Vai Džordžs Soross finansē pro-Palestīnas demonstrācijas ASV universitātēs?
Ideja par Džordža Sorosa finansētajiem protestiem
Ideja, ka miljardieris investors un filantrops Džordžs Soross finansē protestus Amerikas Savienotajās Valstīs, nav jauna. Tā atkal parādās gandrīz katru reizi, kad notiek liels kreisi noskaņotas politiskās aktivitātes kustība.
2024. gada aprīļa beigās jautājums atgriezās, šoreiz par pro-palestīniešu nometnēm, kas izveidotas universitātēs visā Amerikas Savienotajās Valstīs un ārpus tās, lai solidarizētos ar Gazas joslas iedzīvotājiem: vai Soross maksāja tiem protestētājiem?
Pēc publiski pieejamo grantu saraksta pārbaudes, ko izsniedzis Sorosa labdarības fonds, Open Society Foundations (OSF), tika konstatēts, ka viena no organizācijām, kas iesaistīta protestos, saņēma grantu no OSF. Tomēr ir ļoti maldinoši apgalvot vai norādīt, ka Soross tieši finansēja protestus. Lūk, kāpēc:
Pēdējie publiski pieejamie ieraksti no Open Society Foundations ir no 2022. gada, pirms Izraēlas-Hamasas kara sākuma 2023. gada oktobrī. Kā skaidrots “The Washington Post”, nauda, ko nodrošināja šie granti, ir sen izlietota – organizācijas nekrāj naudu divus gadus, līdz viņiem ir nepieciešams maksāt cilvēkiem par protestēšanu. Apvienojot sociālo mediju izplatītos apgalvojumus, kas radušies no raksta New York Post, tika izmantoti tie paši skaitļi, kurus atrada tiešsaistē. Šis apgalvojums balstījās uz veciem datiem.
Baumu izcelsme
2024. gada 17. aprīlī, kad viņu universitātes prezidents gatavojās liecināt Kongresā, Kolumbijas Universitātes studenti sāka izvietot teltis skolas bibliotēkas priekšā, radot to, kas tagad ir pazīstams kā Gazas Solidaritātes Nometne. Tas nebija pirmais – Vanderbiltas Universitātes studenti organizēja sēdēšanas protestu 26. martā 2024. gadā – un tas nebūtu pēdējais.
Bet, kad protesti pieauga, ar studentiem visā valstī izveidojot nometnes savās universitātēs, riskējot ar suspendēšanu, izslēgšanu un arestu, radās jautājumi par naudas avotiem, kas tos atbalstīja. Piemēram, daudzi sociālo mediju lietotāji apšaubīja, kāpēc daudzas nometnē izmantotās telts bija vienādas, norādot, ka tas bija lielas finansēšanas pūles rezultāts, nevis zemestrīces kustība. Mēs pārbaudīsim šo baumu vēlāk.
2024. gada 24. aprīlī viedokļu rakstā “The Wall Street Journal” tika apgalvots, ka divi aktīvisti un organizatori, viens Kalifornijas Universitātē Bērklijā un otrs Jeilas Universitātē, netieši saņēma naudu no Sorosa.
2024. gada 26. aprīlī “New York Post” publicēja rakstu ar virsrakstu “Džordžs Soross maksā studentu radikāļiem, kas veicina Izraēlas naida protestu nacionālo eksploziju.” Rakstā tika apgalvots, ka trīs indivīdi, tostarp abi minētie “The Wall Street Journal” rakstā, saņēma finansējumu no Sorosa un ka Soross (starp citiem) slēpti slēpa savus ziedojumus, izmantojot “bezpeļņas organizāciju tīklu, kas palīdz noslēpt viņu ieguldījumus.”
Šie divi raksti palīdzēja izplatīt šo apgalvojumu, kas, tāpat kā citas sarežģītas prasības, ko pēta Snopes, ir mazs patiesības graudiņš, ko ieskauj daudz maldinošas un dīvainas retorikas.
Mazs patiesības graudiņš un melu aizkars
Sorosa labdarības dāvinājumi tiek veikti caur Open Society Foundations, ko vada viņa dēls Aleksandrs. Tas arī publicē sarakstu ar katru organizācijai izsniegto grantu no 2016. līdz 2022. gadam.
“New York Post” rakstā tika apgalvots, ka Soross finansēja protestus caur trim organizācijām: “Education for Just Peace in the Middle East”, “Students for Justice in Palestine” (SJP) un “Jewish Voice for Peace”.
Mēs meklējām datubāzē un atradām trīs ziedojumus “Education for Just Peace in the Middle East”, kopsummā 700 000 dolāru. Šī organizācija publiski darbojas ar nosaukumu ASV Palestīnas tiesību kampaņa jeb USPCR. Saskaņā ar “New York Post”, USPCR trīs organizatoriem maksāja “no 2880 līdz 3660 dolāriem” caur stipendiju programmu. Šeit rodas ideja, ka Soross “maksāja protestētajiem” par organizēšanu.
