Video parāda palestīniešus, kas evakuējas no Rafah pirms Izraēlas aizsardzības spēku uzbrukuma?
Apstiprinājums:
Videoieraksts parāda palestīniešus, kuri evakuējas no dienvidu Gazas pilsētas Rafahas 2024. gada maijā pirms plānotā Izraēlas Aizsardzības spēku uzbrukuma.
Konteksts
Videoieraksts parāda palestīniešus, kuri evakuējas uz dienvidiem Rafahas virzienā pēc iepriekšējā evakuācijas rīkojuma, 2023. gada novembrī.
Neskatoties uz pretestību no daudzu sabiedroto puses, Izraēla izdeva evakuācijas rīkojumu vairāk nekā 100 000 palestīniešiem dienvidu Gazas pilsētā Rafahā 2024. gada 6. maijā, norādot, ka valsts plāno veikt militāro operāciju pilsētā, kā ziņoja The Associated Press:
Pulkvežleitnants Nadavs Šošanijs, armijas pārstāvis, teica, ka apmēram 100 000 cilvēku tiek pavēlēti pārvietoties no Rafahas daļām uz blakus esošo Izraēlas noteikto humāno zonu Muwasi, kas ir improvizēta nometne pie krasta. Viņš teica, ka Izraēla ir paplašinājusi zonas izmēru un tajā ir teltis, ēdiens, ūdens un lauka slimnīcas.
Drīz pēc ziņu izplatīšanās videoieraksts, kurš it kā parāda palestīniešu evakuāciju no Rafahas, kļuva vīrusveidīgs:
Bet videoieraksts patiesībā parādīja pretējo – palestīnieši evakuējas dienvidu virzienā uz Rafahu 2023. gada novembrī. Videoieraksts pirmo reizi parādījās 2024. gada 8. novembrī:
Vidus novembrī 2023. gadā, laikā, kad notika uzbrukums Gazas pilsētai, Izraēlas Aizsardzības spēki (IDF) izdeva evakuācijas rīkojumu vairākiem tuvumā esošajiem reģioniem, liekot vēl vienam palestīniešu vilnim doties uz dienvidiem Rafahas virzienā, kur IDF iepriekš bija novirzījuši miljonus palestīniešu oktobra 2023. gada evakuācijas laikā. Daļas no šī reģiona tagad ir zem šī jaunā evakuācijas rīkojuma.
Tā kā videoieraksts ir no 2023. gada novembra un parāda agrāku palestīniešu evakuāciju, mēs vērtējam videoierakstu kā “Nepareizi apzīmogotu”.
Ilgstošais, bieži asiņainais Izraēlas-Palestīnas konflikts pārvērtās karstajos kaujas darbos 2023. gada 7. oktobrī, kad militanta palestīniešu grupa Hamas uzsāka nāvējošu uzbrukumu Izraēlai un Izraēla atbildēja ar bombardēšanu Gazas joslai. Vairāk nekā 20 000 cilvēku, lielākoties palestīnieši, tika nogalināti tikai pirmajos divos kara mēnešos. Vardarbību veicina savstarpēja naidīgums un teritoriālās ambīcijas, kas aizsākās vairāk nekā pirms simts gadiem. Internets ir kļuvis par neoficiālu fronti šajos karos un ir pilns ar maldinošu informāciju.