Vai Palestīnas karogs ir aizliegts Eirovīzijas dziesmu konkursā?
Eiropa Eirovīzija Izklaide Mūzika palestīna

Vai Palestīnas karogs ir aizliegts Eirovīzijas dziesmu konkursā?

Apstiprinājums:

Palestīnas karogs un citi “pro-palestīniešu simboli” ir aizliegti gada Eirovīzijas dziesmu konkursā.

Konteksts

Karogi no jebkuras valsts, kas nav pārstāvēta konkursā, nav atļauti, ieskaitot Eiropas Savienības karogu. Vienīgais izņēmums šim noteikumam ir varavīksnes LGBTQ+ karogs.

Kad Eirovīzija 2024. gadā sākās Malmē, Zviedrijā, 7. maijā, spriedze bija augsta, jo Zviedrijas bijušais Eirovīzijas dalībnieks Ēriks Sāde — kura tēvs ir palestīnietis — uz savas rokas nēsāja kafiju (galvassegas, kas ir Palestīnas pretošanās simbols) laikā viņa pusfināla uzstāšanās. Pasākuma organizatori viņu norāja, sakot paziņojumā: “Mēs nožēlojam, ka Ēriks Sāde izvēlējās kompromitēt pasākuma nepolitisko raksturu.”

Līdzīgi, Īrijas 2024. gada dalībnieks, nedzimuma “ouija-pop” zvaigzne Bambie Thug, paziņoja žurnālistiem 7. maijā, ka viņi uz sejas bija uzrakstījuši “ugunspauze” un “brīvība Palestīnai” senajā keltu rakstā, pazīstamā kā Ogham, laikā mēģinājumiem, bet viņiem “tika pavēlēts” noņemt rakstu pusfināla uzstāšanai.

Eirovīzija, oficiāli pazīstama kā Eirovīzijas dziesmu konkurss, slaveni un vēsturiski ir apgalvojusi, ka ir nepolitiska, kā redzams konkursa oficiālajā mājaslapā:

NEPOLITISKS PASĀKUMS

ESC ir nepolitisks pasākums. Visiem dalībnieku raidorganizācijām, ieskaitot rīkotāju raidorganizāciju, ir jābūt atbildīgai par to, lai tiktu veikti visi nepieciešamie pasākumi to attiecīgajās delegācijās un komandās, lai aizsargātu ESC interešu un integritāti un lai nodrošinātu, ka ESC nekādā gadījumā netiek politizēts un/vai instrumentalizēts un/vai citādi apkaunots jebkurā veidā.

Tas, ka Eirovīzija ir konkurss, kurš tiek zaudēts un uzvarēts pēc nacionālajām līnijām, kritiķi šo apgalvojumu ir apšaubījuši gadsimtiem ilgi kopš tā sākuma 1956. gadā. Piemēram, dienu pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gadā, Eirovīzija — ko organizē Eiropas Raidorganizāciju Savienība — aizliedza Krievijai piedalīties, ar Eirovīzijas vadītāju atsaucoties uz “demokrātijas galvenajām vērtībām.”

Pavasarī 2024. gadā aicinājumi boikot starptautisko pasākumu ieguva vilcienu sakarā ar apgalvojumiem, ka Eirovīzija aizliedza Palestīnas karogus un simbolus no pasākuma, kas sākās 7. maijā 2024. gadam un turpinājās līdz 11. maijam 2024. gadam. Aicinājumi uz boikotu nāca, kad Izraēla iestartēja savu astoto mēnesi deklarētajam karadarbībai pret Hamas pēc militantes grupas uzbrukuma 7. oktobrī 2023. gadam, kur tika nogalināti aptuveni 1200 izraēlieši. Līdz šim rakstam Izraēla bija nogalinājusi vairāk nekā 30 000 cilvēku un ievainojusi 72 889 Gazas joslā kopš 7. oktobra, saskaņa ar Apvienoto Naciju Organizaciju.

Vai Eirovīzija tiešām aizliedza Palestīnas karogus un simbolus? Īsais atbilde ir jā.

Zviedrijas ziņu aģentūra TT ziņoja, ka “ikviens, kurš mēģina ienest Palestīnas karogu vai zīmi ar politisku ziņojumu, tiks apturēts pie ieejas apsargiem,” saskaņa ar Associated Press. EBU patur tiesības “noņemt jebkurus citus karogus vai simbolus, apģērbu, priekšmetus un baneri, kas tiek izmantoti ar mērķi instrumentalizēt TV šovus,” saskaņa ar Mišelu Roverelli, EBU komunikācijas vadītaju. Lai gan šī informacija nav pieejama ne Eirovīzijas, ne EBU mājaslapas vietnēs, AP ziņoja, ka Roverelli to apstiprinaja caur teksta ziņojumu. New York Times stastijumam publicetajam 2. maijaa 2024. gadam EBU pavadonis teica, ka “biļešu pircēji šogad Eirovīzijas dziesmu konkursa var atnest un paradiet tikai karogus, kas parestav 37 dalibvalstis.” Mēs esam sazinajusies ar EBU pa e-pastu, lai apstiprinatu šo informaciju.

