ANO bija "nevēlīga" nosodīt Hamas, bet pauda bažas par pro-Palestīnas koledžas demonstrācijām?
2024 Pro-Palestīnas koledžas protesti Apvienoto Nāciju Organizācija columbia hamas Izraēla Izraēlas un Hamas karš John Fetterman Politika protestēt

ANO bija “nevēlīga” nosodīt Hamas, bet pauda bažas par pro-Palestīnas koledžas demonstrācijām?

Ilgi un asiņaini Izraēlas-Palestīnas konflikti

2023. gada 7. oktobrī Palestīnas militārā grupa “Hamas” veica nāvējošu uzbrukumu Izraēlai, kam sekoja Izraēlas atbildes uzbrukumi Gazas joslai. Vairāk nekā 20 000 cilvēku, lielākoties palestīniešu, tika nogalināti pirmajos divos kara mēnešos vien. Konflikts ir motivēts ar savstarpējām naidībām un teritoriālajām ambīcijām, kas aizsākās pirms vairāk nekā gadsimta.

Protesti ASV universitātēs

2024. gada aprīlī ASV studenti izveidoja pro-Palestīnas nometnes universitāšu kampusos, lai izteiktu solidaritāti ar Gazas joslas iedzīvotājiem, kamēr ASV tiesībsargājošās iestādes reaģēja, aizturēdams vismaz 1000 protestētāju visā valstī. Dažos gadījumos protestētāji apsūdzēja policiju vardarbības izmantošanā.

ANO Augstais komisārs cilvēktiesībām pauda bažas par šķietami nesamērīgo tiesībsargājošo iestāžu darbību dažādās universitātēs.

ASV senatora reakcija

Demokrātiskais ASV senators Džons Fettermans no Pensilvānijas reaģēja uz ANO paziņojumu ar tvītu, apgalvojot, ka ANO nav gatava nosodīt “Hamas”, bet gan runā pret policijas darbībām pret pro-Palestīnas protestētājiem.

Faktisko apstākļu pārbaude

Lai pārbaudītu Fettermana tvītu, mēs aplūkojām ANO Augstā komisāra cilvēktiesībām iepriekšējos paziņojumus par “Hamas” uzbrukumu Izraēlai. Viņš nosodīja “šausminošos masveida slepkavības, ko veikušas Palestīnas bruņotās grupas”, un norādīja, ka ķīlnieku sagūstīšana ir aizliegta saskaņā ar starptautiskajiem tiesību aktiem.

2023. gada 6. decembrī viņš aicināja veikt izmeklēšanu par seksuālās vardarbības apgalvojumiem, ko pastrādājušas “Hamas”.

Divus mēnešus pēc šausminošajiem 7. oktobra uzbrukumiem Izraēlai no “Hamas” un citu Palestīnas bruņoto grupu puses, kur tika tieši mērķēts uz civiliedzīvotājiem un sagūstīti ķīlnieki, Gazas joslas civiliedzīvotāji turpina ciest no Izraēlas nežēlīgajiem bombardējumiem un kolektīvajiem sodiem – nāves, aplenkuma, iznīcināšanas un būtisku cilvēka pamatvajadzību trūkuma, piemēram, pārtikas, ūdens, dzīvībai svarīgu medicīnisko preču un citu būtisku lietu trūkuma masveida mērogā. Palestīnieši Gazas joslā dzīvo pilnīgā un dziļojošā šausmās…

Turklāt ANO ģenerālsekretārs António Guterres ir skaidri nosodījis “Hamas” uzbrukumus.

Vai ANO augstākās iestādes ir nosodījušas “Hamas”?

ANO Ģenerālā asambleja nav pieņēmusi formālu rezolūciju, nosodot “Hamas”. Tomēr daudzas ANO Drošības padomes dalībvalstis ir paudušas savu nosodījumu.

ANO Sieviešu organizācija arī ir nosodījusi “Hamas” uzbrukumus, norādot:

Mēs nepārprotami nosodām brutālos “Hamas” uzbrukumus Izraēlai 7. oktobrī. Mūs satrauc daudzie ziņojumi par dzimuma pamatotiem noziegumiem un seksuālo vardarbību šo uzbrukumu laikā.

Kopumā ANO Drošības padome un Ģenerālā asambleja sastāv no daudzām dalībvalstīm ar atšķirīgu atbalstu formālam “Hamas” nosodījumam. Tomēr ģenerālsekretārs un cilvēktiesību komisārs ir skaidri nosodījuši “Hamas” darbības.