Vai patiesi Elona Muska ieraksts par nākotnes robotizētu “mājsaimnieci, kura nekad nesūdzas”?
Apstrīdēts apgalvojums:
2024. gada aprīļa ekrānuzņēmumā redzams patiess Elona Maska tvīts, kurā apgalvots, ka 20 gadu laikā pastāvēs roboti, kas būs seksuāli saderīgi ar cilvēkiem un rīkosies kā “mājsaimniece, kas nekad neķildojas”.
Notikumu gaita:
2024. gada 27. aprīlī parādījās ieraksts X, kas saturēja ekrānuzņēmumu ar apgalvojamo X ierakstu, ko izveidojis uzņēmuma īpašnieks Elons Masks. Ekrānuzņēmumā redzamais ieraksts bija šāds:
Cilvēkam neatspoguļojami robotu pavadoni būs galvenais virziens 15-20 gadu laikā,
un jā, jūs varēsiet ar tiem nodarboties ar seksu. Mājsaimniece, kas nekad neķildojas. Skaista un pielāgota jūsu gaumei. Neviens nenovērtē … “nepatīkamo” veidu, kā jūs mīlaties.
Ekrānuzņēmumā redzamais ieraksts bija laika zīmogs no iepriekšējās dienas – 2024. gada 26. aprīlī plkst. 15:40 (3:40 p.m.).
Nākamajās dienās attēls kļuva vīrusveidīgs, lietotāji kopīgoja ekrānuzņēmumu ar Maska apgalvojamo ierakstu un izteica komentārus par miljardiera tendenci teikt diezgan ekscentriskas lietas.
Mēs nevarējām galīgi apstiprināt, ka attēls ir viltots, tāpēc mēs esam novērtējuši šo apgalvojumu kā “Nepamatots”. Tomēr mums ir spēcīgs iemesls aizdomām, ka ieraksts nav īsts.
Mēs izmeklējām Maska ierakstu vēsturi X, bet neatradām nevienu ierakstu viņa laika skalā, kas atbilstu tam, ko ekrānuzņēmums apgalvoja. Ja ieraksts tika dzēsts, kā daži lietotāji apgalvoja, mēs nevarējām atrast tam pierādījumus, neskatoties uz to, ka pārbaudījām arhivētās versijas Maska plūsmas, izmantojot Wayback Machine. Meklēšana X, lai redzētu diskusiju ap ierakstu, neatklāja neko citu kā ekrānuzņēmumu – neparasts fakts, ņemot vērā auditorijas metrikas, kas liecināja, ka lasītāji apskatīja apgalvojamo ierakstu 46 miljonus reižu un atkārtoti publicēja to 22 000 reizes.
Tad mēs pievērsāmies attēla izcelsmei. Veicot apgrieztu attēlu meklēšanu, mēs atklājām, ka pirmo versiju publicēja 27. aprīlī lietotājs @schizarella. Biogrāfijā apgalvots, ka lietotājs ir “izmeklējošais žurnālists”, kurš strādājis pie Wall Street Journal un The New York Times. Bet tas nav patiesība – The New York Times izplatīja paziņojumu, skaidrojot, ka X lietotājs nekad nav strādājis pie laikraksta 2024. gada janvārī.
Starp faktu, ka attēls radies no lietotāja, kurš nepatiesi izmanto lielus mediju avotus uzticamībai, un to, ka mēs nevarējām atrast pierādījumus šim ierakstam, mēs stingri ticam, ka ekrānuzņēmums ir viltots. Tas nav pirmais gadījums, kad kāds nepatiesi saistījis Masku ar robotiskajām sievietēm – Snopes pārbaudīja AI ģenerētu attēlu ar Musku un “robotu sievu” 2023. gada maijā.
Avoti:
- Google Lens. Pieejams: https://lens.google.com/search. Apskatīts: 2024. gada 1. maijā.
- X (bijušais Twitter), https://twitter.com/BertelSchmitt/status/1784529767729094683. Apskatīts: 2024. gada 1. maijā.
- X (bijušais Twitter), https://twitter.com/elonmusk. Apskatīts: 2024. gada 1. maijā.
- X (bijušais Twitter), https://twitter.com/schizarella. Apskatīts: 2024. gada 1. maijā.
- X (bijušais Twitter), https://twitter.com/search?q=Indistinguishable-from-human&src=typed_query&f=top. Apskatīts: 2024. gada 1. maijā.
- LaMagdeleine, Izz Scott. “Vai attēli ar Elonu Masku un robotu draudzeni vai sievu ir īsti?” Snopes, 23. maijs 2023, https://www.snopes.com/fact-check/elon-musk-robot-wives/.
- “Sekojot dezinformācijai: Identificējot New York Times reportierus un imitatorus.” The New York Times Company, 29. janv. 2024, https://www.nytco.com/press/tracking-misinformation-identifying-new-york-times-reporters-and-impersonators/.