Vai Baidens aizliedza TikTok?
ASV Senāts Džo Baidens Kongress Politika Prezidents Džo Baidens TikTok TikTok baumas

Vai Baidens aizliedza TikTok?

Apstiprinājums:

ASV prezidents Džo Baidens aizliedza piekļuvi populārajai video lietotnei TikTok valstī.

Kas ir patiesība

2024. gada 24. aprīlī ASV prezidents Džo Baidens parakstīja likumu, kas varētu novest pie TikTok aizlieguma valstī. Tomēr…

Kas ir nepatiesība

Tas nav pilnīgs aizliegums. Tā vietā jaunais likums ļaus TikTok palikt pieejamam ASV lietotājiem, ja vien tās mātesuzņēmums izpildīs noteiktus nosacījumus, kas varētu būt grūti sasniedzami.

2024. gada 24. un 25. aprīlī interneta lietotāji publicēja ziņas, apgalvojot, ka ASV ievēlētie amatpersonas, tostarp ASV prezidents Džo Baidens, ir aizlieguši populāro video lietotni TikTok. Daudzi nosodīja šo soli kā pretkonstitucionālu, bet citi apgalvoja, ka aiz aizlieguma stāv Izraēla, cionisti vai ebreji:

Šis ieraksts X platformā bija ieguvis 119 800 skatījumus, 3 745 patikas un vairāk nekā 2 000 koplietojumus līdz šim rakstam. Vairāki citi ieraksti parādījās, apgalvojot to pašu (esiet uzmanīgi, noklikšķinot uz šīm saitēm, jo daži no šiem ierakstiem ietver videoklipus, kuros redzami vardarbīgi attēli). Viens no tiem piebilda, ka aizliegums stāsies spēkā tikai 2025. gada janvārī. Arī Meta vietnē un lietotnē Threads izplatījās hashtags TikTokBANNED.

Ir patiesi, ka Baidens 2024. gada 24. aprīlī parakstīja likumu, kas attiecas uz TikTok. Šis likums var novest pie lietotnes aizlieguma ASV tirgū, ja vien tās mātesuzņēmums izpildīs noteiktus nosacījumus. Tas mūs ir licis novērtēt apgalvojumu kā maisījumu no patiesas un nepatiesas informācijas.

Kur viss sākās

Pretēji antisemītiskiem baumām, ka cionisti un ebreji bija aiz šī likuma, diskusijas par TikTok aizliegumu sākās daudz agrāk nekā šis pēdējais notikums desmitgadēm ilgajā konfliktā starp Izraēlu un tās palestīniešu kaimiņiem.

2019. gadā ASV armija aizliedza karavīriem izmantot lietotni, norādot uz nacionālajām drošības bažām. Bija bažas, ka TikTok, kuras mātesuzņēmums ByteDance ir ķīniešu, varētu būt līdzeklis Ķīnas valdībai iegūt datus, vērot vai ietekmēt tās ASV lietotājus.

Neskatoties uz aizliegumu, armijas rekrutētāji turpināja izmantot lietotni, lai sasniegtu jauniešus, un tika noķerti to darot. Floridas ASV senators Marko Rubio iesaistījās, aicinot armijas vadību ieviest aizliegumu. Tomēr ASV armijas rekrutēšanas centieni lietotnē turpinājās.

2020. gada jūnijā ASV valdība paziņoja, ka lietotne tiek pārbaudīta nacionālās drošības jautājumos. Toreizējais ASV prezidents Donalds Tramps draudēja liegt lietotnei piekļuvi ASV tirgum, ja ByteDance atteiksies no savas ASV darbības daļas, un 2020. gada 1. augustā ByteDance paziņoja, ka tā to darīs, piebilstot, ka Microsoft vai Oracle varētu būt ieinteresēti iegādāties TikTok valstī.

2020. gada 7. augustā Tramps parakstīja izpildrakstu, dodot ByteDance 90 dienas laika pabeigt pārdošanu vai saskarties ar aizliegumu. 2020. gada 24. augustā ByteDance paziņoja, ka tiks iesniegta prasība tiesai, lai apstrīdētu izpildrakstu, apgalvojot, ka tam nebūs laika pabeigt tiesvedību un izsakot iebildumus pret TikTok raksturojumu kā nacionālai drošībai draudošam.

