Vorens Bafets teica: "Ja miljardieriem liek maksāt godīgu daļu, jums vairs nekad nebūs jāmaksā nodokļi"?
nodokļi Politika Uzņēmējdarbība Vorens Bafets

Vorens Bafets teica: “Ja miljardieriem liek maksāt godīgu daļu, jums vairs nekad nebūs jāmaksā nodokļi”?

Apstiprinājums:

2024. gada maijā ASV miljardieris investors Vorens Bafets teica: “Ja jums nepatīk maksāt nodokļus, lieciet miljardieriem maksāt savu godīgo daļu, un jums nekad vairs nebūtu jāmaksā nodokļi.”

Ne miljardieri

Meklējot transkriptā, Bafets nekad nesacīja vārdu “miljardieris” sanāksmes laikā. Tāpat tika atklāts, ka klipā trūka konteksta.

Bafets faktiski skaidroja nodokļus, kurus Berkshire Hathaway bija jāmaksā par Apple akciju pārdošanu. Viņš turpināja teikt, ka viņam patīk maksāt šādus nodokļus kā veidu, kā atdot valdībai valstī, ASV, kas bija tik “dāsna” ar viņa uzņēmuma īpašniekiem. Šeit ir Bafeta pilns citāts (mēs to esam rediģējuši lasāmībai un pievienojuši uzsvaru):

“Mēs nepretendējam maksāt nodokļus Berkshire, un mēs maksājam 21% federālo likmi par peļņu, ko mēs gūstam no Apple. Un šī likme bija 35% ne tik sen, un pagātnē tā ir bijusi 52%, kad esmu strādājis. Un federālā valdība pieder daļa no uzņēmuma peļņas, ko mēs gūstam. Viņi neīpašo aktīvus, bet viņiem pieder procentuālā daļa no peļņas, un viņi var mainīt šo procentu jebkurā gadā. Un pašreizējais noteiktais procents ir 21%.”

“Es domāju, ka ar pašreizējo fiskālo politiku kaut kas ir jāmaina, un es domāju, ka augstāki nodokļi ir diezgan iespējami, un, ja valdība vēlas ņemt lielāku daļu no jūsu ienākumiem vai maniem vai Berkshire, viņi to var izdarīt. Un viņi var izlemt, ka kādu dienu viņi nevēlas, lai fiskālais deficīts būtu tik liels, jo tam ir svarīgas sekas, un viņi var nevēlēties samazināt izdevumus daudz, un viņi var izlemt ņemt lielāku procentu no tā, ko mēs nopelnām, un mēs to samaksāsim. Mēs vienmēr ceram Berkshire maksāt ievērojamus federālos ienākumu nodokļus.”

“Mēs domājam, ka ir atbilstoši, ka uzņēmums, valsts, kas bijusi tik dāsna pret mūsu īpašniekiem… . Es biju laimīgs. Berkshire bija laimīgs, ka bija šeit. Ja mēs nosūtīsim čeku kā pagājušajā gadā, mēs nosūtījām vairāk nekā 5 miljardus ASV federālajai valdībai. Un ja 800 citi uzņēmumi būtu izdarījuši to pašu, neviens cits cilvēks Amerikas Savienotajās Valstīs nebūtu bijis spiests maksāt ne centa federālo nodokļu, vai nu ienākumu nodokļus, vai sociālās apdrošināšanas nodokļus, vai mantojuma nodokļus… . Tas ir atvērts visur.”

“Tagad… Tas… Es vēlētos… Es ceru, ka lietas attīstīsies pietiekami labi ar Berkshire, lai mēs teiktu, ka mēs esam 800 kluba dalībnieki un pat varbūt pakāpjamies pāris pakāpienus augstāk. Man vispār nepatīk rakstīt šo čeku. Es tiešām ceru, ka ar visu to, ko Amerika ir izdarījusi jums visiem, jums nevajadzētu traucēt tas, ka mēs to darām.”

“Un ja es to daru šogad ar 21% un vēlāk ar augstāku procentu likmi, es domāju, ka jums patiesībā nebūtu iebildumu pret to, ka mēs šogad pārdevām nedaudz Apple.”

Bafets nerunāja par miljardieriem kā tādiem, kas maksā savu godīgo daļu nodokļos. Viņš gan teica, ka ASV 800 augstākajiem uzņēmumiem vajadzētu maksāt nodokļus un apgalvoja, ka ja viņi to darītu, nevienam citam nebūtu jāmaksā federālie nodokļi, ieskaitot ienākumu vai mantojuma nodokļus vai sociālo apdrošināšanu.

Vai matemātika sakrīt?

Lai arī tas šķita absurds apgalvojums, 93 gadus vecais miljardieris varēja būt pareizs savos aprēķinos. Aiovas ziņu avots aprēķināja, ka — balstoties uz 2023. gada nodokļu ieņēmumiem no 100 vadošajiem ASV uzņēmumiem — nodrošinot, ka valsts 800 vadošie uzņēmumi maksā savus nodokļus, tas varētu palīdzēt samazinot fiskalo deficītu un segt valdības ieņēmumu vajadzības:

“Ja visi 100 maksātu tādu pašu nodokļu likmi kā Bafeta Berkshire-Hathaway, tas rezultētos vairāk nekā 2 triljonos nodokļu ieņēmumu ASV valdībai jeb gandrīz pusi no visiem nodokļu ieņēmumiem, kas pašlaik nonāk ASV Finanšu ministrijas rīcībā.”

“Protams, daudzi no šiem uzņēmumiem jau maksā kaut kādus nodokļus, bet ja ņemtu vērā 800 vadošos uzņēmumus kā Bafets ierosina, ir iespējams, ka deficīta tēriņi varētu būt ievērojami samazināti, vienlaikus atceļot nodokļus ko maksā pilsoņi.”

Tas nav pirmoreiz Bafets ir paudis savas domas par nodokļu nozīmi vai par deficīta problēmas risināšanu.