Vai Džordžs Soross samaksāja “studentu radikāļiem”, lai tie organizētu pro-Palestīnas nometnes?
Aprīļa beigās 2024. gadā, kad tūkstošiem koledžu studentu visā Amerikas Savienotajās Valstīs izveidoja nometnes, protestējot pret turpinājošo Izraēlas-Hamasas karu un solidarizējoties ar Gazas joslas iedzīvotājiem, internetā sāka izplatīties ideja: ka studenti bija samaksāti par protestiem.
Teksasas ASV Sen. Ted Cruz atbalstīja šo apgalvojumu podkāstā, apgalvojot, ka miljardieris investors un filantrops Džordžs Soross maksā studentiem, lai organizētu protestus.
Apkopojot publiski pieejamo Sorosa labdarības organizācijas Open Society Foundations (OSF) piešķirto grantu sarakstu, tika konstatēts, ka viena no organizācijām, kas piedalījās protestos, saņēma grantu no OSF. Bet ir ļoti maldinoši apgalvot vai norādīt, ka Soross tieši finansēja protestus. Lūk, kāpēc:
Cruz citēja rakstu, kas sākotnēji parādījās New York Post 2024. gada 26. aprīlī. Pēdējie publiski pieejamie Open Society Foundations ieraksti ir no 2022. gada, pirms Izraēlas-Hamasas karš sākās 2023. gada oktobrī. Kā skaidro The Washington Post, nauda, ko nodrošināja šie granti, ir sen iztērēta – organizācijas nekrāj naudu divus gadus, līdz viņiem ir jāmaksā cilvēkiem par protestiem. Kad pārbaudījām visu naudu, kas minēta New York Post rakstā, mēs atradām tieši tādus pašus skaitļus. Viss apgalvojums bija balstīts uz datiem, kas ir vecāki par pašu karu.
Baumu izcelsme
2024. gada 17. aprīlī, kamēr viņu universitātes prezidents gatavojās liecināt Kongresā, Kolumbijas Universitātes studenti sāka uzstādīt teltis pie skolas bibliotēkas, radot to, kas tagad pazīstams kā Gazas solidaritātes nometne. Tas nebija pirmais – Vanderbilt Universitātes studenti 2024. gada 26. martā organizēja sēdēšanas protestu – un tas nebūtu pēdējais.
Bet, kad protesti pieauga, ar studentiem visā valstī izveidojot nometnes savās universitātēs, riskējot ar izslēgšanu, izraidīšanu un arestu, radās jautājumi par to, no kurienes nāca nauda to atbalstam. Piemēram, daudzi sociālo mediju lietotāji jautāja, kāpēc daudzas nometnēs izmantotās telts bija vienādas, norādot, ka tas bija liela finansējuma rezultāts, nevis zemestrīces kustība. Mēs pārbaudīsim šo baumu vēlāk.
2024. gada 24. aprīlī The Wall Street Journal viedokļa rakstā tika apgalvots, ka divi aktīvisti un organizatori, viens Kalifornijas Universitātē Bērklijā un otrs Jeilas Universitātē, netieši saņēma naudu no Sorosa.
2024. gada 26. aprīlī New York Post publicēja rakstu ar virsrakstu “Džordžs Soross maksā studentu radikāļiem, kas uzkurina Izraēlu nīstošu protestu eksploziju visā valstī.” Rakstā tika apgalvots, ka trīs personas, tostarp abas minētajā The Wall Street Journal rakstā, saņēma finansējumu no Sorosa un ka Soross (starp citiem) slepeni slēpa savus ziedojumus, izmantojot “bezpeļņas organizāciju tīklu, kas palīdz noslēpt viņu ieguldījumus”.
Šie divi raksti palīdzēja izplatīt šo apgalvojumu, kas, tāpat kā citi sarežģīti apgalvojumi, ko pēta Snopes, ir maza patiesības daļa, ko ieskauj daudz maldinoša un dīvaina retorika.
Maza patiesības daļa un melu aizsegs
Sorosa labdarības dāvinājumi tiek veikti caur Open Society Foundations, kuru vadīja viņa dēls Aleksandrs. Tā arī publicē sarakstu ar katru organizācijas izsniegto grantu no 2016. līdz 2022. gadam.
New York Post rakstā tika apgalvots, ka Soross finansēja protestus caur trim organizācijām: Izglītība par taisnīgu mieru Tuvajos Austrumos, Studenti par taisnīgumu Palestīnai (SJP) un Ebreju balss mieram. Mēs meklējām datubāzē un atradām trīs ziedojumus Izglītībai par taisnīgu mieru Tuvajos Austrumos kopumā 700 000 dolāru apmērā. Šī organizācija publiski darbojas ar nosaukumu ASV kampaņa par palestīniešu tiesībām jeb USPCR. Saskaņā ar New York Post USPCR samaksāja trīs organizatoriem “no 2880 līdz 3660 dolāriem” caur stipendiju programmu. Šeit rodas ideja, ka Soross “samaksāja protestētajiem” par organizatoru darbu.
