Vai Izraēlas aizsardzības spēki nogalina palestīniešus ar snaiperu droniem, kas atskaņo bērnu raudāšanas ierakstus?
hamas Izraēla Izraēlas un Hamas karš Militārie droni Ziņas

Vai Izraēlas aizsardzības spēki nogalina palestīniešus ar snaiperu droniem, kas atskaņo bērnu raudāšanas ierakstus?

Apvainojums

Aprīļa beigās 2024. gadā parādījās apgalvojums, ka Izraēlas Aizsardzības spēki ir izmantojuši bruņotus četrrotoru dronus pret Gazas Al Nuseirat bēgļu nometnes iedzīvotājiem, šaujot un nogalinot labvēlīgos palestīniešus, izmantojot kā vilinājumu bērnu raudāšanas skaņas. Žurnālista Spensera Akermana rakstā tika apgalvots, ka šī distopiskā prakse pārvērš Gazas joslu “nākotnes karu laboratorijā”.

Lai gan IDF bruņoto dronu izmantošana Gazā ir labi dokumentēta, konkrētais apgalvojums par ierakstītu bērnu vai citu ciešanās esošo personu skaņu izmantošanu radies no 2024. gada 16. aprīļa ziņojuma avīzē Middle East Eye:

Izraēlas četrrotoru droni izmanto “dīvainu” jaunu taktiku, atskaņojot audio ierakstus ar raudājošiem zīdaiņiem un sievietēm, lai pievilinātu palestīniešus uz vietām, kur viņus var mērķēt.

Svētdienas un pirmdienas naktī Gazas Nuseirat bēgļu nometnes ziemeļu daļas iedzīvotāji pamodās no bērnu raudāšanas un sieviešu palīdzības saucieniem.

Kad viņi izgāja ārā, lai atrastu raudāšanas avotu un sniegtu palīdzību, izraēliešu četrrotoru droni esot atklāti uz viņiem šāvuši.

Šo ziņojumu, ko sagatavojis žurnālists un aktīvists Maha Hussaini no bezpeļņas organizācijas Euro-Mediterranean Human Rights Monitor, sekoja tiešsaistes apgalvojumi par šādiem dronu uzbrukumiem, un tajā tika intervēti liecinieki uz vietas apsargātajā bēgļu nometnē.

Lai gan apgalvojumam ir vairākas raksturīgas pazīmes, kas liecina par baumu vai propagandas izplatīšanu, ideja nav absurda, pamatojoties uz IDF pagātnes dronu izmantošanu un pašreizējām tehnoloģiskajām spējām. Hussaini, kas atrodas Gazas joslā, stāstīja, ka viņa apmeklēja nometni pēc tam, kad nometnes iedzīvotāji tieši sazinājās ar viņu par dronu trokšņiem.

IDF neatbildēja uz lūgumiem sniegt komentārus vai skaidrojumus. Izraēlas militārais pārstāvis teica Akermanam: “Mēs nekomentējam operatīvos rīkus.”

Apvainojums

Saskaņā ar EuroMed Monitor ziņojumu šīs taktikas tika izmantotas 14. un 15. aprīļa naktīs. Pirmo reizi sociālajos medijos par droniem, kas atskaņo raudājošu zīdaiņu trokšņus, ziņoja divi konti vienlaicīgi 14. aprīlī plkst. 23:49 pēc Gazas laika.

Quds News Network ir palestīniešu jauniešu vadīts mediju kanāls. Mariam no Gazas ir populārs konts, kas dalās ar jaunumiem par Gazu. Nav skaidrs, kurš no šiem diviem kontiem bija pirmais vai vai kāds no tiem bija atbilde uz otru.

Nākamajā naktī sociālajos medijos parādījās videoieraksti par šo praksi. Pirmo reizi kāds sociālajos medijos dalījās ar video, kas it kā dokumentē dronus, kas atskaņo iepriekš ierakstīto audio, ap plkst. 1:30 pēc Gazas laika 16. aprīlī.

Šis video kopš tā laika ir kļuvis par vīrusu. Iepriekš minētajai versijai ir vairāk nekā 1 miljons skatījumu, kā arī Middle East Eye versijai, kas tika koplietota kopā ar Hussaini ziņojumu. Cik var saprast, šis ir vienīgais video, kas tiek izmantots kā pierādījums apgalvojumam, ka šie droni atskaņoja iepriekš ierakstītus zīdaiņu raudāšanas trokšņus.

