Vecmodīgs attēls ar bārdainu, maskētu vīrieti iedvesmoja "Betmena" tēlu?
Betmens fotografēšana Izklaide viltotas fotogrāfijas

Vecmodīgs attēls ar bārdainu, maskētu vīrieti iedvesmoja “Betmena” tēlu?

Apgalvojums:

Senā 1892. gada fotogrāfija, kurā redzams bārdains miesnieks Bils Smits, vilkts lidojošas sikspārņa maskā, bija iedvesma Batmena tēlam.

Fakti:

Gadiem ilgi internetā ir apgrozījusies it kā sena fotogrāfija, kurā redzams bārdains vīrietis maskā, kas esot bijusi iedvesma slavenajam komiksu varonim Batmenam. Lai gan mēs esam pētījuši Batmena saistītos teikumus iepriekš, šis ir izplatījies plaši bez daudz pierādījumu, kas to atbalstītu.

Apgalvojumam ir daudzas variācijas. Vairākos ierakstos tika apgalvots, ka Veins Brūss, skotu vīrietis, kurš bija Skotijas karalistes Roberta Brūsa pēctecis, bija iedvesma Brūsam Veinam, vīrietim, kurš kļuva par Batmena maskas nēsātāju, tostarp vienā 2024. gada aprīlī.

Saskaņā ar citu stāstu, kas pievienots šai fotogrāfijai, vīrietis bija miesnieks vārdā Bils Smits, un fotogrāfija tika uzņemta Ņujorkas pilsētā 1892. gadā.

Minētā fotogrāfija patiesībā nebija iedvesma Batmena tēlam.

Mēs meklējām fotogrāfijas izcelsmi, izmantojot attēlu meklēšanu un tika novirzīti uz neskaitāmiem atkārtotiem ierakstiem, kā arī uz rakstiem, kas apgalvoja dažādus avotus. Fotogrāfija bija publicēta Reddit vietnē jau 2017. gadā un parādījās Bandcamp vietnē kā lietotāja profila attēls.

Fotogrāfija arī parādījās mākslas un fotogrāfijas darbnīcā Foto Marvellini, kas tika dibināta 2011. gadā un šķita specializējas fotogrāfiju rediģēšanā, lai tās izskatītos senas. Attēls “Bat barbone” parādījās blakus citiem seniem attēliem ar cilvēkiem no dažādiem laika periodiem, kuri vilka līdzīgas maskas. Pēc “Bat barbone” attēla apraksta tas tika “izdrukāts tumšajā istabā un apstrādāts ar tanīnskābi” un “uzstādīts koka rāmī no 20. gadsimta sākuma”.

Andrea un Karlo Marvellini no Foto Marvellini apstiprināja mums, ka tas bija viņu oriģināldarbs un pirmais “Bat barbone” izdrukas tika veikts 2012. gadā. Viņi digitāli manipulēja ar oriģinālajiem fotoattēliem no ASV Kongresa bibliotēkas no 1860. un 1890. gadiem, ievietojot masku pēcapstrādē. Viņi arī dalījās ar rakstiem no mākslas žurnāla Artribune un laikraksta il Fatto Quotidiano, kas apskatīja viņu darbu 2014. un 2016. gadā.

Viņi aprakstīja savu darbu aizmuguri:

Mūsu kolektīvs noraida “viltus” tēmu fotogrāfijā, spēlējas ar absurdu, svin pagātnes tehnikas, rada ticamus senčus un uzticamus pēcnāves darbus. Ar apzināti “krāpnieciskiem” darbiem Foto Marvelli aicina skatītāju atcerēties, ka attēli kopumā dabiski izraisa un veido viņa emocijas un viņa izpratni par pasauli.

Apgalvojums, ka šis vīrietis bija oriģinālais iedvesmas avots Batmenam, parādījās jau 2016. gadā Suffolk Gazette vietnē, kas apgalvoja, ka Smits nonāca likuma priekšā un “pirmo reizi tika apsūdzēts 1878. gadā par zagli, kurš izbēga no veikala ar aitu kāju pār plecu”.

Raksts tad apgalvoja:

Kungs Smits, kuram toreiz bija 43 gadi, tika atbrīvots no līdzjūtīgajam tiesnesim, kurš acīmredzami bija apnicis ar nebeidzamo sarakstu ar niecīgajiem noziedzniekiem, kas tika vilkti viņa priekša.

Epizode iedvesmoja kungu Smitu, kurš saskaņā ar draudzes ierakstiem bija atstājis Dallinghoo Sufolkas grāfistē, kur stradaja kaa lauku stradnieks lai dotos uz Ņujorku meklēt labaku dzivi.

Iedvesmojies no viena rindkopa ziņojuma par viņa tiesas izskatīšanu New-York Tribune, viņš turpinaja cīnities pret zagļiem un driz vien ieguva slavu kaa paštaisnais tiesnesis.

Vajadzeja vel četrus gadus lai viņš pieņemtu savu slaveno galvas masku – lai izskatitos ka siksparnis un lai nosleptu savu patieso identitati. Tad viņš nakti pavadaja savas apkartnes patrulejot meklejot ļaundarus.

Tomēr vietne Suffolk Gazette ir satiriska dabiski. Pati vietne pat publiceja Facebook 2020. gadā skaidrojot, ka stasts nav patiess.

Tad kas bija Batmena patiesie izcelsmes avoti? Radits Boba Keina un viņa partnera Bila Fingera rokam, pirmais komiksu strips par masketo varoni paradijas 1939. gada Detective Comics. Saskaņa ar 1998. gada New York Times nekrologu Keinam, viņš tika iedvesmots no “1920. gadu filmas ‘The Mark of Zorro’, radio šova ‘The Shadow’ un 1930. gada filmas ‘The Bat Whispers’. Tajaa filmaa bija noziedznicks ar plivuru kurš spidina savu siksparnja emblemu uz sienas tieši pirms tam kad vinš ir gatavs nogalinat savus upurus un kurš vismaz viena aina staveja uz ekas jumta un izpleta savu plivuru.”

Keins ari pieminets makslinieks Leonardo da Vinči par palidzibu viņam iedvesmoties: “Es atceros kad man bija 12 vai 13 gadi es biju dedzigs gramatu lasitajs par to ka lietas sakaas … un es atradu gramatu par Leonardo da Vinči. Taja bija attels ar lidojošu masinu ar milzigam siksparnja sparniem… Tas izskatijas pec siksparnja cilveka man.”

Fingers radija vardu Brūss Veins kaa ari Batmena galvenas iezimes ka piemeram zobainas malas vinja plivuram un balta acis bez skatu punktiem.

“Kad es vinju pirmo reizi zimeju man bija acis tur un tas neizskatijas pareizi,” Keins reiz teica. “Bils Fingers teica ‘Iznem tos.'”

Tad ka fotografija ar bardinu virieti siksparnja maskaa izradas ir oriģinalais makslas darbs no italu makslinieku kolektiva, ir paradijusies neskaitamos tiešsaistes vietnes kas nav saistitas ar komiksu varoni un ka Batmena oriģinalie raditaji citaja avotos kaa iedvesmas avoti mes vertejam šo apgalvojumu par attelu ka “Nepareizi piesaukts”.