Vai Izraēlas aizsardzības spēki izmantoja dronus, kas atskaņoja raudājošu zīdaiņu ierakstus, lai vilinātu un nošautu palestīniešus?
Apvainojums
2024. gada 16. aprīlī ziņu avots Middle East Eye ziņoja par Izraēlas Aizsardzības spēku iespējamiem cietsirdības aktiem pret Al Nuseirat bēgļu nometnes iedzīvotājiem Gazā, izmantojot bruņotas kvadrokopteru dronus, lai vilinātu labdabīgos palestīniešus uz ielām ar raudājošu zīdaiņu skaņām un viņus nošautu:
Izraēlas kvadrokopteri izmanto “dīvainu” jaunu taktiku, atskaņojot audio ierakstus ar raudājošiem zīdaiņiem un sievietēm, lai vilinātu palestīniešus uz vietām, kur viņus var mērķēt.
Svētdienas un pirmdienas naktī Al Nuseirat bēgļu nometnes ziemeļu daļas iedzīvotāji pamodās no zīdaiņu raudāšanas un sieviešu palīdzības saucieniem.
Kad viņi gāja ārā, lai atrastu skaņas avotu un sniegtu palīdzību, ziņots, ka Izraēlas kvadrokopteri tieši uz viņiem atklāja uguni.
Šo ziņojumu, ko sagatavojis žurnālists un aktīvists Maha Hussaini no bezpeļņas organizācijas Euro-Mediterranean Human Rights Monitor, sekoja tiešsaistes apgalvojumi par šādiem dronu uzbrukumiem un ietvēra liecinieku intervijas uz vietas apsargātajā bēgļu nometnē.
Lai gan apgalvojumam ir vairākas raksturīgas pazīmes, kas liecina par baumu vai propagandas pazīmēm, pamatā tas nav absurds, ņemot vērā IDF pagātnes dronu izmantošanu un pašreizējās tehnoloģiskās iespējas. Ne EuroMed Monitor Hussaini, ne IDF nav atbildējuši uz pieprasījumiem sniegt komentārus vai skaidrojumus.
Apvainojums
Saskaņā ar EuroMed Monitor ziņojumu šīs taktikas tika izmantotas 14. un 15. aprīļa naktīs. Pirmo reizi sociālajos medijos par droniem, kas atskaņo raudājošu zīdaiņu trokšņus, ziņoja X, kur divi konti vienlaicīgi izteica to pašu apgalvojumu 14. aprīlī plkst. 23:49 pēc Gazas laika.
Quds News Network ir palestīniešu jauniešu vadīts mediju avots. Mariam no Gazas ir populārs X konts, kas dalās ar jaunumiem par Gazas jautājumiem. Nav skaidrs, kurš no šiem diviem tvītiem bija pirmais vai vai nu viens tvīts bija atbilde uz otru.
Nākamajā naktī sociālajos medijos parādījās video ieraksti par šo praksi. Agrākais gadījums, kad kāds sociālajos medijos dalījās ar video, kas it kā dokumentē dronus, kas atskaņo iepriekš ierakstītu audio, notika ap plkst. 1:30 pēc Gazas laika 16. aprīlī, pro-palestīniešu aktīvista konta ziņojumā:
Kopš tā laika šis video ir kļuvis vīrusveidīgs. Iepriekš minētajai versijai ir vairāk nekā 1 miljons skatījumu, tajā pašā laikā kā Middle East Eye versija video, kas tika koplietota kopā ar Hussaini ziņojumu. Cik Snopes var noteikt, tas ir vienīgais video, kas tiek izmantots kā pierādījums apgalvojumam, ka šie droni atskaņo iepriekš ierakstītus zīdaiņu raudu trokšņus.
