Apstiprinājums:
Indijā topošajiem vecākiem ir aizliegts zināt, un ārstiem noskaidrot un paziņot, bioloģisko dzimumu auglim.
Zinātniskajā literatūrā tiek lietoti vārdi “bioloģiskais dzimums” attiecībā uz dzimumu, kas piešķirts zīdainim dzimšanas brīdī. Lai izvairītos no nesakritībām, šajā rakstā tiek izmantota arī šī valoda.
Sociālo mediju lietotāji regulāri apgalvo, ka Indijas likumdošana aizliedz noteikt augļa dzimumu pirms dzimšanas šajā valstī. Šis 2023. gada Reddit ieraksts ir viens no piemēriem:
Augļa dzimuma atklāšana manā valstī ir sodāms noziegums
Šis apgalvojums ir patiess.
1994. gadā Indijas valdība pieņēma Likumu par pirmsdzemdību diagnostikas tehnikām (PNDT likums), lai ierobežotu sieviešu abortu veikšanu, jeb apzinātu sieviešu augļa abortēšanu. Tajā laikā aptuveni 70% no visiem abortiem, kas veikti Deli, Indijā, bija saistīti ar to, ka auglis bija sievišķais.
Dzimumu lomas ietekmē ģimenes un sabiedrību Indijā, kas dažreiz var novest pie tā, ka ģimenes dod priekšroku bioloģiskam dēlam nekā meitai, saskaņā ar 2019. gada ziņojumu, ko publicējusi globālā aizstāvības organizācija Center for Reproductive Rights. Kā raksta Pew Research Center, vēsturiski Indijas sabiedrībā “dēliem ir bijusi gaidīta rūpēties par veco vecāku aprūpi, un vīrieši ir bijuši galvenie mantojuma saņēmēji. Tikmēr precētās sievietes bieži dzīvo un atbalsta savus vīra vecākus.” Saskaņā ar šīm tradīcijām, šis domnīca raksta, ka ģimenes mēdz novērtēt dēlus augstāk un sniegt viņiem vairāk atbalsta nekā meitām. To sauc par “dēla priekšroku”.
Īsumā, PNDT likums tika pieņemts, lai novērstu dzimuma noteikšanas tehnikas ļaunprātīgu izmantošanu un aizsargātu augli.
Likums tika grozīts 2003. gadā un pārdēvēts par Likumu par pirmsapziņas un pirmsdzemdību diagnostikas tehnikām (PCPNDT likums), lai pastiprinātu sākotnējo likumdošanu. Šis grozījums ieviesa “aizliegumu dzimuma izvēlei pirms un pēc apaugļošanās” un regulē pirmsdzemdību diagnostikas tehnikas, lai atklātu anomālijas vai traucējumus. Tomēr likums nerunā par abortiem vai abortu sniedzējiem.
Starp citiem pasākumiem, likums aizliedz ārstiem vai pacientiem komunicēt par bērna dzimumu, prasa, lai katrs medicīnas centrs reģistrējas saskaņā ar likumu, un pacientiem jāiesniedz dokumenti, ka viņi negrib zināt bērna dzimumu, un ārstiem jādeklarē, ka viņi nav noteikuši vai paziņojuši dzimumu, saskaņā ar vadlīnijām, kas publicētas Indian Journal of Radiology and Imaging 2012. gadā.
Nepakļaušanās likumam var novest pie kriminālatbildības un reģistrācijas apturēšanas vai atcelšanas valsts medicīnas padomē. Atbilstības pasākumi un rīcības kodekss ir aprakstīti 2016. gada ziņojumā, ko publicējusi Veselības un Ģimenes labklājības ministrija Indijas valdība.
Ziņojums, ko publicējis Starptautiskais Sieviešu pētījumu centrs, apraksta dēla priekšroku Indijā kā “labi dokumentētu parādību”, kas ir spēcīga, bet ne vispārpieņemta. ANO neoficiālie aprēķini lēsa, ka “pasaulē trūkst 200 miljoni sieviešu; sievietes, kas būtu jādzimst un jāizaug, tika nogalinātas ar infanticīdu vai selektīvu abortu.”
Avoti
- Bhaktwani, Anita. “PC-PNDT likums īsumā.” The Indian Journal of Radiology & Imaging, 22. sēj., Nr. 2, 2012., lpp. 133–34. PubMed Central.
- “Center for Reproductive Rights.” Center for Reproductive Rights, 3. maijs 2024., reproductiverights.org.
- Corichi, Jonathan Evans, Neha Sahgal, Ariana Monique Salazar, Kelsey Jo Starr un Manolo. “2. Dēla priekšroka un aborts.” Pew Research Center, 2. marts 2022., pewresearch.org/religion/2022/03/02/son-preference-and-abortion/.
- Goldberg, Justin. “Reproduktīvās tiesiskuma nodrošināšana Indijā: Gadījumu krājums.” Center for Reproductive Rights, 20. decembris 2019., reproductiverights.org/securing-reproductive-justice-in-india-a-casebook/.
- “Mājas lapa.” ICRW, icrw.org. Pieejams 3. maijs 2024.
- Imam, Z. “Indija aizliedz sieviešu feticīdu.” BMJ (Clinical Research Ed.), 309. sēj., Nr. 6952, augusts 1994., lpp. 428. PubMed.
- Mani, Sanjeev. “Vadlīnijas ultraskaņas īpašniekiem un klīniku, diagnostikas centru, māsu mitekļu un slimnīcu īpašniekiem.” The Indian Journal of Radiology & Imaging, 22. sēj., Nr. 2, 2012., lpp. 125–28. PubMed Central.
- “Preses stūris.” Eiropas Komisija – Eiropas Komisija, ec.europa.eu/commission/presscorner/home/en. Pieejams 3. maijs 2024.