Vai tas ir patiess attēls no pundurplanētas Plutona?
plutons telpa Zinātne

Vai tas ir patiess attēls no pundurplanētas Plutona?

Apstiprinājums:

Attēls, kas tiek koplietots tiešsaistē 2024. gada maijā, patiesi rāda pundurplanētu Plutonu.

Konteksts

Lai gan attēls rāda Plutonu, tajā esošās krāsas šķiet pastiprinātas.

2024. gada 20. maijā X konts @MAstronomers publicēja krāsainu attēlu ar debess ķermeni un apgalvoja, ka tas rāda pundurplanētu Plutonu.

X konts rakstīja: “Šis ir Plutons! Plutons līdz 2006. gadam bija Saules sistēmas devītā planēta, līdz zinātnieki to noņēma no saraksta un pasludināja par pundurplanētu. Bet Plutons turpināja riņķot ap Sauli kā iepriekš. Plutonam ir vienalga, ko citi domā par to. Esi kā Plutons!”

blank”>Līdzīgi ieraksti parādījās blank”>citur X, blank”>Facebook dažādās blank”>versijās, kā arī Reddit blank”>2023. gada augustā un blank”>2018. gada maijā.

Kopā ieraksti bija saņēmuši vairāk nekā 450 000 skatījumu raksta tapšanas brīdī.

Mēs nevarējām apstiprināt šī konkrētā fotoattēla avotu; tomēr NASA publicēja ļoti līdzīgus Plutona attēlus, lai gan ar mazāk asām krāsām, tāpēc mēs esam novērtējuši šo apgalvojumu un attēlu kā “Patiesu”.

Kosmosa aģentūra iekļāva vienu ļoti līdzīgu attēlu tīmekļa lapā, kas publicēta 2015. gada 24. septembrī, kurā redzams “pastiprinātas krāsas skats” uz pundurplanētu. Lai gan tas izskatījās tāpat kā @MAstrononmer fotoattēls, dažas detaļas bija atšķirīgas, piemēram, krāsas bija mazāk asas nekā X ierakstā. Piebildes teksts bija:

NASA New Horizons kosmosa kuģis 2015. gada 14. jūlijā uzņēma šo augstas izšķirtspējas pastiprinātas krāsu skatu uz Plutonu. Attēls apvieno zilas, sarkanas un infrasarkanās krāsas attēlus, kas uzņemti ar Ralph/Multispectral Visual Imaging Camera (MVIC).

Tāpat NASA publicēja vēl divus līdzīgus Plutona attēlus blank”>augustā un blank”>septembrī 2015. gadā.

Cienījamais bezpeļņas blank”>The Planetary Society iekļāva @MAstronomer fotoattēlu blank”>2015. gada tīmekļa lapā un atzina NASA un Džona Hopkinsa Universitāti kā avotu, starp citiem. Piebildes teksts bija:

PLUTONS KRĀSAINĀ INFRASARKANAJĀ GAISMĀ Krāsainais infrasarkanais slānis no “Plutona bagātīgajiem krāsu toņiem” (PIA19952).

2018. gada 23. jūlijā NASA publicēja citu attēlu par bijušo planētu un teica, ka tas atklāj “precīzākos dabiskos Plutona krāsu attēlus”, ja tos redz cilvēka acs.

Nesen mēs risinājām blank”>patiesu apgalvojumu par Saturna lielāko mēnesi Titānu un 2018. gadā atspēkojām nepatiesu informāciju par blank”>Plutona atkategorizēšanu par planētu.

Avoti

Kataloga lapa PIA09113. https://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA09113. Piekļuve 23. maijā 2024.

Kataloga lapa PIA19952. https://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA19952. Piekļuve 23. maijā 2024.

LaCapria, Kim. ‘FACT CHECK: Vai Plutons ir oficiāli pārkvalificēts par planētu?’ Snopes, 29. janv. 2018, https://www.snopes.com//fact-check/pluto-officially-reclassified-planet/.

‘Plutons krāsainajos infrasarkanos’. The Planetary Society, https://www.planetary.org/space-images/pluto-in-colorized-infrared. Pieeja 23. maijā 2024.

Plutona bagātīgie krāsu toņi – NASA. https://www.nasa.gov/image-article/rich-color-variations-of-pluto/. Pieeja 23. maijā 2024.

Plutona patiesie krāsu toņi – NASA Science. https://science.nasa.gov/resource/true-colors-of-pluto/. Pieeja 23. maijā 2024.