Vai tiešām ir video ar maziem kukaiņiem, kas rāpo pa tūlītējām nūdelēm?
kukaiņi pārtika Pārtikas piesārņojums TikTok baumas Virālais video

Vai tiešām ir video ar maziem kukaiņiem, kas rāpo pa tūlītējām nūdelēm?

Apstiprinājums:

TikTok video autentiski parāda mazus kukaiņus, kas rāpo apkārt neapstrādātiem, tūlītējiem ramen nūdelēm, kad tiek aplūkoti caur mikroskopu.

Konteksts

Lai gan video parāda, kas šķiet mikroskopiskais skats uz ērcītēm, kas rāpo apkārt uz tūlītējiem ramen nūdelēm, nav pietiekami daudz pierādījumu, lai izslēgtu iespēju, ka video tika iestudēts (piemēram, kukaiņi tika apzināti novietoti uz nūdelēm) vai viltojums (piemēram, digitāli manipulēts).

Tūlītējie ramen ir pārbaudīts un patiess pamats studentiem, kas mācās vēlu naktī. Tas ir pieejams un viegli pagatavojams. Ko vēl varētu vēlēties? Bet saskaņā ar dažiem interneta lietotājiem, dažreiz var būt nedaudz vairāk nekā acīmredzams.

2024. gada 28. janvārī TikTok radītājs, pazīstams kā Micro Zoom Guy, augšupielādēja video, kurā viņš novietoja tūlītējo ramen paketi zem mikroskopa un pietuvināja to, kas šķita mazi kukaiņi, kas rāpo apkārt uz sausajiem nūdelēm. Video kļuva vīrusu (vairāk nekā 83 miljoni skatījumu). Kopš video publicēšanas mēnešos tas ir kopīgots neskaitāmas reizes dažādās sociālo mediju platformās, un lasītāji ir atkārtoti rakstījuši, lai jautātu, vai video ir īsts.

Lai gan video varētu būt autentisks, nav pietiekami daudz pierādījumu, lai izslēgtu iespēju, ka video tika viltojums vai iestudēts.

Mēs sākām savu izmeklēšanu, atrodot video oriģinālo augšupielādi, kas bija grūtāk nekā gaidīts, ņemot vērā kopīgo TikTok ūdenszīmi trūkumu. Pēc kāda meklēšanas mēs atradām gan oriģinālo video, gan ļoti līdzīgu video no cita radītāja, mirglazamimicroscopa (“pasaule caur mikroskopa acīm”), kam bija vairāk nekā 120 miljoni skatījumu.

Romans Kamburovs, kurš vada mir glazimi microscopa kontu (teksts ir krievu valodā), teica Snopes par šo 2022. gada rakstu, ka “90% manu stāstu ir populārzinātniski – lai gan tie atspoguļo manus novērojumus. 10% stāstu ir viltojumi.”

Mēs sazinājāmies ar Kamburovu arī šim rakstam, lai redzētu, vai viņa video ir īsts, un viņš mums teica, ka tas ir.

Sveiki! Jebkurš ēdiens piesaistīs dzīvniekus, it īpaši, ja šis ēdiens tiek atstāts bez uzraudzības kādu laiku. Šajā gadījumā tika novērotas putekļu ērces uz nūdelēm. Dažreiz citi vaboles un kāpuri bojā iepakojumu un sabojā pārtiku. Video nav viltojums, bet demonstrācija tam, ka pārtiku vajadzētu uzglabāt hermētiski noslēgtos iepakojumos un vietās, kur nav dzīvnieku.

Meklējot citus video, kas varētu būt pārbaudījuši apgalvojumu, mēs atklājām atsevišķu TikTok video, ko 2024. gada 1. februārī augšupielādēja lietotājs oneminmicro. Šajā video lietotājs, kurš saucas Valters, pārbaudīja apgalvojumu, aplūkojot savu tūlītējo ramen paketi caur mikroskopu. Valters neatrada nekādas pazīmes par kukaiņiem kā tiem abos citos video, pievienojot ticamību teorijai, ka video var būt viltojums. Tomēr tas tikai apstiprināja, ka Valtera ramen paketē nebija neviena kukaiņa, un mēs nevarējām vienkārši pieņemt, ka tas būtu tas pats ar citiem video.

Tad mēs atgriezāmies pie sākotnējā Micro Zoom Guy video un vēlreiz to noskatījāmies un pamanījām dažas interesantas izvēles, kas liecina par to, ka video var būt viltojums. Pirmkārt, ramen nūdeles, otrkārt, cimdi un treškārt – kukaiņi.

Mēs neredzam Micro Zoom Guy izņemam tūlītējo ramen no iepakojuma kamerai pirms tā novietošanas zem mikroskopa, tāpēc mēs nevaram izslēgt iespēju, ka ramen bija bez kukaiņiem pirms iepakojuma atvēršanas. Kontaminācija varēja notikt apzināti (piem., radītajs apzinati novietoja kukaiņus uz ramen), vai nejauši (piem., radītajs novietoja ramen uz leju un tas kļuva kontaminēts).

Micro Zoom Guy savos video valkā melnus un sarkanus darba cimdus (salīdzinot ar lateksa, vinila vai nitrila cimdiem ko valkaja gan Kamburovs gan Valters). Tā kā Micro Zoom Guy tos valkaja visos saviem video, šie cimdi šķiet atkärtoti lietojami un droši vien saväktu putekļus, atkritumus un mikroorganismus no ärpu avotiem. Mēs neredzam Micro Zoom Guy tīrīt šos cimdus, bet mēs redzam viņu turam ramen nūdeles valkajot cimdus. Tâ kâ tas notiek pirms ramen tiek novietots zem mikroskopa, ir iespêjams ka Micro Zoom Guy cimdi bija kukaiņu avots kas pârvietojâs uz ramen nûdelêm kamêr tâs tika turêtas.

Trešais bija paši kukaiņi. Mums pamanijas ka kukainiem abos videoklipos bija astoņas kajas nevis sešas. Tas nozime ka tie ir klasificeti kâ arahnidi nevis insekti. Vairak svarigi it ipasi apvienojot ar faktu ka tie nebija redzami ar neapbruņotu aci tas nozime ka kukaini (lasit: arahnidi) bija kada veida ercîtes.

Bet Micro Zoom Guy videoklipa klatesana kas paradijas tikai viena ercîtes kopa apkarota ar dazadiem atkritumiem likas aizdomiga. Salidzinot to ar gan Kamburova gan Valtera videoklipiem kur ramen nûdeles bija daudz tirakas. Tas liecina ka ercîtes nesen bija nonakušas kontaktâ ar ramen nûdelêm; ercîtes dzîves cikls ir pietiekami is lai ja infekcija notiktu rupnica kas ražo ramen tad butu vairak pieradijumu par ercîtes aktivitati neka mes redzam videoklipa.

Snopes centas identificet ercîtes veidu abos videoklipos bet pastav vismaz 45000 sugas un iespejams daudz vairak. Mums neizdevas atrast precizu sakritibu nevienam no tiem bet pamanijam ka blank”>grain mite, blank”>mold mite un dust mite visiem bija lidzigibas ar ercîtem no videoklipiem. Bet dazi skatitaji škieta nebija nobažijusies – “Tie noteikti ir lieliski proteini,” viens lietotajs jokoja.