Snopes varēja apstiprināt, ka vismaz viens no šiem organizatoriem piedalījies USPCR stipendiju programmā. Bet paziņojumā The Washington Post pārstavis no USPCR apstiprinaja, ka visas tris rakstam minētas personas bija bijušie stipendiati. Citos vārdos sakot, viņi 2024. gada aprīlī neatkarīgi nolemja organizēt protestus un nesaņem naudu no USPCR.
Tad mēs pārbaudijam jebkuru naudu Students for Justice in Palestine. New York Post seko naudas ceļam no Soros Open Society Foundations uz Tides Foundation līdz Westchester People’s Action Coalition Foundation (WESPAC) līdz SJP.
Snopes atklaja ka Tides Foundation no 2016. lida 2022.gadam saņemusi aptuveni 15 miljonu dolari no OSF – no kopsummas 4.09 miljardi dolari taj paša laika perioda laikam WESPAC saņemusi vienu ziedojumu 132000 dolari apméram un Snopes nevaréja atrast nekádu publisku pierádijumu šim ziedojumam. Savukárt SJP noliedza apgalvojumus ka tas ir finanséts ar WESPAC The Washington Post rakstá sakot ka ideja ir “bezpamata”.
Attiecibá uz Ebreju balss mieram OSF patiešám ziedoja tieši – 875000 dolari četros atsevišķos ziedojumos divi no tiem bija filiálei organizácijai kas var tieši piedalities politiska aģitácija Organizácija izteréja 18.3 miljonus dolari šaja laika periodá Tas ir metaforisks piliena mucá
Visu šo naudu atgádinám mums ziedoja Open Society Foundations no 2016 lida 2022 gadam vairák neká gadu pirms attiecigie protesti sáka
Open Society Foundations párstavis dalíja šádu paziņojumu ar Snopes caur e-pastu:
Open Society Foundations ir ilga cína pret antisemitismu islamofobiju un visiem rasismu un naidu veidiem Open Society ir finanséjis plašu ASV grupu spektru kas ir aizstávét palestíniešu un izraéliesu tiesibas un mieriga konflikta risinájuma Izraelé un OPT Šis finanséjums ir publiski pieejams mūsu maja lapá pilniba atbilst ASV likumiem un ir daļa no mūsu apņemšanás turpinát atklátas debates kas galu galá ir vieniga ceriba uz mieru reģioná Open Society Foundations lepni atbalsta visu pilsoņu tiesibas uz mierigu protestu – mūsu demokrátiijas pamatprincipu
Attiecibá uz apgalvojumu par teltim Mes atradam ka visbiežák lietotá telts protestos maksátu protestetajam aptuveni 35 dolari Amazoná un bija pieejama parnakts piegade Tadel telts bija viegli iegadajama individualiem studentiem
Ir vel viens veids ká Snopes varéja noteikt ka šís organizácijas nesaņem masivus finanséjuma summas no pašam fondiem – sociálais mediji Apskatot Instagram kontus koledžas nodaļam kas organizé protestus mes atradam ziedojumu pieprasijumus šeit ir viens no Northwestern University un cits no UCLA Ja protestiem patiešám butu miljardiera finansialais atbalsts kapéc tad viņi lúgtu sabiedribai ziedojumus
Kapéc Soross?
Ká Snopes ir iepriekš ziņojis Soross ir bagats biznesmenis un filantrops kas ziedo naudu kreisiem mérkiem Viņš ir kluvis varbút par vienu no biežákajiem labéjas puses merkiem – kas attelo viņu ká árpus “globalist” kas ir atbildigs par praktiski jebkuru kreisi politisko pretestibu Ameriká
Sorosa pieminéšana ebreju virietim kas izdzivojis Holokaustu bieži vien ir klusa norade uz antisemitiskam sazversanas teorijam kas attelo ebreju tautu ká kontrolét institucijas piemeram bankas un medijus Viņa várds ari bieži tiek iekljauts xenofobiska “aizvietošanas teorija” sazversanas teorijas variantos kas apsúdz bagatus demokrátus par “importéšanu” árzemniekiem Ameriká lai nodrosinatu Demokratisko elektoralo panákumu
Apgalvojums ka viņš slepeni finanse augsta profila protesta kustibas nav jauns Viņš ir meloti apsúdzets par finansešanu Black Lives Matter protestiem par ierocu kontroles March for Our Lives demonstracijam un protestiem pret Augstakas tiesas tiesnesa Bretta Kavanauga nominaciju Pavasara 2024 gada apgalvojumi bija seviški interesanti jo daudzi cilveki kas apgalvoja ka Soross bija finanséjuma avots ari apgalvoja ka pati protesti bija antisemitiski