Vai sabiedroto un pretošanās sievietes valkāja sarkanas lūpu krāsas, jo Hitleram tas nepatika?
Apstiprinājums:
Sievietes sabiedroto valstīs Otrā pasaules kara laikā nēsāja sarkanu lūpu krāsu, jo Vācijas nacistu kanclers Ādolfs Hitlers to ienīda.
Fakti:
Gadiem ilgi sociālajos tīklos ir apgalvots, ka, lai pretotos nacistu Vācijai Otrā pasaules kara laikā, sabiedroto un pretošanās sievietes nēsāja sarkanu lūpu krāsu, jo tas bija labi zināms fakts, ka kanclers Ādolfs Hitlers to ienīda.
Šis apgalvojums parādījās Reddit, X un Instagram, piemēram.
Tas ir patiesi. Mēs atklājām, ka šis fakts patiešām radīja ilgstošas lūpu krāsu zīmolus un toņus.
Intervijā WNYC raidījumā “The Takeaway” britu žurnāliste Madeleine Marsh, grāmatas “Compacts and Cosmetics: Beauty from Victorian Times to the Present Day” autore, teica, ka sarkanā lūpu krāsa pretēja Hitlera idejai par ideālu sievieti:
“Ārijas ideāls bija tīra, neapstrādāta seja. Apmešanās laikā Hitlera lauku mājoklī dāmām pat tika izsniegts saraksts ar lietām, kuras nedrīkst darīt: izvairīties no pārmērīgas kosmētikas, izvairīties no sarkanas lūpu krāsas un nekādā gadījumā nedrīkst krāsot nagus.”
Sarkanā lūpu krāsa bija pretošanās simbols jau sen pirms Otrā pasaules kara. Kamēr sarkanās lūpas senajā Ēģiptē bija elites privilēģija – Kleopatra slaveni nēsāja sarkanu lūpu grimu – tās drīz tika asociētas ar sievietēm ar slikto reputāciju (seksa darbiniecēm bija likumīgi nēsāt to Senajā Grieķijā, lai netiktu sajauktas ar “godīgajām” dāmām).
Bet sarkanās lūpas atkal ieguva labvēlību, kad sievietes sāka cīnīties par savām tiesībām 20. gadsimta sākumā. Amerikas žurnāliste Rachel Felder veltīja grāmatu kosmētikai ar nosaukumu “Red Lipstick: An Ode to a Beauty Icon.” Tajā viņa stāsta, kā sufražetes Ņujorkas pilsētā gāja par savu balsstiesību, vispirms apstājoties pie Elizabeth Arden veikala, lai iegūtu cauruli ar sarkanu lūpu krāsu. Arden, kas nesen bija atvērusi savu veikalu, atbalstīja viņu cēloni un izdalīja tos bez maksas. Pēc tam sufražetes visā pasaulē sāka nēsāt arī sarkanu lūpu krāsu.
Lūpu krāsa atkal kļuva modē Otrajā pasaules karā. Tiklīdz sabiedroto valstu un pretošanās sievietes uzzināja par Hitlera nepatiku pret to, tās pieņēma to kā pretošanās izrādīšanu. Lielbritānijā Felder saka, ka sievietes bija tik apņēmušas nēsāt sarkanu lūpu krāsu, ka krāsoja savas lūpas ar biešu sulu, ja nevarēja atrast vai atļauties caurules.
Sabiedrotie spēki ņēma vērā un ASV armija pasūtīja jaunu sarkanu lūpu krāsu savam sieviešu personālam un karavīriem. Parādījās Victory Red (ko uzņēmums Bésame atsāka ražot 2016. gadā), un Elizabeth Arden Montezuma Red pat sakrita ar sieviešu jūras kara flotes formas sarkanajiem apmalēm, kā redzams šajā reklāmā par lūpu krāsu Vogue 1944. gada 15. aprīlī. ASV armija uzskatīja, ka tas parādītu apņemšanos, parādot, ka sievietes pievienojas cīņai, un paaugstinot morāli.
Šī vēsture rāda, ka grimam nav tikai vieglpratīgs nodarbošanās veids, bet tas var veidot kultūru, pat ietekmējot kara gaitu.
Avoti:
- ‘A History of Red Lipstick: From Suffragettes to Coco Chanel | The Takeaway’. WNYC Studios
- ‘Behind the Color: 1941 Victory Red’. Besame Cosmetics
- ‘Why Hitler Hated Red Lipstick’. We Are The Mighty
- ‘Montezuma Red’. Estora Adams
- ‘The Surprising History of Red Lipstick’. CNN
- Red Lipstick Was a Symbol of Womenʼs Struggle for Their Rights, and during World War II It Also Became a Weapon for Victory over Nazism, as It Was Hated by Hitler — a Story in Archival Photos
- ‘Why Adolf Hitler Hated Red Lipstick?’ Lessons from History
- ‘The Simple Thing WWII Women Did Everyday to Get under Hitler’s Skin’. InForum
- ‘”Beauty Isn’t Prerequisite for Girl Marines”: Images of Female Marines during World War II’. Marine Corps History