Saturna lielākais mēness, Titāns, redzams miglainā NASA attēlā?
NASA Saturns telpa zeme Zinātne

Saturna lielākais mēness, Titāns, redzams miglainā NASA attēlā?

Apstrīdēts attēls

Apstrīdējums:

Aprīlī 2024 tiešsaistē publicētais neskaidrais fotoattēls parāda debess ķermeni, kas izskatās pēc Zemes, bet patiesībā ir Saturna lielākais pavadonis, Titāns.

Neskaidrs attēls ar apaļu, debess ķermeni, kas vizuāli līdzinās Zemei, tika publicēts X (bijušajā Twitter) kontā @Reineguerrieree aprīlī 2024. gada blakus apgalvojumam, ka tas parāda Saturna lielāko pavadoni, Titānu.

Konts rakstīja: “Neskaidra Zemes foto? Nē, tas ir Titāns, #Saturna lielākais Mēness, ko uzņēmis JWST.”

Līdzīgi posti parādījās citur X, kā arī TikTok, Threads, Facebook un Reddit. Kopā šie ieraksti bija savākuši vairāk nekā 18,8 miljonus skatījumu.

Taču ne visi bija pārliecināti par fotoattēlu @Reineguerrieree ierakstā. Viens X lietotājs citur platformā jautāja, vai apgalvojums ir patiess, bet citi ierosināja, ka tas varētu būt datorgrafika, NASA meli vai pat “vienkārši Zeme”.

Tomēr attēls bija autentisks, saskaņā ar NASA bloga ierakstu, kas publicēts 2022. gada 1. decembrī un kurā tas arī tika ievietots sociālajos medijos.

ASV valdības aģentūra teica, ka Džeimsa Veba kosmiskais teleskops (JWST) to uzņēma 2022. gada 5. novembrī. Tas bija starp pirmajiem fotoattēliem, ko JWST bija uzņēmis par Titānu (Saturns ir sestā planēta no Saules un otrā lielākā saules sistēmā).

Bloga ierakstā NASA izskaidroja līdzības un atšķirības starp Zemi un Saturna lielāko pavadoni un pauda sajūsmu par saviem atklājumiem:

Titāns ir vienīgais Mēness saules sistēmā ar blīvu atmosfēru, un tas ir arī vienīgais planētas ķermenis, izņemot Zemi, kuram pašlaik ir upes, ezeri un jūras. Tomēr atšķirībā no Zemes Titāna virsmas šķidrums sastāv no ogļūdeņražiem, tostarp metāna un etāna, nevis ūdens. Tā atmosfēra ir piepildīta ar biezu miglu, kas aizsedz redzamo gaismu, kas atstaro no virsmas.

Mēs bijām gaidījuši gadus, lai izmantotu Webb infrasarkano redzi, lai pētītu Titāna atmosfēru, tostarp tās interesantos laika apstākļus un gāzveida sastāvu, kā arī lai redzētu cauri miglai un pētītu albedo īpašības (gaišus un tumšus plankumus) uz virsmas. Titāna atmosfēra ir ārkārtīgi interesanta ne tikai tās metāna mākoņu un vētru dēļ, bet arī tāpēc, ko tā var pastāstīt mums par Titāna pagātni un nākotni – ieskaitot to, vai tai vienmēr bijusi atmosfēra. Mēs bijām pilnībā sajūsmā par sākotnējiem rezultātiem.

NASA piebilda, ka publicēšanas brīdī dati par saviem atklājumiem vēl nebija ticis pārskatīti.

Fotoattēls arī parādījās JWST, Eiropas Kosmosa aģentūras un zinātnes un tehnoloģiju žurnāla New Scientist mājaslapās.

Daži mediji ir risinājuši daudzus apgalvojumus par Saturnu un NASA.