Vai Čārlijs Čaplins reiz zaudēja savā paša dubultnieku konkursā?
Čārlijs Čaplins Izklaide Vēsture

Vai Čārlijs Čaplins reiz zaudēja savā paša dubultnieku konkursā?

Apstiprinājums:

Klusā kino laikmeta aktieris Čārlijs Čaplins reiz zaudēja Čārlija Čaplina dubultnieku konkursā.

Gadiem ilgi tiek izplatīts baumas, ka klusā kino laikmeta zvaigzne Čārlijs Čaplins reiz zaudēja savā paša dubultnieku konkursā. “Čārlijs Čaplins reiz anonīmi piedalījās Čārlija Čaplina dubultnieku konkursā un ieguva TREŠO vietu,” apgalvoja 2020. gada Reddit ieraksts.

“Čārlijs Čaplins reiz tikai ieguva otro vietu Čārlija Čaplina dubultnieku konkursā,” lasījās cita šī apgalvojuma versija. Baumas arī izplatījās caur YouTube īsfilmām un Facebook.

Tā kā mēs atradām pierādījumus gan nepārliecinošus, gan pretrunīgus, mēs esam novērtējuši šo apgalvojumu kā “Neapstiprināts”.

Lūk, ko mēs atradām: Dažādi avoti ārpus interneta ir izteikuši šo apgalvojumu. Piemēram, Čārlza Čaplina Jr. grāmata “Mans tēvs, Čārlijs Čaplins” apgalvoja, ka viņa tēvs piedalījies savā dubultnieku konkursā un “iegūst trešo vietu”:

“Tika rīkoti neskaitāmi Čārlija Čaplina konkursi. Tēvs man stāstīja par vienu no tiem, kas notika pirms manas dzimšanas. Tas bija Graumana Ķīniešu teātrī Holivudā, un uz skatuves bija trīsdesmit vai četrdesmit cilvēki, kas centās pēc labākās sirdsapziņas atdarināt tēvu. Tēvs bija viens no viņiem. Viņš bija uzgājis inkognito, lai redzētu, kā viņam veiksies. Viņš ieguva trešo vietu. Tēvs vienmēr uzskatīja to par vienu no smieklīgākajiem jokiem – vai nu par sevi, vai par tiesnešiem, vai abiem, es nezinu.”

Vēl viena grāmata “Tramp: The Life of Charlie Chaplin” autore Džoisa Miltona stāstīja līdzīgu stāstu, apgalvojot, ka Čaplins “pat neiekļuva finālā”, kad piedalījies savā dubultnieku konkursā:

“Vaudeville teātri joprojām rādīja kinofilmu 1915. gadā, un daudzi veicināja Čaplina modes popularitāti, rīkojot amatieru Čarlija dubultnieku konkursus. Starp agrīnajiem uzvarētājiem bija Bobs Hope, kurš ieguva pirmo vietu Čaplina konkursā Klīvlendā. Pats Čarlijs nebija tik veiksmīgs. Kad viņš piedalījās konkursā, ko rīkoja teātris Sanfrancisko, viņš pat neiekļuva finālā. “Es esmu kārdināts dot stundas par Čaplina gaitu,” viņš teica reporterim, “gan no žēlastības, gan vēlmes redzēt lietu pareizi izdarītu.”

Virāla bauma avots, saskaņā ar decembra 2022. gada rakstu žurnālā Far Out Magazine, bija ziņu raksts, kas publicēts Singapūras laikrakstā The Straits Times 1920. gadā:

Saskaņā ar laikraksta rakstu, kas publicēts Singapūras laikrakstā The Straits Times (caur eResources) 1920. gadā, Čaplins reiz sacenties ar šiem imitatoriem.

Raksts apgalvoja: “Lord Desborough, vadot vakariņas Anglo-Saxon klubā, stāstīja stāstu, kuram būs ilgs mūžs. Tas nāk no Misas Merijas Pikfordas, kura to pastāstīja Ledijai Desboroughai, ‘Čarlijs Čaplins kaut kuru dienu bija gadatirgū Amerikas Savienotajos Valstos, kur galvenais vilinājums bija konkurss par to, kurš vislabāk var atdarināt Čarlija Čaplina gaitu.'”

Turpinot. “Patiesais Čarlijs Čaplins domāja, ka viņam varētu būt iespēja, tāpēc viņš pieteicās uz priekšnesumu bez sava slavena ūsu un zābakiem. Viņš bija briesmīgs neveiksminieks un ieguva divdesmito vietu.” Galu galā arī citi avoti, piemēram, Poverty Bay Herald, paziņoja šo stāstu, bet nebija pierādījumu.

Papildus tam, ka norādīja uz pierādījumu trūkumu stāsta atbalstam, Far Out Magazine ziņoja, ka Džefrijs Venss, amerikāņu filmu vēsturnieks un grāmatas “Čaplins: kino ģēnijs” autors, noraidījis šo baumu “uzsvaram” 1966. gada intervijā:

Izņemot sākotnējo preses izgriezumu un anekdotes aprakstu presē, nebija citu atsaucju uz notikumu. Pat Asociation Chaplin pārstavis noraidīja stāstu, uzsverot, ka vienīgais anekdote bija atbildīga par dīvaino stāstu par Čaplina sakavi dubultnieku konkursa.

