Vai ir dokumentēti gadījumi, kad koalas pirkstu nospiedumi apjukuši noziegumu izmeklētājiem?
Apvainojums:
Ir dokumentēti gadījumi, kad koalas pirkstu nospiedumi ir mulsinājuši noziegumu izmeklētājus, jo tie ir līdzīgi cilvēku pirkstu nospiedumiem.
Koalu un cilvēku pirkstu nospiedumi
Gadu gaitā sociālajos tīklos, tostarp Instagram un iFunny, ir apgrozījušies apgalvojumi, ka Austrālijas noziegumu vietās atrastie koalu pirkstu nospiedumi ir mulsinājuši izmeklētājus to līdzības dēļ ar cilvēku pirkstu nospiedumiem.
Piemēram, 2024. gada aprīlī X konts @Fact tviterī teica: “Koalu pirkstu nospiedumi ir gandrīz neatšķirami no cilvēka pirkstu nospiedumiem un reizēm tie ir mulsinājuši noziegumu vietā.”
Tas pats apgalvojums tika izteikts Facebook 2022. gadā TV tīkla Animal Planet kontā:
Lai gan ir patiesi, ka koalām ir cilvēkiem līdzīgi pirkstu nospiedumi, apgalvojums, ka noziegumu izmeklētāji ir sajaukuši abus, nav pamatots – mēs neesam atraduši pierādījumus, kas to atbalstītu.
Šie mīļie Austrālijas endēmie maiszvēri vienmēr ir bijuši fascinācijas objekts, ne tikai to mīļā izskata dēļ, bet arī to unikālo fizioloģisko īpašību dēļ.
Adelaidas Universitātes zinātnieki vidējos 90. gados veica pētījumu, kas atklāja, ka koalām ir unikāli pirkstu nospiedumi, kas ir pārsteidzoši līdzīgi cilvēku pirkstu nospiedumiem. Šie pirkstu nospiedumi kalpo dažādām funkcijām, tostarp palīdzot satvert lapas ēšanai, kāpjot kokos, un veicinot sensoro uztveri.
Pētījumā zinātnieki izpētīja koalu pirkstu nospiedumu rievu un virpuļu struktūru, izmantojot skenējošo elektronu mikroskopu, un atklāja, ka to pirkstu nospiedumi konkurences ziņā ir līdzvērtīgi cilvēku pirkstu nospiedumiem.
Šī līdzība radīja priekšstatu, ka noziegumu izmeklētāji varētu sajaukt koalu pirkstu nospiedumus ar cilvēka pirkstu nospiedumiem, ja koalu nospiedumi nejauši būtu klāt nozieguma vietā.
Adelaidas Universitātes antropoloģiskās un salīdzinošās anatomijas profesors Maciej Henneberg 1996. gadā skaidroja The Independent: “Lai gan ir ārkārtīgi maz ticams, ka nozieguma vietā tiktu atrasti koalu pirkstu nospiedumi, policijai vismaz būtu jāzina par šo iespējamību.”
Lai uzzinātu vairāk, Snopes runāja ar Gemmu Steingoldu, bijušo savvaļas dzīvnieku medmāsu un zoodārza darbinieci Taronga Conservation Society Australia, kurai ir divdesmit gadu pieredze savvaļas dzīvnieku aprūpē.
“Es esmu strādājusi ar slimiem un ievainotiem koalām, gan turētiem gūstā, gan brīvajā dabā,” Steingolda pastāstīja Snopes. “Es arī esmu karantinējusi veselus koalas, kas ierodas un dodas prom no zoodārza.”
Skaidrojot, kāpēc koalām ir rokas un kājas nevis ķepas, Steingolda teica: “Atšķirība starp rokām un ķepām ir pretimnogriežamais īkšķis. Tā kā gan pirmais, gan otrais pirksts ir pretimnogriežami, tas mums liecina, ka koalas ir rokas.”
Koalu rokas ir pielāgotas dzīvei kokos, kas lielākoties notiek eikaliptu kokos. Šie specializētie locekļi, aprīkoti ar pieciem pirkstiem un asiem nagiem, veicina zaru satveršanu un vides veiklu pārvietošanos. Pretimnogriežamo īkšķu klātbūtne ļauj koalas manipulēt ar eikaliptu lapām barošanai, kamēr aizmugurējie locekļi bez funkcionējošiem īkšķiem galvenokārt kalpo kustībai koka kāpšanai.
