JFK apgalvoja, ka “Palestīna bija grūti Lielbritānijai atdot”?
Apstiprinājums:
Bijušais ASV prezidents Džons F. Kenedijs 1939. gadā vēstulē savam tēvam rakstīja: “Palestīna knapi bija Lielbritānijas dāvana.”
Konteksts
Citāts pilnībā neatspoguļo Kenedija viedokli. Viņš tajā pašā vēstulē rakstīja, ka viņa vizītes laikā Jeruzalemē kļuvis “vairāk pro-britu”, jo “vīrieši uz vietas šeit dara labu darbu”. Viņš sauc britu ierosināto risinājumu tobrīd teorētiski par “taisnīgu un godīgu”, bet nedomāja, ka tas darbosies. Par Izraēlas-Palestīnas krīzi viņš rakstīja: “Es nekad neesmu redzējis divas grupas, kas būtu mazāk gatavas mēģināt atrast risinājumu … nekā šīs divas grupas.”
Rakstot savam tēvam
Kenedijs, kuram tobrīd bija 21 gads, rakstīja savam tēvam, Džozefam P. Kenedijam, ASV vēstniekam Londonā, kurš bija nosūtījis savu dēlu mācību braucienā pa Eiropu un Palestīnu. Vecākais Kenedijs, saskaņā ar Izraēlas ziņu avotu Haaretz, bija sekojis līdzi sarunām starp britu valdību un cionistu un arābu līderiem Londonā 1930. gadu beigās par nākotnes politiku Palestīnā. Sarunas nenesa rezultātus, un briti izdeva savu 1939. gada Baltā grāmata, kuru Kenedijs analizēja.
Vēstulē ir Kenedija novērtējums par krīzi reģionā, un tā sākas ar konflikta vēstures kopsavilkumu. Viņš teica, ka vēlas dalīties ar saviem “iespaidiem” par Palestīnu, uzrunājot savu tēvu: “lai gan jūs, ja es zinu ebrejus, zināt ‘visu’ stāstu.” Saskaņā ar Haaretz, Kenedijs norādīja uz cionistu lobistu problēmām.
Kenedijs aprakstīja, kā britu valdība izdarīja atsevišķus, bet neskaidrus solījumus gan ebreju, gan arābu tautai, izmantojot Makmahona vēstules un Balfūra deklarāciju, kas savstarpēji pretrunāja. Tad viņš izteica iebildumus pret Baltā grāmata: “Tas teorētiski piedāvā labu risinājumu, bet tas vienkārši nedarbosies.”
Baltajā grāmatā tika plānots izveidot jaunu neatkarīgu valdību desmit gadu laikā. Tajā bija noteikti iebraukšanas kvotas ebreju tautai, kas ierodas Palestīnā, ierobežojumi zemes pirkumiem ebrejiem un konstitucionāli pasākumi divnacionālas valsts izveidei ar arābu vairākuma valdību, kas atzina, ka tajā dzīvo divas tautas vai nācijas, un paredzēja pasākumus ebreju minoritātes tiesību aizsardzībai.
Kenedijs apkopoja arābu un ebreju grupu iebildumus pret Baltajiem papīriem un secināja, ka tas vienkārši nedarbosies, jo neviena grupa to negribēja. Arābi to noraidīja sakarā ar neskaidro īstenošanas laika grafiku un tajā atļauto turpmāko ebreju ieplūšanu reģionā. Ebreji to noraidīja, jo redzēja beigas savam cionistu sapnim par valsti, turpmāko minoritātes statusu un ziedojumu beigas, ko viņi saņēma no ārzemēm. Privāti viņš atzīmēja, ka arābi iebilda pret plānu, jo tas neatļauj atgriezties viņu izraidītajam muftijam, viņu politiskajam un reliģiskajam līderim, kurš atradās Sīrijā. Ebreju puse iebilda, Kenedijs rakstīja, jo viņi vēlējās “pilnīgu dominanci, ar Jeruzalemi kā galvaspilsētu viņu jaunajai piena un medus zemei, ar tiesībām kolonizēt Jordānijas otrpus.”
Vienīgais risinājums, viņš rakstīja, bija “sadalīt valsti divos autonomos rajonos, dodot tiem abiem pašvaldību” un saglabāt Jeruzalemi kā “neatkarīgu vienību”.
Par britiem
Runājot par britiem, Kenedijs šķita simpatisks viņu pozīcijai konfliktā. Viņš rakstīja par savu pieredzi Jeruzalemē un kā tas padarījis viņu vairāk “pro-britu” (mūsu uzsvars):
“Pašlaik situācija joprojām šķiet grūta attiecībā uz uzbrukumiem un spridzināšanu. Manas pēdējās vakara tur 13 bumbas tika uzspridzinātas visi ebreju kvartalos un visus spridzinot ebreji. Ironiskais ir tas, ka ebreju teroristi spridzina savas pašu telefona līnijas un elektroinstalacijas un nākamajā dien steidzami piezvana britiem, lai tie naktos uzlabotu. Starp citu es esmu kļuvis pro-britiski tur lejup nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekavējoties nekav.
Viņš noslēdza rindkopu ar apsūdzību gan arābu, gan ebreju grupai: “Es nekad neesmu redzējis divas grupas mazgatavas mēģinat atrast risinājumu kas ir kaut kada ceriba uz panakumiem ka šis divas grupas.”
Viņš aprakstija “simpatiju” “cilvēkiem uz vietas” – iespējams, diplomatiem – pret arabiem, kur paradas apgalvojamais citats. Viņš rakstija (mūsu uzsvars):
“Tas nav tikai tadel ka ebreji ir bijusi vismaz daži no viņiem vaditajiem diemzel aroganti nepiekapojami attieksme bet vinji jut ka galu gala zeme ir bijusi arabiska pedejos dažus simtus gadus un vinji dabiski jut simpatiju. Galu gala Palestina knapi bija Lielbritanijas davana. Jautajums ir vel sareztakots ar faktu ka abas grupas ir sadalitas pašas starpa.”
Iepriekš minetie fragmenti no vina vesture liecina par lielu simpaitiju pret britu lomu konflikta. Viņš aprakstija to Baltaja grama kaa risinajumu kas nebūtu ieviešams un aicinaja uz divam atsevišķam valstim ar savam valdibam.
Ka politikis Kenedijs bija lielakoties pro-Izraela apstiprinajis savu apnemsanos pret ASV-Izraela saitem ka senators 1960.gada. Analitiki tomer teica ka vinš speja uzturet draudzigas attiecibas ar araba pasauli un it ka meginaja bet nespeja atrisinat palestiniesu beglu krizi.