Hussaini e-pastā stāstīja, ka viņa “personiski tur bija un tikusies ar daudziem aculieciniekiem, tostarp vismaz pieciem cilvēkiem, ar kuriem es intervēju … un daudziem citiem, kas runāja tikai ar mani, bet atteicās tikt ierakstīti vai intervēti, baidoties par savu drošību.”

16. aprīlī Hussaini publicēja savu ziņojumu Middle East Eye, kur citē aculieciniekus, kas teica, ka septiņi līdz desmit cilvēki iepriekšējā naktī tika ievainoti dronu uzbrukumos. Viņa publicēja divu Al Nuseirat nometnes iedzīvotāju liecības. Pirmais teica, ka viņa dzirdēja sievietes raudas un kliedzienus no drona:

Samira Abu al-Leil, nometnes iedzīvotāja, stāstīja Middle East Eye, ka viņa dzirdēja izraēliešu četrrotoru dronus atklāti šaujam laikā un neilgi pēc atskaņoto skaņu atskaņošanas, kas ilga vairākas minūtes un atkārtojās vairakkārt pirmdienas naktī. “Es dzirdēju sievieti raudam un kliedzam pēc palīdzības, sakot: ‘Palīdzi man, mans dēls tika noslepkavots’. Skaņas nāca no ielas un tās bija dīvainas,” teica 49 gadus veca sieviete. …

“Naktī ielas parasti ir tukšas un vīrieši ir savās mājās,” piebilda Leil. “Kad četrrotoru droni sāk šaut, tie trāpa tikai jumtiem un ielām, viņi neatrod nevienu cilvēku, kuram šaut. Tāpēc viņi atskaņoja šos trokšņus, jo zina mūsu sabiedrības raksturu; viņi zināja, ka vīrieši centīsies sniegt palīdzību. Viņi gribēja viņus izvilināt ārpus mājas, lai varētu uz viņiem šaut,” viņa teica.

Otrais liecinieks teica, ka dzirdēja raudzinoša bērna trokšņus, bet neuzdrošinājies iziet ārpus mājas, jo bija dzirdējis brīdinājumus par šo praksi:

Muhammed Abu Youssef, 19 gadus vecs jaunietis, stāstīja MEE, ka ap plkst. 2:00 pirmdienas naktī viņš dzirdēja bērnu raudas. Tomēr tauta sociālajos medijos dalijas ar informaciju par šo skaņu avotiem, tāpēc viņš izvēlējies nepamest mitekli.

“No četrrotoru droniem nāca dažadas skaņas. Tiek radīti trokšņi; daži ieraksti bija saprotami un daži nē. Tie ilga apmēram 30 līdz 60 minūtes, tad četrrotoru droni saka šaut un mest bumbas apkaimē,” viņš teica.

“Mēs neizgajam ārpus mitekļa, jo uzzinajam, ka tie bija tikai ieraksti no četrrotoru droniem.”

20. aprīlī Al Jazeera publicēja interviju ar liecinieku par dronu darbībami Nuseirat. Nav skaidrs vai tas ir tas pats cilvēks no MEE ziņojuma bet lieciba ir gandriza identiska.

Apvainojumi pret IDF prasa kontekstu par to nedelu ilgo militaro iebrukumu Al Nuseirat nometnē kas notika šajaa laika periodaa un beidzas 18.aprilii.

Konteksts: 8 dienu kampaņa Ziemeļgazas

Al Nuseirat bēgļu nometne atrodas Gazas joslas ziemeļos. 10.aprilii IDF saka astoņu dienu militaro operaciju šaja nometnes teritorija kura rezultata bija plaša postijuma saskaņa ar Gazas mediju biroju. Kaa ziño turku zińu aǵentura Anadolu Ajansi 18.aprilii:

Izraelas armija atkapa no nometnes ziemeļu daļas trešdien pēc astoņu dienu militaras operacijas… Civilas aizsardzibas aǵentura teica ka smagas tehnikas nepieciešama lai izvilktu miruso cilveku ķermeńus no postijuma celtnem.

Saskańa ar Gazas valdibas mediju biroju operacijas laika tika nogalinati 75 cilveki 348 ievainoti un 100 pazuduši bez vesteem papildus tam tika postitas 13’000 miteklu celtnes nometne.

image” data-imageid=”469601″ id=”featuredimageimg” src=”https://media-proxy.snopes.com/width/600?url=https://media.snopes.com/2024/04/april-18-camp.jpg”>