“Lielie pērtiķi arī ir diezgan līdzīgi cilvēku pirkstu nospiedumiem. Tomēr koalas un cilvēki dalās vislīdzīgākajos nospiedumos,” teica Steingolda, piebilstot, ka lai gan cilvēku un koalu pirkstu nospiedumi var būt īslaicīgi sajaukti dažos kriminoloģiskajos iestatījumos, viņa “nav informēta par to sajaukšanu” noziegumu vietnēs, ņemot vērā galveno atšķirību starp izmēru un formu.
2018. gadā Chantel Tattoli savā Paris Review rakstā par “Pirkstu nospiedumu pārsteidzošo vēsturi (un nākotni)” izmeklēja apgalvojumu par koalu noziegumu vietu sajaukšanu. Pēc Jaundienvidvelsas policijas vecākais seržants Pīters Henesijs:
“Lai gan tas būtu labs stāsts, diemžēl es nekad neesmu dzirdējis par Austrālijas noziegumu vietu izmeklētājiem sajaukt koalu pirkstu nospiedumus ar cilvēka pirkstu nospiedumiem.”
Pat pieņemot, ka koalu cilvēkiem līdzīgie pirkstu nospiedumi teorētiski rada izaicinājumus kriminoloģiskajiem izmeklētājiem, īpaši Austrālijas reģionos, kur koalas ir bagātīgas, kriminoloģiskajai tehnoloģijai turpinot attīstīties, zinātniekiem ir vieglāk atšķirt cilvēku un koalu pirkstu nospiedumus.
Snopes iepriekš ir izmeklējis citus dīvainus apgalvojumus par dzīvniekiem, tostarp vīrusa video par vīrieti, kurš sita kenguru, lai glabtu suni un it kā fotogrāfiju ar eža skeletu.
Avoti
- Burrells, Ians. “Koalas Make a Monkey out of the Police | The Independent.” The Independent, 7 Dec. 1996. www.independent.co.uk, https://www.independent.co.uk/news/koalas-make-a-monkey-out-of-the-police-1313275.html.
- Facebook. https://www.facebook.com/AnimalPlanet/posts/koalas-and-human-fingerprints-are-so-similar-that-they-have-been-confused-at-cri/10159246207093375/. Accessed 6 May 2024.
- Henneberg, M., et al. “Fingerprint Homoplasy: Koalas and Humans.” Http://Naturalscience.Com/Ns/Articles/01-04/Ns_hll.Html, 1997. digital.library.adelaide.edu.au, https://digital.library.adelaide.edu.au/dspace/handle/2440/5433.
- “Koala, Facts and Photos.” Animals, 11 Apr. 2010, https://www.nationalgeographic.com/animals/mammals/facts/koala.
- Koalas Have Fingerprints Almost Identical to Ours. 21 Sept. 2022, https://www.pbs.org/wgbh/nova/article/koala-fingerprints/.
- “Koalas Have Fingerprints Just like Humans.” Office for Science and Society, https://www.mcgill.ca/oss/article/did-you-know/koalas-have-fingerprints-just-humans. Accessed 6 May 2024.
- “Physical Characteristics of the Koala.” Australian Koala Foundation, https://www.savethekoala.com/about-koalas/physical-characteristics-koala/. Accessed 6 May 2024.
- reverendpooponyous. “Koala Fingerprints Are so Similar to Humans That Even Crime Scene Investigators Have Been Confused by Them. KOALA HUMAN Nick Morrow @NRMorrow Wait What Kind of Crime Scene Has Both.” iFunny, https://ifunny.co/picture/bTffJ2o2A. Accessed 6 May 2024.
- Sweeten-Shults, Lana. “Senior Forensic Science Projects Investigated.” GCU News, 2 Nov. 2022, https://news.gcu.edu/gcu-news/senior-forensic-science-projects-investigated/.
- “Taronga Conservation Society Australia.” Taronga Conservation Society Australia, http://taronga.org.au/. Accessed 6 May 2024.
- Tattoli, Chantel. “The Surprising History (and Future) of Fingerprints.” The Paris Review, 15 May 2018, https://www.theparisreview.org/blog/2018/05/15/the-surprising-history-and-future-of-fingerprints/.
- “You May Be Sweet and Furry, but You’re Nicked.” New Scientist, https://www.newscientist.com/article/mg15220591-500-you-may-be-sweet-and-furry-but-youre-nicked/. Accessed 6 May 2024.