Vai Vorens Bafets teica, ka ja miljardieri maksātu godīgu daļu, nevienam citam vairs nebūtu jāmaksā nodokļi?
Apstiprinājums:
2024. gada maijā ASV miljardieris investors Vorens Bafets teica: “Ja jums nepatīk maksāt nodokļus, lieciet miljardieriem maksāt savu godīgo daļu, un jums nekad vairs nebūtu jāmaksā nodokļi.”
Notikuma gaita
2024. gada 13. maijā Reddit vietnē kļuva virāla ziņa ar video, kurā Vorens Bafets apgalvoja, ka, ja miljardieri maksātu savu godīgo daļu nodokļos, nevienam citam nebūtu jāmaksā:
Ziņa bija ieguvusi 35 000 balsu un izraisījusi 3 500 komentāru līdz šim brīdim. Cits lietotāja ieraksts citā subreddit ar to pašu video un vārdiem bija ieguvis 1 500 balsu un vairāk nekā 200 komentāru.
Video klipā Bafets teica:
Mums Berkshire nav iebildumu maksāt nodokļus, un mēs maksājam 21% federālo nodokļu likmi. Ja mēs nosūtīsim čeku kā pagājušajā gadā, mēs nosūtījām vairāk nekā 5 miljardus ASV federālajai valdībai. Un, ja 800 citas kompānijas būtu darījušas to pašu, nevienam citam ASV iedzīvotājam nebūtu jāmaksā ne centa federālo nodokļu, vai nu ienākumu nodokļu, sociālās apdrošināšanas nodokļu, mantojuma nodokļu, ne… Tas ir atvērts visur.
Video neapstiprināja tiešo citātu, tāpēc mēs meklējām, no kurienes klips nāk, meklējot papildus kontekstu un precīzu vārdus. Mēs atklājām, ka tas bija daļa no Berkshire Hathaway gada akcionāru sapulces tiešraides, kas notika 2024. gada 4. maijā (citāts sākas pie 24:24 atzīmes). Mēs arī atradām pilnu sapulces transkriptu.
Ne miljardieri
Vārdu meklēšana transkriptā atklāja, ka Bafets sapulcē nekad nav teicis vārdu “miljardieris”. Tā arī parādīja, ka klipam pietrūka konteksta.
Bafets patiesībā skaidroja nodokļus, ko Berkshire Hathaway bija jāmaksā par Apple akciju pārdošanu. Viņš turpināja teikt, ka ir priecīgs maksāt šādus nodokļus kā veids, kā atdot valdībai valstī, ASV, kas bija tik “dāsna” ar viņa uzņēmuma īpašniekiem. Šeit ir Bafeta pilns citāts (mēs to esam rediģējuši lasāmībai un pievienojuši uzsvaru):
Mums Berkshire nav iebildumu maksāt nodokļus, un mēs maksājam 21% federālo nodokļu likmi par peļņu, ko gūstam no Apple. Un šī likme vēl nesen bija 35%, un pagātnē tā ir bijusi pat 52%, kad es vadīju uzņēmumu. Un federālajai valdībai pieder daļa no peļņas, ko mēs gūstam. Viņi nevar piederēt aktīviem, bet viņiem pieder procentu daļa no peļņas, un viņi var mainīt šo procentu jebkurā gadā. Un pašreizējais procentu daudzums ir 21%.
Un es teiktu ar pašreizējo fiskālo politiku, es domāju, ka kaut kas ir jāmaina, un es domāju, ka augstāki nodokļi ir diezgan ticami, un ja valdība vēlas ņemt lielāku daļu no jūsu ienākumiem vai maniem vai Berkshire’s, viņi to var izdarīt. Un viņi var izlemt, ka kaut kad viņi nevēlas, lai fiskālais deficīts būtu tik liels, jo tam ir svarīgas sekas, un viņi var nevēlēties samazināt izdevumus daudz, un viņi var izlemt ņemt lielāku procentu no tā, ko mēs nopelnām, un mēs to samaksāsim. Mēs vienmēr ceram Berkshire maksāt ievērojamus federālo ienākumu nodokļus.
Mēs domājam, ka ir atbilstoši, ka uzņēmums, valsts kas ir bijusi tik dāsna pret mūsu īpašniekiem… Tas ir bijis laimīgs gadījums… Es biju laimīgs. Berkshire bija laimīgs, ka tas notika šeit. Ja mēs nosūtīsim čeku kā pagājušajā gadā, mēs nosūtījām vairāk nekā 5 miljardus ASV federālajai valdībai. Un ja 800 citas kompānijas būtu darījušas to pašu, nevienam citam ASV iedzīvotajam nebūtu jāmaksā ne centa federālo nodokļu, vai nu ienakumu nodokļu, sociálás apdrošinášanas nodoklu, mantojuma nodoklu… Tas ir atvērts visur.
Tagad… Tas… Es vēlētos… Es ceru, ka lietas attīstīsies pietiekami labi ar Berkshire, ka mēs teiksim, ka mēs esam 800 klubā un varbūt pat paaugstinamies pavisam nedaudz. Man vispár nav problému rakstít šo čeku. Es tiešám ceru, ka visiem jums Amerika ir daríjusi tik daudz laba, ka jums nav problému to darít. Un ja es to daru šogad ar 21% likmi un mēs to darám ar augstáku likmi vélák, es domáju, ka jums patiešám nebús problému ar to faktu, ka mēs šogad párdevám nedaudz Apple akciju.
Bafets nerunaja tieši par miljardieriem maksajot savu godigo dalu nodoklos. Viņš gan teica, ka ASV top 800 uzņemumiem vajadzetu maksat savus nodoklus un argumenteja, ka ja viņi to daritu, nevienam citam nebūtu jameksa federlie nodokli, ieskaitot ienakumu vai mantojuma nodoklus vai socialo apdrošinasanu.
Vai matemátika sakrit?
Lai gan tas škita absurds apgalvojums, 93 gadus vecais miljardieris varbūt bija pareizs savos aprēkinos. Aiovas ziņu avots aprēkinaja — balstoties uz 2023. gada nodoklu ieņemumiem no top 100 ASV uzņemumiem — ka nodrošinot valsts top 800 uzņemumiem maksat savus nodoklus varbut butu liels solis fiskala deficita samazinasanai un valdibas ieņemumu segsanai:
Ja visi 100 maksatu tadi paši nodoklu likmi ká Bafeta Berkshire-Hathaway, tas rezultetu vairak neka $2 triljonos nodoklu ieņemumu ASV valdibai, jeb gandriz puse no visiem nodoklu ieņemumiem kas pašlaik nonak ASV Kases.
Protams dažas no šim kompanijam jau maksá kadas nodoklus bet ja tu paņemtu top 800 kompanijas ká Bafets ieteica tas ir iespejams ka deficita terejs varbut butu stipri samazinats kamér pilniba atceļot nodoklus ko maksá pilsoni.
Tas nav pirmais reize kad Bafets izteicies par blank”>nodoklu nozimi vai par deficita problémas risinasanu. Mēs ziņojam 2021. gadá par viņa izteikumu par blank”>budžeta deficita labosanu.