Apstiprinājums:
Fotogrāfija patiesi parāda divus kazus, kāpienus pa šķietami vertikālu sienu.
Apraksts:
25. aprīlī, 2024. gadā tika kopīgota bilde, kas bija ieguvusi vairāk nekā 24,6 miljonus skatījumu, kurā redzami divi kazi stāvam pie stāvas ķieģeļu sienas. “Izskatās, ka fizikas likumi neattiecas uz kaziem,” teikts attēla parakstā.
Izskatās, ka fizikas likumi neattiecas uz kaziem pic.twitter.com/24s3zQDv5L
— Nature is Amazing ☘️ (@AMAZlNGNATURE) 25. aprīlis, 2024
Attēla meklēšana atklāja, ka fotogrāfija ir publicēta sociālajos medijos jau vairākus gadus, tostarp TikTok, X un Instagram. Pēc pētījumiem, attēla agrākais variants tiešsaistē tika publicēts Reddit 2017. gadā.
Šie kazi kāpj pa ķieģeļu sienu
Tā kā kazi ir pazīstami kāpieni un attēlā nebija redzamu digitālās rediģēšanas vai mākslīgā intelekta pazīmju, mēs šo apgalvojumu novērtējām kā “Patiesu” – attēls autentiski dokumentēja brīdi laikā. Tomēr tā izcelsme palika nezināma.
Attēls tika pārbaudīts ar Hive Moderation, mākslīgā intelekta noteikšanas rīku. Pēc rīka analīzes, fotogrāfijai “nav ticams, ka tajā ir AI-generēts vai deepfake saturs”.
Agrākais attēla variants bija publicēts Pinterest 2017. gada 22. martā. Šajā ierakstā fotogrāfija tika aprakstīta kā uzņemta “Castle Spielberg” – kas, visticamāk, attiecas uz Špilberkas pili Čehijas pilsētā Brno. Nevarēja neatkarīgi apstiprināt, ka fotoattēls tika uzņemts tur. Arī Pinterest ieraksts nenorādīja, kurš fotogrāfiju uzņēma vai no kurienes tika iegūta informācija. Fotogrāfs nebija norādīts kontaktam.
Eksperti dzīvnieku labturības jomā sniedza savus viedokļus par attēlu. Johanna Hamburger, advokāte un vadītāja dzīvnieku labturības organizācijas Terrestrial Wildlife Program, nebija pārsteigta par fotoattēlu.
“Kazi ir patiešām fenomenāli kāpieni,” viņa rakstīja e-pastā. “Fakts, ka siena, pa kuru kazi kāpj attēlā, ir nevienmērīga ķieģeļu dēļ (daži izceļas), kopā ar pietiekamu daudzumu javas, kas arī nodrošina virsmu, kurai var piesaistīties kazu nagiem, liek man ticēt, ka tas ir likumīgs.”
Hamburger salīdzināja attēlā redzamos kazi ar Kolorado sugām, kas “spēj kāpt gandrīz vertikālajos klints sejās, turēdamies pie vismazākajiem izvirzījumiem ar savu specializēto nagiem, kas ir divas elastīgas spilventiņas, kas nodrošina izcilu saķeri”.
D.J. Schubert, vecākais zinātnieks dzīvnieku bioloģijas jomā Animal Welfare Institute, teica, ka attēlotos kazi atgādina mājas kazus, lai gan viņš nevarēja noteikt to konkrēto šķirni.
Tāpat kā liellopi un aitas, kazi ir divkūlīšu dzīvnieki – tas ir, kaza naga “sastāv no diviem pirkstiem, nevis no vienas cietas vienības kā zirgam”. Kā skaidro Purdue University Cooperative Extension Service, šie divi pirksti ir analogi cilvēka rokas trešajam un ceturajam pirkstam. Divi pirksti ļauj kazim sugai, piemēram, kalnu kazim, līdzsvaroties un kāpt pa izvirzījumiem klints sejās un sienās, pēc U.S. Forest Service.
Vienkārša Google atslēgvārdu meklēšana Snopes novirzīja uz vairākiem video no uzticamiem izdevumiem, kas parāda kazus, kas kāpj pa sienām. Piemēram, šis video tika koplietots YouTube no National Geographic 2016. gada 10. septembrī:
Vai šis video no PBS par tuksneša Nubijas ibexu – kazim sugas no Tuvajiem Austrumiem – kas kāpj pa vindsveptiem mezasiem.