša suga aug aptuveni par .4 collas katru gadu un var sasniegt garumu vairak neka 16 pēdas. Lielakais pētijumaa analizetais haizivis tika izmerts gandriz 16.5-pedas garumaa un ticis uzskatits par aptuveni 392 gadus vecu 2016. gada – kas nozimeetu, ka tas butu aptuveni 396 gadi augustaa 2020.
Tomer radiokarbona datuma petijumi parasti nosaka vecuma diapazonus nevis norada uz konkretu vecumu. Balstoties uz analizi par 28 sieviesu Grenlandes haizivim – katrs no tiem merija starp 2.5 un 16.5 pedam garu – petijuma autori noverteja videjo sugas muza ilgumu vismaz 272 gadiem. Ja novertejumi sekotu ikgadejam .4 collu pieaugumam precizi, tad lielako haizivi varetu aprakstit ka 502 gadus vecu. No otras puses, diapazona novertejumi paradija, ka lielaka haizivis ticami bija 392 gadus veca, ar 120 gadu kludu robezu.
Kopenhagenas Universitates jaunumu izlaidums publicets petijuma laika aprakstija Grenlandes haizivis ka “vienas no lielakajam plenisiedejam haizivim uz planetas”, kuras loma ka augstakais plenisnieks Arktikas ekosistema ir “pilnigi nepamanita”. Grenlandes haizivis var sasniegt garumu lidz pat 24 pedam un svaret vairak neka 2000 marnas.
Kas paliek neskaidrs ir vai meme attelotaja haizivis ir ta pasa liela haizivis mineta iepriekseja vai cita fotografeta ka dalibnieks petijuma laika. Tapat fotografija patiesam attelo individualu ilgmuzigu Grenlandes haizivi, tacu eksemplara preciza vecuma petijuma nav skaidri noradits.
Vai esat redzejusi citas si apgalvojuma variacijas? Dodiet mums zinat.