Snopes varēja apstiprināt, ka vismaz viens no šiem organizatoriem piedalījies USPCR stipendiju programmā. Bet paziņojumā “The Washington Post” USPCR pārstavis apstiprinaja, ka visi trīs rakstos minētie indivīdi bija bijušie stipendiati. Citiem vārdiem sakot, viņi nesaņēma naudu no USPCR 2024. gada aprīlī, kad viņi neatkarīgi nolēma organizēt protestus.
Turpinot pētīt jebkuru naudu, kas nosūtīta Students for Justice in Palestine. “New York Post” seko naudas ceļam no Sorosa Open Society Foundations līdz Tides Foundation līdz Westchester People’s Action Coalition Foundation (WESPAC) līdz SJP.
Snopes atklaja, ka Tides Foundation no OSF saņemusi aptuveni 15 miljonus dolāru no 2016. līdz 2022. gadam – no kopsummā 4.09 miljardu dolāru ziedojumiem taj paša laika posmam. No šiem 4.09 miljardiem WESPAC saņema vienu ziedojumu 132 000 dolāru apmērā un Snopes nevarēja atrast nekādus publiskus pieradimus par šo ziedojumu. Savukart SJP noliedza apgalvojumus par finansēšanu no WESPAC “The Washington Post” rakstam saucot ideju par “pamata trūkumu”.
Attiecibas uz Jewish Voice of Peace OSF patiešam ziedoja tieši – 875 000 dolaru četrus atsevišķus ziedojumus diviem no tiem bija filiālei organizacijai kas var tieši piedalities politiskajos aģitacijos. Organizacija iztērēja 18.3 miljonus dolaru taj paša laika posmam. Tas ir metaforisks piliena okeanam.
Visa ši nauda atgadinam tika ziedota Open Society Foundations starp 2016 un 2022 gadu – vairak neka gadu pirms attiecigajiem protestiem saka.
Open Society Foundations paziņojums Snopes caur e-pastu:
Open Society Foundations ilgu laiku cīnijas pret antisemitismu islamofobiju un visam formam rasismam un naidam. Open Society ir finansejis plašu ASV grupu spektru kas ir aizstavju palestiniesu un israeliesu tiesibas un mierigai konflikta risinajumam Izraela un OPT. Sis finansejums ir publiska ieraksta lieta atklata musu majaslapa pilniba atbilst ASV likumiem un ir dala no musu apnemsanas turpinat atklato debati kas beigas ir vieniga ceriba uz mieru regiona. Open Society Foundations lepojas atbalstit visu pilsonu tiesibas uz mierigu protestu – musu demokratijas pamatprincipu.
Kas attiecas uz telts apgalvojumu: Mes atradam ka visbiezak lietota telts protestos maksatu protestetajam aptuveni 35 dolari Amazon un bija pieejama nakts piegadei. Tadel telts bija viegli iegadajamas individualiem studentiem.
Ir vel viens veids ka Snopes speja noteikt ka sis organizacijas nesaņema masivus finansejuma summas no pamatiem pasiem – socialie mediji. Apskatot Instagram kontus koledzu nodalijumiem kas organizeja protestus mes atradam ziedojumu pieprasijumus – seit ir viens no Northwestern University un cits no UCLA (arhiveta saite). Ja protestiem patiešam butu miljardiera finansialais atbalsts kapiec tad tie butu ludzis sabiedribai ziedojumus?
Kapiec Soros?
Ka Snopes ir iepriekš ziņojis Soros ir bagats biznesmens un filantrops kas ziedo naudu kreisi noskaņotam celiem. Vins ir kluvis par vienu no visbiezak sastaptajiem labakas puses merkiem – kas attelo vinu ka velnu “globalistu” atbildigu par praktiski jebkuru kreisi noskaņota politiska nesaskaņojuma Amerika.
Sorosa varda izmantosana ebreju virietim kas izdzivojis Holokaustu biezi vien ir klusa norade uz antisemitiskam sazversanas teorijam kas attelo ebreju tautu ka kontrole institucijas piemeram bankas un medijus. Vina vards ari biezi tiek ieklauts ksenofobiska “aizvietosanas teorija” sazversanas teorijas variantos kas apsudz bagatus demokratus par arzemnieku ievešanu Amerika lai nodrosinatu demokratisku elektoralo panakumu.
Apgalvojums ka vins slepeni finanse augsta profila protesta kustibas nav jauns. Vins ir meligi apsudzets par Black Lives Matter protestu finansešanu par gun control March for Our Lives demonstracijam un protestiem pret Augstakas tiesas tiesnesa Bretta Kavanauga nominaciju. Pavasara 2024 gada apgalvojumi bija ipaši interesanti jo daudzi cilveki kas apgalvoja ka Soros bija finansesanas avots ari apgalvoja ka pats protests bija antisemitisks.