Vai tiešām ir īsta bilde ar Tomu Henksu, kurš valkā kreklu ar uzrakstu “Saglabāsim Ameriku bez Trampa”?
Apvainojums:
Fotogrāfija patiesi parāda Tomu Henksu, kurš valkā kreklu ar uzrakstu “Keep America Trumpless”.
Konteksts
2020. gada martā uzņemtā paparaci fotogrāfija ar Henksu tika digitāli izmainīta, lai uz viņa krekla parādītu vārdus.
Kopš vismaz 2023. gada interneta vidē ir izplatījusies fotogrāfija, kurā redzams Tom Henkss, šķietami valkājot pretrunīgu kreklu ar frāzi “Keep America Trumpless” un Amerikas karogu ASV formā. Fotogrāfija visvairāk izplatījās 2024. gada maijā, kad viens no lietotājiem rakstīja, ka Henkss ir izvēlējies “demokrātiju pār uzticību viltus oranžajam pravietim”, atsaucoties uz bijušo ASV prezidentu Donald Trampu.
Šī bija digitāli rediģēta fotogrāfija. Henkss tādu kreklu nav valkājis. Attēls bija rediģēta versija paparaci fotogrāfijai, kas parādīja Henksu staigājam pa Sidneju, Austrālijā, 2020. gada martā, tieši pirms viņš saslima ar COVID-19 vīrusu un bija spiests izolēties. Tāpēc mēs šo apgalvojumu esam novērtējuši kā “Viltus”.
Oriģinālajā fotogrāfijā – kuru publicēja The Sun un The Daily Mail – Henkss valkāja to pašu cepuri ar uzrakstu “Santa Monica College”, bet viņa krekls bija vienkrāsains. Tajā nebija Amerikas karoga dizaina vai uzraksta “Keep America Trumpless”. Fotogrāfija bija tāla, neapgriezta versija digitāli manipulētajam attēlam, sniedzot plašāku skatu uz ainu: Henkss staigāja ar savu sievu Ritiju Vilsoni, valkājot kreklu un cepuri.
The Sun attēlam par paparaci foto piešķīra slavu slavenību ziņu fotogrāfijas aģentūrai Backgrid. The Daily Mail piešķīra atzinību KHAPGG, Austrālijas aģentūrai, kas licencē savus attēlus citiem mediju uzņēmumiem, tostarp Backgrid.
Attēls, kas kļuva vīrusveidīgs 2023. un 2024. gadā, nebija pirmais šāda veida. 2022. gada septembrī sociālo mediju lietotāji izplatīja vēl vienu digitāli izmainītu Henksa fotogrāfiju, kurš it kā valkāja kreklu ar to pašu frāzi – “Keep America Trumpless” – staigājot pa Ņujorkas pilsētu iepriekšējā mēnesī. Reuters atspēkoja šo viltus attēlu, norādot, ka oriģinālais Henksa fotoattēls vienkrāsainā krekla tika publicēts The Daily Mail.
Henkss ir atklāts demokrāts. Viņš publiski paziņoja, ka 2008. un 2012. gada prezidenta vēlēšanās balsoja par Baraku Obamu, un vēlāk viņš piedalījās reklāmā ASV prezidentam Džo Baidenam, slavējot viņa administrācijas sasniegumus.
Digitāli manipulēti slavenību krekli ir bieži sastopama dezinformācijas tehnika. Uzziniet, kā atpazīt šādus attēlus šeit.
Avoti
- “Fact Check-Image of Tom Hanks Wearing Anti-Trump T-Shirt Is Digitally Altered.” Reuters, 16 Sept. 2022. www.reuters.com, https://www.reuters.com/article/fact-check-hanks-trump-idUSL1N30N1RD. Accessed 31 July 2023.
- MacGuill, Dan. “Media Literacy: How to Spot T-Shirts Bearing Fabricated Messages.” Snopes, 30 Mar. 2022, https://www.snopes.com/news/2022/03/30/t-shirt-fake-message/. Accessed 31 July 2023.
- Mazzoni, Alana. “Tom Hanks and Wife Rita Wilson Contracted Coronavirus Overseas.” Mail Online, 12 Mar. 2020, https://www.dailymail.co.uk/news/article-8104781/Tom-Hanks-wife-Rita-Wilson-contracted-coronavirus-overseas-brought-Australia.html. Accessed 31 July 2023.
- “Tom Hanks and Wife Rita Wilson Share Selfie from Coronavirus Isolation in Australia as They ‘Take It One Day at a Time.'” The Sun, 13 Mar. 2020, https://www.thesun.co.uk/news/11164485/tom-hanks-and-wife-rita-wilson-share-selfie-from-coronavirus-isolation-in-australia-as-they-take-it-one-day-at-a-time/. Accessed 31 July 2023.
- “Tom Hanks on Voting for Obama, ‘Slow’ Progress in U.S. and American Optimism.” MSNBC, May 18, 2023. www.youtube.com, https://www.youtube.com/watch?v=4DdUhnf50Rs. Accessed 31 July 2023.