Vai Cēzara šķēlums ir nosaukts tāpēc, ka Jūlijs Cēzars tika dzimis šādā veidā?
Medicīnas mīti Roma Vēsture zāles

Vai Cēzara šķēlums ir nosaukts tāpēc, ka Jūlijs Cēzars tika dzimis šādā veidā?

Leģendas apvītais stāsts par Džūlija Cēzara dzimšanu

Leģenda vēsta, ka Romas Republikas zemēs ap 100. gadu p.m.ē. kāds vīrs, vārdā Gaius Julius Caesar (iespējams, esat par viņu dzirdējuši), piedzima, izgriezts no savas mātes vēdera.

Gadsimtiem ilgi šis stāsts ir dzīvojis tautas atmiņā, un šī dzemdību metode ieguva nosaukumu, kas saistīts ar Romas imperatora vārdu – cesarejas šķērsgriezums, Apvienotajā Karalistē rakstīts kā caesarean, un bieži saīsināts vienkārši līdz C-sekcijai.

Diemžēl šis leģendārais stāsts nav pierādāms…

Patiesībā, kā ar daudziem citiem seniem stāstiem, mēs nezinām, no kurienes nāk nosaukums “cesarejas šķērsgriezums”. Tomēr ir vairākas teorijas, un patiesībā, visizplatītākā no tām varētu norādīt, ka C-sekcijas nosaukums ir radies no vārda “Caesar”, nevis otrādi.

Pirmais avots, kas apgalvo, ka Julius Caesar piedzimis ar C-sekciju, ir nepareiza interpretācija īsai epizodei no romiešu vēsturnieka Plīnija Vecākā darbā “Naturalis Historia” (Dabas vēsture), kas uzrakstīts pirmajā gadsimtā p.m.ē.

…Auspicatius enecta parente gignuntur, sicut Scipio Africanus prior natus, primusque Caesarum a caseo matris utero dictus, qua de causa et Caesones appellati.

Tie bērni, kuru piedzimšana izmaksāja mātei dzīvību, acīmredzot piedzimst labvēlīgākos apstākļos; tā bija ar pirmo Scipio Africanus; pirmo reizi Caesari tika nosaukti tāpēc, ka viņi tika izņemti ar griezumu mātes vēderā. Līdzīgu iemeslu dēļ arī Caesones tika saukti ar šo vārdu.

Šajā kontekstā “pirmie no Caesariem” varētu tikt interpretēti kā “pirmie no Caesaru dzimtas” vai “pirmie no imperatoriem ar vārdu Caesar”. Tikai otrā interpretācija apstiprinātu, ka Julius Caesar piedzimis ar C-sekciju, bet tas neskaidro viņa tēva vai radinieku vārdu “Caesar”.

Patiesībā ir vēl stiprāki pierādījumi tam, ka Caesar nav piedzimis ar C-sekciju: tiek ziņots, ka viņa māte izdzīvoja viņa piedzimšanu. Vēsturnieki ir secinājuši, ka bērna piedzimšana ar C-sekciju senos laikos bija garantēta nāves soda mātei, un šī procedūra tika veikta tikai tad, ja grūtniece bija mirusi vai mirstoša.

Tātad lielākā daļa vēsturnieku secina, ka Plīnijs ir domājis vienu no Džūlija Cēzara senčiem. Bet to darot, viņš faktiski norāda uz pretējo – ka vārds “Caesar” nāk no latīņu darbības vārda “caedere”, kas nozīmē “griezt”.

Izšķirošais teikums ir “a caseo matris utero dictus” (tulkojumā: tika nosaukts tāpēc, ka viņš tika izgriezts no mātes vēdera), kur “caseo” arī nāk no “caedere”. To papildina Plīnija pieminētais termins “Caesones”, kas varētu attiekties uz jebkuru cilvēku, kas piedzimis ar C-sekciju.

Daži avoti ir rakstījuši, ka vārds “Caesar” nāk no kaut kā cita, tāpēc neviens īsti nezina, vai šī izcelsmes teorija ir patiesa. Bet ja “Caesar” tiešām nāk no “caedere”, pastāv vēl viena teorija, kas balstītos uz šo nosaukumu: Romas likums pirms Cēzara prasīja veikt C-sekciju, ja māte bija mirusi. Bet šis likums, Lex Regia, Romas impērijas laikos tika pārdēvēts par Lex Caesaria.

Līdz 1600. gadiem pilns termins “cesarejas šķērsgriezums” jau bija lietojumā, un daudzi traktāti nepatiesi apgalvoja, ka Džūlijs Cēzars piedzimis šajā veidā. Iespējams, šeit ir nedaudz mītiskas pievienošanas – laikmeta noteicoša figūra, kas piedzimusi dīvainos apstākļos, varētu pacelt Cēzara jau leģendāro statusu vēl augstāk.

Neskatoties uz to: viena no spēcīgākajiem cilvēka spējamiem ir modeļu atpazīšana. Apgalvojums, ka “Caesar” un “cesarejas šķērsgriezums” ir saistīti, ir viegli izdarīt. Tas ir tikai ļoti grūti atbalstīt ar pierādījumiem.

Un kas attiecas uz C-sekcijas nosaukumu? Tas gandrīz noteikti nāk no latīņu valodas un iespējams, tieši vai netieši nāk no vārda “caedere”, kas nozīmē “griezt”. Vai Džūlijs Cēzars kaut ko darīja ar to – tas joprojām paliek diskutablu jautajumam.