2024. gada 16. aprīlī Hussaini publicēja savu ziņojumu Middle East Eye, atsaucoties uz aculieciniekiem, kuri teica, ka septiņi līdz desmit cilvēki iepriekšējā naktī tika ievainoti dronu uzbrukumos. Viņa publicēja divu Al Nuseirat nometnes iedzīvotāju liecības. Pirmais teica, ka dzirdēja sievietes raudas un kliedzienus no drona:
Samira Abu al-Leil, nometnes iedzīvotāja, stāstīja Middle East Eye, ka dzirdēja Izraēlas kvadrokopterus atklājam uguni laikā un īsi pēc tam, kad tika atskaņoti ierakstītie skaņas signāli, kas ilga vairākas minūtes un atkārtojās vairākas reizes pirmdienas naktī. “Es dzirdēju sievieti raudam un kliedzam pēc palīdzības, sakot: ‘Palīdzi man, mans dēls tika noslepkavots’. Skaņas nāca no ielas un tās bija dīvainas,” teica 49 gadus veca sieviete. …
“Naktī ielas parasti ir tukšas un vīrieši atrodas savās mājās,” piebilda Leil. “Kad kvadrokopteri atklāj uguni, viņi trāpa tikai jumtiem un ielām, viņi neatrod nevienu cilvēku, ko nošaut. Tāpēc viņi atskaņoja šos skaņas signālus, jo zina mūsu sabiedrības raksturu; viņi zināja, ka vīrieši mēģinās sniegt palīdzību. Viņi gribēja, lai viņi iziet ārpus telpas, lai varētu viņus nošaut,” viņa teica.
Otrais liecinieks teica, ka dzirdēja zīdaiņa raudas troksni, bet neizgāja ārpus telpas, jo bija dzirdējis brīdinājumus par šo praksi:
Muhammed Abu Youssef, 19 gadus vecs, stāstija MEE, ka ap plkst. 2 naktī pirmdien viņš dzirdēja zīdaiņu raudas. Tomēr tika publicēti sociālo mediju ziņojumi, lai informētu par šo skaņu avotu, tāpēc viņš izvēlējās neiet ārpus telpas.
“No kvadrokopteriem nāca dažādas skaņas. Tika radīti trokšņi; daži ieraksti bija saprotami un daži nē. Tie ilga apmēram 30 līdz 60 minūtes, tad kvadrokopteri sāka atklāt uguni un mest bumbas apkaimē,” viņš teica.
“Mēs neizgājām ārpus telpas, jo mums bija zināms, ka tie ir tikai kvadrokopteriem atskaņoti ieraksti, lai vilinātu mūs iziet ārpus telpas.
2024. gada 20. aprīlī Al Jazeera publicēja interviju ar liecinieku par dronu darbībām Nuseirat. Nav skaidrs vai tas ir tas pats cilvēks pieminēts MEE ziņojumos bet lieciba ir gandríz identiska.
Apvainojumi pret IDF prasa kontekstu par to nedēļas ilgo militaro iebrukumu Al Nuseirat nometnē kas notika šajá laika periodá un beidzás 18.aprilí.
Konteksts: 8 dienu kampaņa Ziemeļgazas
Al Nuseirat bēgļu nometne atrodas Gazas joslas ziemeļos. 2024. gada 10. aprīlī IDF sāka astoņu dienu militaro operaciju šajá nometnés teritorijá kas izraisija plašus postijumus saskańá ar Gazas mediju biroju. Ká zińoja Turcijas zińu avots Anadolu Ajansi 2024.gada 18.aprilí:
Izraélas armija atkápjás no nometnes ziemeļu daļas trešdien péc astońdienu militáras operácijas… Civilás aizsardzíbas aģentúra teica ka smagajai tehnikai ir nepieciešams lai izvilktu mirušo cilvéku líkeńus no izpostíto éku drupám.
Saskańá ar Gazas valdíbas mediju biroju operácijas laiká tika nogalináti 75 cilvéki 348 ievainoti un pazuduši vél 100 cilvéki papildus tam tika iznícínátas 13 000 mítnešanas vieníbas nometné.