Izraēla ir bijusi ilgstoša dalībniece pasakumam; tika pieņemta kaa dalibniece no Eiropas arejas 1973. gadaa. Kopš taa Izraēla ir rikojuši Eiroviziju tris reizes (1979., 1999. un 2019. gadaa) un uzvarējuši to četras reizes (1978., 1979., 1998. un 2018. gadaa). Turklät kopš 2020. gada Eirovizijas “prezentacijas partneris” ir Izraēlas skaistumkopšanas uzņēmums Moroccanoil.

Eirovizija noraidija Izraēlas dziesmas pieteikumu konkursam 2024. gadam “Oktobra lietus”, jo tas bija párak politisks, jo tas atsaucás uz Hamas uzbrukumu Izraélai 7. oktobrí 2023. gadá. Eden Golan, Krievijas-Izraélas párstávis Izraélai Eirovizijá 2024. gadá, plánoja izpildít mainíto dziesmas versiju ar nosaukumu “Vétra”, tás vietá.

Techniski jebkura valsts, kas ir aktiva Eiropas Raidorganizaciju Savienibas dalibvalsts ir tiesiga piedalities konkursa. Palestina nekad nav piedalijusies Eirovizija un nebija EBU dalibvalsts 2024. gadaa, lai gan agrak bija asocietais dalibnieks.

Palestinas karogs – atzits par suverenu valsti ar 142 no Apvienoto Naciju Organizacijas 193 dalibvalstim – nav vienigais karogs aizliegts Eirovizija. Karogi no jebkuras valsts nav atļauti konkursa laikaa, tostarp Eiropas Savienibas karogs. Vienigais iznemums šim noteikumam ir varaviksnes LGBTQ+ karogs.

Kada ir aizliegto karogu vesture Eirovizija?

Ieksejs dokuments nejauši publicets tiešsaisté pirms 2016. gada konkursa ieklautaja aizliegto karogu piemerus, saskaņa ar CBC News.

Taja gada Eirovizija draudeja Arménijas dalibniekam – dziedatajam Iveta Mukuchyan – ar diskvalifikaciju un draudeja Arménijai ar sankcijam par Nagorno-Karabahas (ko daudzi pazist kaa Artsakh) – etniski arménisku regionu ko kontrolé Azerbaidžana – karoga vilksanu kvalifikacijas pasakuma laikaa.

Kad Telaviva Izraela rikoja Eiroviziju 2019.gadaa Islandes parstavniecibas grupa Hatari vilka karogus ar Palestinas karoga krasam beigas to snieguma laikaa. Eirovizija sodija Islandes raidorganizaciju RÚV ar 5000 eiro sodu un oficialais Eirovizijas DVD cenzureja momentu.

Gadus pirms Eirovizijas 2024., palestinas popdziedatajs Bashar Murad ceréja parstavét Islandi ar dziesmu ko vinš sarakstija kopaa ar Einara Stefanssonu vienu no Hatari biedriem. Murad tikai cauri pusfinaliem kvalificéjas finalam bet galu gala vinš ierindojás otraja vieta pret mâkslinieku Hera Björk kas parstavéja Islandi Eirovizija 2024.gadaa un nepiekluva talak par pusfinala sacensibam.

Pirms Eirovizijas 2024.gada devini valstu dalibnieki – Bambie Thug no Īrijas Gåte no Norvéģijas Iolanda no Portugales Megara no Spânijas Nemo no Šveices Olly Alexander no Lielbritânijas Saba no Dânijas Silvester Belt no Lietuvas un Windows95Man no Somijas – visi parakstija paziņojumu aicinot uz “nekavéjošu un ilgstošu ugunspauzi un visu ķílnieku drošu atgriešanos.”

Kad tika uzdots jautâjums par cilvékiem kas boikotéja Eiroviziju 2024.gada sakarâ ar Izraélas atļauto dalibu konkursâ biežak uzdotie jautajumi lapa teica:

Més saprotam bažas un dziļi turétos viedokļus par pašreizejo konfliktu Tuvajos Austrumos bet Eirovizijas dziesmu konkursa vêrtîbas universâlitâte iekļaujošums un dažâdîbu svinêšana caur mûziku nekad nav bijis svarîgâks. Simti miljonu cilvéku visâ pasaulé dalâs šajas vêrtîbâs un piedalîjâs pasâkumâ televîzijâ un tiešsaisté 2023.gadâ. Més ceram bût “Vienoti caur Mûziku” atkal šogad.

Més iepriekš esam atspékoti satirisku apgalvojumu ka Palestîna tika piešķirta atļauja piedalîtîes Eirovizijâ 2019.gadâ.