2021. gada jūnijā, piecus mēnešus pēc Baidena stāšanās Baltajā namā amatā, viņš parakstīja izpildrakstu, kas atcēla Trampa izpildrakstu, bet pavēlēja turpināt nacionālās drošības pārbaudi. Tas viņu noveda pie likuma parakstīšanas 2022. gada 30. decembrī, kas aizliedza lielākajai daļai federālo valdības darbinieku saglabāt vai lejupielādēt TikTok uz aģentūru piederošiem tālruņiem (izņemot dažus darbiniekus tiesībsargājošajos dienestos un kiberdrošības pētniecībā).

Kā likums tika pieņemts

Kontroverse sasniedza kulmināciju 2024. gada janvārī, kad ASV Senāts noturēja uzklausīšanu ar TikTok izpilddirektoru Šou Ču (Shou Chew), kurš aizstāvēja savu uzņēmumu, sakot, ka tas nekad nav nododis lietotāju datus Ķīnas valdībai.

Tas neko nedeva ASV ievēlētajiem amatpersonam. Dažas nedēļas pēc uzklausīšanas ASV Nacionālās izlūkošanas direktora birojs, kas vada valsts 18 izlūkdienestus, atklasificēja dokumentu, kas parādīja Ķīnas valdības izmantošanu TikTok, lai ietekmētu ASV vēlēšanas. Kongress turpināja meklēt likumdošanu pret lietotni kā it kā Ķīnas izlūkošanas un propagandas roku.

2024. gada 24. aprīlī parakstītais likums ir šo centienu rezultāts. Jaunais likums neaizliedza TikTok pilnībā. Tā vietā tas deva ByteDance gadu laika pabeigt savas daļas pārdošanu ASV darbībā – plānu, kas bija darbos jau četrus gadus. Ja tas netiks izdarīts, sekos aizliegums. Šis termiņš tiks pagarināts, ja uzņēmums reaģēs ar tiesvedību – kaut ko Ču ir apsolījis darīt Pamattiesību (brīvrunas) pamatnostiprinajumos:

Šis likums nāk nedēļu pirms Apple ziņoja, ka Ķīnas valdība pavēlēja tai noņemt WhatsApp, ko pieder ASV uzņēmums Meta, no Apple Ķīnas App Store, arī norādot uz drošības bažam.

Avoti

  • Baidens paraksta TikTok aizliegumu valdības ierīcēm drošības bažu dēļ. 1 Janv. 2023.
  • Ķīna izmanto TikTok ASV vēlēšanu ietekmēšanai, saka galvenais izlūkdienests. 22 Mar. 2024.
  • ‘Amerikas iedzivotaju sensitivas datu aizsardziba no arzemju pretiniekiem’. Federal Register, 11 June 2021.
  • Reuters. ‘TikTok: Ķinas ByteDance piekrît atdalît ASV operacijas pec Trampa draudiem’. The Guardian, 1 Aug. 2020.
  • Rubio aicina armiju ieviest TikTok aizliegumu rekrutacija – Preses relizes – ASV senators no Floridas. 25 June 2023.
  • Shepardson, David. ‘AS Senats pieņem TikTok atdalîsanu-vai-aizlieguma likumu’. Reuters, 24 Apr. 2024.
  • Arvien pieaugoša ķîniešu sociâlo mediju popularitâte ârzemes rada jaunus riskus rietumos | PIIE. 12 Feb. 2019.
  • ‘Parlaments balso par iespejamu TikTok aizliegumu ASV’. AP News, 20 Apr. 2024.
  • TikTok teikts bût nacionalâs drošîbas pârskatîšanâ – The New York Times. 13 June 2020.
  • TikTok slavenie ‘Island Boys’ veicina armijas rekrutaciju Cameo. 2 June 2023.
  • AS armija aizliedz karavîriem izmantot TikTok – The Verge. 5 July 2023.