Džefrijs Venss, grāmatas “Čaplins: kino ģēnijs” autors arī skaidroja, ka viņš atradis interviju, kur ikona noliedza visas šīs apgalvojumus: “Čaplins 1966. gada intervijas laikā kategoriski noliedza leģendu un apgalvoja, ka tai nav pamata faktos. ‘Pirmkārt,’ skaidroja Čaplins. ‘Es smagi stradaju visu dienu. Es noteikti negribu to darit.'”

No otras puses – un pievienojot kaut kādu apjukumu – komentars zem Open Culture raksta novirzīja mūs uz manuscripts.co.uk mājaslapas arhīvu ar autogrifiem un manuskriptiem. Tur neatkarīgs konsultants ar interesi par arhīviem sniedza manuskriptu no Čaplina, kur viņš it kļūdaini rakstījis:

‘Es patiešam biju priecīgs dzirdēt, ka mans dubultnieks ir tas, kurš uzvarēja konkursa. Es arī vēlos pateikties jums par jūsu laipno interesi un apsveikumiem.’

Čaplina dubultnieka konkursa zaudējuma jautajums arī tika izvirzits Skeptics Stack Exchange vietnē – jautajumu un atbilžu vietnei pētniekiem. “Es nosūtiju e-pastu Asociation Chaplin un saņemu atbildi,” apgalvoja viens lietotajs un citēja šo ziņojumu:

… Vienigais reals atsaucums uz šo stastu ir angļu laikraksta izgriezumos no 1918.gada kad Merija Pikforda bija Londona pie Anglo Saxon Club vakariņam un pastastija stastu Lord Desborough kurš to atkartota presai ka Charles Chaplin piedalijas Chaplin gaitas konkursa gadatirgu ASV un ieguva 20.vietu.

Šis anekdote ko pastastija Lord Desborough kas vienmer ir bijis plaši ziņots britu preses laika.

Nav citu atsaucju uz šadu konkursu neviena cita preses izgriezuma albuma ko esmu redzejis tapec es varu tikai pieņemt ka šis ir avots tam baumam pilsatas mite klucis kas tas ir.

Tacu tas var but patiess.

Es ari uzrakstiju sev piezimi uz papira pec tam kad Charles Chaplin Jr piemin konkursu savas gramatas sauktas Mans Tavs… bet es nevaru atrast atsauci velreiz taja gramata…(!)

Mēs sazinajamies ar Asociation Chaplin – organizaciju ko dibinaja daži no Chaplin berniem “lai aizsargatu vardu tels un morales tiesibas” uz vina darbu kolekciju. Mēs atjaunosim šo rakstu ja/sanemsim atbildi.

Snopes iepriekšejais faktu parbaudes rezultats par šo apgalvojumu (vairs nav pieejams vietnē) bija “Patiesi”. Pec plašakas izpetes mes esam parrakstijusi vertejumu uz “Neapstiprinats”.

Šis nav pirmais reizes kad mes esam faktu parbaudejis Chaplin-saistitas baumas. Piemeram augusta 2019.gada mes izmeklejam vai Chaplin sarakstija dzejoli nosaukumu “Kad es sakiju milot sevi”.

Avoti

  • CHAPLIN, Charles Spencer, Letters, Autographs, Documents, Manuscripts. https://www.manuscripts.co.uk/stock/23103.HTM. Pieejams 10 Maijs 2024.
  • Charles Chaplain Jr. Mans Tavs Charlie Chaplin. 1960. Internet Archive, http://archive.org/details/in.ernet.dli.2015.136201.
  • Charlie Chaplin Once Entered a Chaplin Lookalike Contest. 29 Dec. 2022, https://faroutmagazine.co.uk/charlie-chaplin-entered-lookalike-contest/.
  • Charlie Chaplin : The Chaplin Office. https://www.charliechaplin.com/en/articles/130-The-Chaplin-Office. Pieejams 10 Maijs 2024.
  • Evon Dan. “Vai Charlie Chaplin sarakstija dzejoli ‘Kad es sakiju milot sevi’?” Snopes, 20 Aug. 2019, https://www.snopes.com//fact-check/charlie-chaplin-love-self-poem/.
  • Jeffrey Vance. Chaplin. Harry N. Abrams 2003. Internet Archive, http://archive.org/details/chaplingeniusofc00vanc.
  • JOHN WILSON MANUSCRIPTS LTD Overview – Find and Update Company Information – GOV.UK. https://find-and-update.company-information.service.gov.uk/company/00990923. Pieejams 10 Maijs 2024.
  • magnattic. “Vai Charlie Chaplin zaudēja Charlie Chaplin Look-Alike Contest?” Skeptics Stack Exchange, 21 Apr. 2013 https://skeptics.stackexchange.com/q/9423.
  • Milton Joyce. Tramp : The Life of Charlie Chaplin. New York : HarperCollins 1996. Internet Archive, http://archive.org/details/tramplifeofcharl0000milt.
  • NewspaperSG. https://eresources.nlb.gov.sg/newspapers/digitised/article/straitstimes19200810-1.2.4. Pieejams 10 Maijs 2024.
  • When Charlie Chaplin Entered a Chaplin Look-Alike Contest and Came in 20th Place | Open Culture. https://www.openculture.com/2016/06/when-charlie-chaplin-entered-a-chaplin-look-alike-contest-and-came-in-20th-place.html. Pieejams 10 Maijs 2024.