Vai video parāda sievieti "laika ceļotāju", kas 1938. gadā izmanto mobilo tālruni?
ceļošana laikā Tehnoloģija Vēsture Virālais video

Vai video parāda sievieti “laika ceļotāju”, kas 1938. gadā izmanto mobilo tālruni?

Apstiprinājums:

Video, kas uzņemts 1938. gadā, rāda sievieti, kas “laika ceļotāja” veidā runā pa mobiltelefonu.

Fakti par video

Kopš 2013. gada tiešsaistē ir izplatījies melnbaltas krāsas video, kas izraisījis plašu interesi sociālo mediju lietotāju vidū. Video, kas it kā uzņemts 1938. gadā, rāda sievieti, kas šķietami runā pa ierīci, kas atgādina mobiltelefonu, radot spekulācijas, ka viņa varētu būt “laika ceļotāja”.

Video izplatīšanās

Video un “laika ceļotājas” apgalvojums izplatījās arī citās sociālo mediju platformās, tostarp Facebook un TikTok.

Patiesība par video

Lai gan pats video ir autentisks – tas ir, reāls un neizmainīts – ieraksti par kādu tajā izmantojamu mobiltelefonu desmitgadēm pirms tehnoloģijas pastāvēšanas ir nepatiesi.

Video patiešām ir no 1938. gada. Tas tika iekļauts video ar nosaukumu “Leominster 1938 Film Supplemental Footage”, ko 2017. gadā augšupielādēja Leominster Access Television YouTube kanāls (mobiltelefons redzams ap 00:40 atzīmi).

Video sieviete īsu brīdi šķietami tur ierīci, kas pārsteidzoši līdzinās mūsdienu mobiltelefonam pie auss, izraisot fantastiskas teorijas, ka viņa ir “laika ceļotāja”. Video sliktais vizuālais kvalitāte un skaņas trūkums padara neiespējamu viennozīmīgi noteikt, ko sieviete turēja vai darīja filmēšanas laikā.

Citas teorijas

Daži sociālo mediju lietotāji piedāvāja citas skaidrojumus, kas nebalstījās uz laika ceļošanu, pat minot faktiski pieejamo tehnoloģiju 1930. gados. Piemēram, viens YouTube lietotājs komentēja: “Tas ir Siemens dzirdes aparāts, kas patentēts 1924. gadā vai Western Electric Model 34A Audiphone Carbon Hearing Aid.”

Citi vienkārši atsaucās uz citiem anahronismiem, piemēram, atbildētājs, kurš rakstīja: “Tajos laikos mazie pārnēsājamie radio bija ļoti izplatīti. Viņa to tur pie auss, lai labāk dzirdētu programmu, jo viņi atrodas ārpusē pūlī. Jūs varat arī redzēt, kā viņa vienlaikus aktīvi sarunājas ar divām sievietēm pa kreisi (mūsu labajā pusē), stāstot par to, ko viņi klausās.” Faktiski mazie pārnēsājamie radio 1938. gadā nepastāvēja.

Vai arī sieviete klipā varētu būt turējusi mazu somiņu vai cigarešu kastīti, kā ieteica daži. Turklāt lietotāji uzsvēra, ka mobiltelefona lietošana 1930. gados būtu neiespējama sakarā ar nepieciešamās mobilo sakaru infrastruktūras, piemēram, raidītāju releju torņu trūkumu.

Video patiesais stāsts

2013. gada Daily Mail rakstā ar garo nosaukumu “Vai tas ir pasaules pirmais mobilais telefons? 1938. gada filmas fragmentos redzama sieviete, kas runā pa bezvadu ierīci… bet tas nav ‘laika ceļojums’, saka ģimene viltus teoriju piekritējiem”, lasītājiem tika informēts, ka YouTube konts Planetcheck apgalvoja, ka sieviete video ir Gertrude Jones, YouTube lietotāja vecvecmamma. Rakstā teikts:

Bet pēdējās dienās lietotājs “planetcheck” ir nācis klajā, apgalvojot, ka ir atrisinājis noslēpumu.

Planetcheck teica: “Sieviete, kuru redzat, ir mana vecvecmamma Gertrude Jones.”

“Viņai bija 17 gadi. Es jautāju viņai par šo video un viņa to atceras diezgan skaidri. Viņa saka, ka Dupont rūpnīcā bija telekomunikāciju nodaļa.”

“Viņi eksperimentēja ar bezvadu telefoniem. Gertrudei un vēl piecām sievietēm tika dots šis bezvadu telefons izmēģināšanai nedēļas laikā.”

“Gertrude runā ar vienu no zinātniekiem, kurš tur citu bezvadu telefonu un atrodas pa labi no viņas, kad viņa paiet garām.”

Līdz šim nav bijis neatkarīgas planetcheck ziņojuma apstiprinājuma, bet cits YouTube lietotājs, kurš saka, ka pazīst kādu citu, kurš strādājis rūpnīcā, ir apsolījis veikt tālākus izmeklējumus.

Taču Planetcheck lietotājs palicis anonīms un nav sniedzis papildu pierādījumus savam apgalvojumam. “Lai gan par apgalvojumiem ziņoja vairāki lieli ziņu kanāli, tie nekad nav ticis pilnībā apstiprinati, lai gan Planetcheck versija notikumiem šķiet daudz ticamāka nekā laika ceļošana,” secināja UNILAD raksts par šo tēmu.

Mēs esam sazinājušies ar Dupont pa e-pastu un atjaunināsim šo rakstu, ja/saņemsim atbildi.