Vai video parāda, ka vīns no Titānika vraka tika pārdots izsolē par 1,4 miljoniem dolāru?
Apgalvojums:
Videoieraksts parāda vīna pudeli, kas izcelta no “Titanic” vraka un pārdota izsolē par 1,4 miljoniem dolāru.
2024. gada 30. aprīlī interneta lietotāji sāka masveidā dalīties ar video Facebook, Instagram, YouTube un citās sociālajās platformās, izplatot baumu, ka klips parāda vīna pudeli, kas izcelta no “Titanic” vraka un pārdota izsolē par 1,4 miljoniem dolāru.
Videoierakstā redzams vīrietis uzvalkā, kas uzmanīgi atver vīna pudeli, kuras virsmu klāj jūras organismi. Citos kadros redzamas vīna kastes, kas it kā arī izceltas no leģendārā “Titanic” kuģa, kurš sadūrās ar aisbergu 1912. gada 14. aprīlī un nogrima dažas stundas vēlāk nākamās dienas agrā rītā, izraisot aptuveni 1500 pasažieru un apkalpes locekļu nāvi.
Viens no populārākajiem video ierakstiem TikTok platformā saņēma gandrīz 7 miljonus skatījumu. Lietotājs @momentsgang publicēja klipu 1. maijā. Ekrāna uzraksts lasījās: “Oriģināla noslēgtā vīna pudele, kas izcelta no “Titanic”, pārdota izsolē par 1,4 miljoniem dolāru.” Patiesais video ieraksta autors vēl nav apstiprināts.
“Noslēgtā vīna pudele, kas izcelta no “Titanic”, pārdota izsolē par rekordlielu summu – 1,4 miljoniem dolāru,” apgalvoja TikTok lietotājs teksta piezīmē blakus video. “Okeāniskais rezerves šampanietis, ko ražo ‘Jūras vīna dārzi’, ir viens no nedaudzajiem neskartajiem pudelēm, kas izceltas no vraka, padarot to par ļoti meklētu vēstures gabalu. Pārdošana uzsver pastāvīgo interesi par “Titanic” katastrofu un vērtību, kas tiek piešķirta tās atmiņas saglabāšanai.”
Video patiesums ir apstiprināts, taču tas nerāda vīna pudeli no “Titanic”, kas pārdota izsolē par 1,4 miljoniem dolāru. Mēs neatradām nevienu ziņu rakstu, kas aprakstītu šādu izsoli. Turklāt Google meklēšana ar atslēgvārdiem “Oceanic Reserve Champagne” un “Maritime Vineyards” nedeva nekādus rezultātus – norādot, ka šie nav īsti produkta vai uzņēmuma nosaukumi.
Atbilžu meklēšana
Mūsu plašajos tiešsaistes meklējumos video izcelsmes noskaidrošanai – veicot attēlu atpakaļmeklēšanu dažādiem kadriem no klipa – sākotnēji neatradām noderīgas atbildes. Tad mēs pamanījām saiti Google meklēšanas rezultātos, kas vedināja mūs uz patiesību.
Baneris aiz vīrieša virala video sakrita ar dizainu uz SSN01 Classic pudeles no godalgoto Seafloor Storage No.1 vīna kompānijas Yantai, Ķīnā. Saskaņā ar seafloorstoragewine.net, vīna ražošanas process ietver “sešus mēnešus ozolkoka nogatavināšanu, kam seko 12 mēneši zemūdens uzglabāšana” okeāna dziļumā 18 metri (59 pēdas). Vietnē arī minēts, ka Golden Times Winery piegādā vīnogas vīnam un ierobežo gada ražošanu līdz 50 000 pudelēm. Mēs sazinājāmies ar uzņēmumu caur tā kontaktformu vietnē, bet vēl neesam saņēmuši atbildi.
Šampanieša pudeles atrastas pie “Titanic” vraka
Neskatoties uz baumām par video, okeāna izpētītāji patiešām atrada šampanieša pudeles ar neskartiem korķiem pie “Titanic” galīgajiem atdusas vietas, saskaņā ar 1994. gada rakstu, ko publicēja britu laikraksts Evening Sentinel.
Franču zinātnieks Žans-Luiss Mišels un jūras ģeologs Roberts Balards vadīja kopīgo franču-amerikāņu ekspedīciju, kas atklāja vraku 1985. gadā. “Titanic” atliekas atradas aptuveni 350 jūdzes no Ņūfaundlendas un aptuveni 12 500 pēdu dziļumā Ziemeļatlantijas okeānā.
1986. gada 19. jūlijā UPI ziņoja: “Balards teica, ka minizemūdens aparata trīs cilvēku apkalpe atklāja citas relikvijas, tostarp šampanieša pudeles, kas tika sagatavotas svinībām, kad aisbergs caurdūra caurumu “Titanic”.”
Papildus informācija
Papildus lasījumam par Ķīnas vīna uzņēmumu mēs iesakām rakstu no ķīniešu valodas vietnes cnmjz.com un divus stāstus no min.news.
2018. gadā BusinessWorld publicēja nepieradinatu baumu par “bagātu Āzijas kolekcionāru”, kurš it kā reiz iegādājies sešas šampanieša pudeles, kas izceltas no “Titanic” vraka.
1985. gada 19. septembrī – tieši pēc kopīgajiem pētījumiem pie “Titanic” vraka – Chicago Tribune publicēja rakstu, kas sniedza dažus sīkumus un perspektīvu par vīna un šampanieša pudelēm, kas bija uz kuģa, kad tas nogrima.
Piezīme: Tulkojumi ar Google Translate dažreiz rada kļūdas. Dažas vietnes arī dēvēja ķīniešu ražoto vīnu par “Haizang No. 1” no “Yantai Age Wine Co., Ltd.”