Vai Peru klasificē transpersonas kā "garīgi slimi"?
garīgā veselība LGBTQ Peru Transseksuāļu tiesības Ziņas

Vai Peru klasificē transpersonas kā “garīgi slimi”?

Apstiprinājums:

Peru klasificē transpersonas kā “garīgi slimus”.

Fakti:

2024. gada maijā izplatījās baumas, ka Peru tikko pieņēma likumu, kas klasificē transpersonas un nedzimuma cilvēkus kā “garīgi slimus”.

Šis Reddit ieraksts līdz šim brīdim bija ieguvis 29 000 balsu, kā arī 2600 komentāru. Apstiprinājums arī izplatījās X, kur lietotāji izteica sašutumu un atbalstu.

Tuvāk aplūkojot šos apgalvojumus, mēs atklājām, ka tie ir patiesi. 2024. gada 16. maijā Peru valdība izraisīja neapmierinātību, kad tās prezidente Dina Boluarte apstiprināja Augstāko dekrētu 009-2024, kas paredzēja paplašināt piekļuvi garīgās veselības pakalpojumiem “transseksuālajiem” Peru iedzīvotājiem. Aizstāvot LGBTQ+ tiesības, vairākas organizācijas un indivīdi apsūdzēja Boluarte un viņas valdību transpersonu “patologizēšanā”.

Peru varas iestādes aizstāvēja dekrētu, apgalvojot, ka tas vienkārši seko Pasaules Veselības organizācijas (PVO) izveidotajai Starptautiskajai slimību klasifikācijai (ICD). Viņi teica, ka to darīja, lai nodrošinātu labāku veselības apdrošināšanas segumu garīgās veselības stāvokļiem, kas saistīti ar dzimuma identitāti, “fetišistisku transvestismu” un “egodistonisku seksuālo orientāciju” (kas nozīmē neapmierinātību ar savu dzimuma identitāti vai seksuālo orientāciju, kopā ar vēlmi to mainīt).

Dekrēts 009-2024 nosauc pēc nosaukuma šādus “traucējumus”, kas izņemti no ICD:

  • F64.0 Transeksualitāte
  • F64.1 Divu lomu transvestisms
  • F64.2 Bērnības dzimuma identitātes traucējumi
  • F64.8 Citi dzimuma identitātes traucējumi
  • F64.9 Neapzīmēti dzimuma identitātes traucējumi
  • F65.1 Fetisistisks transvestisms
  • F66.1 Egodistoniska seksuālā orientācija

Taču dekrēts sekoja klasifikācijai, kas tika izmantota ICD 10. redakcijā, kuru PVO pārtrauca izmantot 2022. gadā, padarot to par novecojušu. Atšķirība starp ICD-10 un ICD-11 valodu ir ievērojama. Piemēram, koncentrējoties uz bērniem, kuri neatbilst dzimumam, kuram viņi tika piešķirti dzimšanas brīdī, ICD-10 lasīja:

F64.2 Bērnības dzimuma identitātes traucējumi

Traucējumi, kas parasti pirmo reizi izpaužas agrā bērnībā (un vienmēr pirms pubertātes), raksturojas ar pastāvīgu un intensīvu neapmierinātību ar piešķirto dzimumu, kopā ar vēlmi būt (vai apgalvojumu, ka ir) cita dzimuma. Pastāv pastāvīga aizrautība ar pretējā dzimuma apģērbu un darbībām un paša dzimuma noraidīšana. Diagnoze prasa dziļu normālas dzimuma identitātes traucējumu; vienkārša zēniskums meitenēm vai meiteniskums zēniem nav pietiekams. Dzimuma identitātes traucējumi indivīdiem, kuri ir sasnieguši vai iestājas pubertātē, nedrīkst būt klasificēti šeit, bet F66.-.

ICD-11 ievērojami pielāgoja savu pieeju. Vispirms tika atcelts termins “traucējumi” un aizstāts ar “nesakritību”:

HA61 Bērnības dzimuma nesakritība

Bērnības dzimuma nesakritība raksturojas ar izteiktu nesakritību starp indivīda pieredzēto/izteikto dzimumu un piešķirto dzimumu pirms pubertātes bērniem. Tas ietver spēcīgu vēlmi būt cita dzimuma nekā piešķirtais dzimums; spēcīgu nepatiku bērna daļai pret viņa vai viņas seksuālo anatomiju vai paredzamajiem sekundarajiem dzimuma pazīmēm un/vai spēcīgu vēlmi pēc primarajiem un/vai paredzamajiem sekundarajiem dzimuma pazīmēm, kas atbilst pieredzētajam dzimumam; un lomu spēles vai fantazijas spēles, rotaļlietas, spēles vai rotaļbiedri, kas tipiski pieredzētajam dzimumam nevis piešķirtajam dzimumam. Nesakritībai jābūt pastāvīgai aptuveni 2 gadus. Dzimuma variantu uzvedība un preferences vien nav pamats diagnozes noteikšanai.

Organizācijas kā Cilvēktiesību vērotne brīdināja, ka Peru valdības ICD-10 izmantošana var likt konversijas terapijai šķist likumīga, kad prakses var būt līdzvērtīgas spīdzināšanai un tām vajadzētu būt aizliegtajam saskaņā ar Apvienoto Nāciju ziņojumu.

Atbildot uz to, valdības pārstāvis Karloss Alvarado sacīja, ka “transeksualitāte” nav “garīgais veselības problēmas un mēs piekrītam tam, līdz brīdim, kad dažos ministrijas dokumentos tas ir norādīts”.

Viņš piebilda, ka dekrēta vienīgais mērķis bija paplašināt to stāvokļu skaitu, kam cilvēkiem vajadzētu piekļūt aprūpei, “ideja ir pēc iespējas ātrāk pāriet uz ICD-11.” Viņš arī teica, ka pašreizējo klasifikāciju maiņa atkal ierobežotu būtiskas garīgās veselības aprūpes segumu.

Taking into account that Peru does not allow same-sex marriage or even same-sex civil unions and that it does not allow its trans citizens to change their gender identity on official identification documents, LGBTQ+ rights organizations expressed concern that this latest move would only set back progress for these groups in the country even more.