Vairāk nekā 2000 cilvēku tika izpildīti, lai saglabātu noslēpumu par Džingishana kapavietu?
bēru ceremonijas Mongolija Vēsture

Vairāk nekā 2000 cilvēku tika izpildīti, lai saglabātu noslēpumu par Džingishana kapavietu?

Apvainojums:

Lai saglabātu Džingishana apbedījuma vietu noslēpumā, visi, kas apmeklēja viņa bēres, tika nogalināti; izpildītāji pēc tam nomira Džingishana personīgās eskorta rokās, kas savukārt pašnāvībās nogalināja sevi. Vairāk nekā 2000 cilvēku zaudēja dzīvību.

Marko Polo

Leģenda šķiet kā Marko Polo stāsta adaptācija par to, ko viņš teica par bēru tradīciju Džingishanam un viņa pēctečiem. Mēs atradām attiecīgo grāmatas “Marko Polo ceļojumi” fragmentu:

Lai es jums pastāstu dīvainu lietu. Kad viņi ved kāda imperatora ķermeni, lai apbedītu ar citiem, konvojs, kas iet kopā ar ķermeni, nogalina visus, ar kuriem viņi sastopas ceļā, sakot: “Ejiet un gaidiet savu kungu citā pasaulē!” Jo viņi patiesi tic, ka visi tādā veidā nogalinātie dodas kalpot savam kungam citā pasaulē. Viņi dara to pašu arī ar zirgiem; kad imperators mirst, viņi nogalina visus viņa labākos zirgus, lai viņam būtu to lietošana citā pasaulē, kā viņi tic. Un es jums saku kā noteiktu patiesību, ka, kad Mongou Kaan [Möngke Khan, ceturtais Mongolijas impērijas hans] nomira, vairāk nekā 20 000 cilvēku, kas nejauši sastapās ar ķermeni ceļā, tika nogalināti tādā veidā, kā es jums stāstīju.

Savā atstāstījumā Polo ierosināja, ka bēru procesijas dalībnieki mirtu, lai sekotu līdzi savam mirušajam imperatoram, tāpat kā imperatora labākie zirgi. Lai gan pētnieks minēja skaitli, tas bija 20 000 – 10 reizes lielāks nekā minēts vīrusu ziņojumos – un viņš atsaucās uz Möngke Khan bērēm, nevis uz viņa slaveno vectēvu.

Bet vēsturnieki ilgi apšaubījuši šī stāsta patiesumu, tāpat kā daudzus citus Marko Polo stāstus.

No šī varētu viegli izsecināt, ka iemesls tik daudzu cilvēku slepkavošanai būtu apbedījuma vietas noslēpuma saglabāšana. Saskaņā ar citu leģendas versiju, 1000 zirgi sabradināja apbedījuma zemi, lai neviens tur nemeklētu Hana atliekas.

Neizbeigta enigma

Tomēr stāsta attīstība ir liecība par cilvēces neatlaidīgo interesi par Džingishana kapa noslēpumu – kā runa iet, viņš tika apbedīts ar neaprēķināmu dārgumu. Neskaitāmas izpētītāju, vēsturnieku un zinātnieku grupas ir mēģinājušas to atrast pēdējo astoņu gadsimtu laikā, bet bez panākumiem. No tekstu un folkloras izpētes līdz modernajai satelīttehnoloģijai, daudzi ir mēģinājuši savu veiksmi un neveiksmi.

Ja apbedīšanas metodes Džingishana laikos ir kaut kas norādīts, kaps var palikt enigma ilgu laiku. Ksiongnu, mongoļu nomadisko priekšteču,apbedīja savus karalus 20 metrus dziļi neatzīmētos kapos, un hana uzsvars uz to, lai tiktu apglabāts slepenā vietā, liecina par to, ka viņš tika apbedīts diezgan dziļi.

Daudzi uzskata, ka Džingishans tika apbedīts pie kalna Burkhan Kaldun vai netālu no Onon upes, kaut kur Ziemeļmongolijas tuvumā pie viņa dzimšanas vietas. Bet Mongolijas ainava sastāv no plašām, tukšām līdzenumiem. Ceļi ir maz un blīvums ir zems. Tas, kas padara valsts izteiksmīgo skaistumu, var būt arī tas, kas padara šo meklējumu nebeidzamu.

Avoti

  • Fox, Tiffany. Pētnieks cer atrast Džingishana slēpto kapu izmantojot neinvazīvas tehnoloģijas. https://phys.org/news/2008-10-hidden-tomb-genghis-khan-non-invasive.html. Piekļuve 13. maijā 2024.
  • McCoy, Terrence. ‘Frustrējošais Džingishana ilgi pazuduša kapa meklējums tikko kļuva daudz vieglāks’. Washington Post, 25. oktobris 2021. www.washingtonpost.com, https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2015/01/08/the-frustrating-hunt-for-genghis-kahns-long-lost-tomb-just-got-a-whole-lot-easier/.
  • publicējis Owen Jarus. ‘Kur atrodas Džingishana kaps?’ Livescience.Com, 12. jūnijs 2022, https://www.livescience.com/where-is-genghis-khan-buried.
  • ‘Noslepums ap Džingishana nāvi un viņa apbedījuma vietu’. IFLScience, 1. jūlijs 2022, https://www.iflscience.com/the-mystery-surrounding-genghis-khans-death-and-his-burial-location-64280.
  • Marko Polo ceļojumu — 1. sējuma kopsavilkums. www.bookrags.com, https://www.bookrags.com/ebooks/10636/466.html. Pieeja 13. maijā 2024.
  • Kāpēc Džingishana kapu nevar atrast. https://www.bbc.com/travel/article/20170717-why-genghis-khans-tomb-cant-be-found. Pieeja 13. maijā 2024.
  • ‘Džingishana kaps: noslēpumainais un šausminošais stāsts aiz slavena līdera “pazuduša” kapa’. Yahoo News, 19. oktobris 2016, https://ca.news.yahoo.com/genghis-khan-tomb-mysterious-gruesome-145408461.html.